Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 5 απο 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 49 από 49

Θέμα: Legent HD7

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

Re: Legent HD7

επιστρεφει στο καναλι που ξεκινησε το γραψιμο, κανονικα ... αλλα για καποιο λογο το info bar βγαζει/δειχνει το πρωτο της λιστας των προγραμματων (που εχω βαλει εγω την ερτ1 χειροκινητα) δηλαδη καμια σχεση μεταξυ τους με το info bar ... υποψιαζομαι οπως λες να δουλεψει ... θα το αναφερω στο support ούτως ή άλλος ειναι θεμα...

τον εβγαλα απο επανω γιατι σε dvb-t2 χανει ληψη (δεν ειναι τοσο καλος να βρισκει οριακα σηματα, αρα αν βαλουν κατι καινουριο αυτες τις μερες και εχει πολυ αδυνατο σημα, ουτε καν βρισκει οτι κατι υπαρχει) και ειμαι σε δυσκολη περιοχη ... και αυτες τις μερες μεχρι 1 οκτωβρη οι Αλβανοι θα κλεισουν τα αναλογικα τους, ισως μπει κατι καινουριο σε ψηφιακο .. θα τον ξανα βαλω και θα δοκιμασω γιατι θελω να κανω και σε αυτον τυχον update σε καινουρια καναλια

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2006
    Περιοχή
    Athens - Greece

Κάνε εγγραφή την ΕΡΤ1 και μπες-βγες στο PVR. Πάτα STOP. Δουλεύει?
    Αν ναι, τότε για να δουλέψει και στα άλλα κανάλια το STOP, πρέπει να βλέπεις εκείνη την ώρα το κανάλι που γράφεις.
    Αν όχι, τότε είναι μεγαλύτερο το bug.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2013

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα σε δέκτη διαφορετικού κατασκευαστή αλλά με ίδιο τσιπ, μάλλον κάτι πάει στραβά στο λογισμικό των τσιπ ALi M3822P.
    Όπως ανέφερα και στο θέμα του χεβ, σε τηλεόραση με ενσωματωμένο mpeg-4, με hdmi σύνδεση, η αρχικώς ορισθείσα αναλυση μεταβαλλεται μεν σε 1080p, διαρκεί όμως μόνον για όσο χρόνο η τηλεόραση δείχνει hdmi συνδεση. Δηλ, αν το γυρίσω στην "κεραία" να δω από εκεί τηλεόραση (ο δεκτης είναι μόνον για εγγραφες) και το επαναφέρω στον δέκτη, αν έχει κλείσει και ξανανοίξει, η αναλυση έχει γίνει πάλι 576. Μάλλον εδω υπάγεσαι.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2013

Re: Απάντηση: Legent HD7

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από humaxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε στο LEGENT HEV1 το τελευταίο λογισμικο 30-7-2019
    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, το έχω δοκιμάσει .

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2013

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν το κάνει σε όλους, τότε παίζει ρόλο η TV.
    Από εκεί και πέρα, αν το πρόβλημα υπάρχει ακόμα και με την νέα αναβάθμιση, τότε ίσως υπάρχει λύση με πατέντα.
    Πρέπει να περάσεις την έξοδο του δέκτη σε HDMI Splitter, το οποίο όμως θα πρέπει να μην μπερδεύεται όταν κλείνεις τον δέκτη και να δίνει σήμα συνεχώς στην έξοδο του.
    Αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεται να έχεις ήδη κάποιο splitter (με ρεύμα υποχρεωτικά) ώστε να δοκιμάσεις. Υπάρχουν 10.000 splitter και το καθένα έχει άλλη συμπεριφορά.
    Αν κατάλαβα καλά, αυτό που έγραψα σε επιβεβαιώνει! Παρεμπιπτόντως, σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση σου με την καλωδίωση, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, ελπίζω να βγάλω άκρη.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2013

Επειδή δεν μου επιτρέπει να επεξεργασθώ το μήνυμα, το γράφω ξανά:Όπως ανέφερα και στο θέμα του χεβ, σε τηλεόραση με ενσωματωμένο mpeg-4, με hdmi σύνδεση, η αρχικώς ορισθείσα αναλυση μεταβαλλεται μεν σε 1080p, διαρκεί όμως μόνον για όσο χρόνο η τηλεόραση δείχνει hdmi συνδεση ή παραμένει ανοιχτός ο δέκτης. Δηλ, αν το γυρίσω στην "κεραία" να δω από εκεί τηλεόραση (ο δεκτης είναι μόνον για εγγραφες) και το επαναφέρω στον δέκτη, αν έχει κλείσει και ξανανοίξει, η αναλυση έχει γίνει πάλι 576. Μάλλον εδω υπάγεσαι. Ψυχανεμίζομαι ότι η ουσια είναι αν ο δέκτης απενεργοποιείται ή όχι. Προφανώς κάποιοι τον έχουν ενεργοποιημένο 24 ωρες/24ωρο.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Απάντηση: Re: Απάντηση: Legent HD7

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από ΑΤΕΧΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έχει κλείσει και ξανανοίξει
    Εδώ σε χάνω λίγο, αλλά από τα επόμενα συμπεραίνω ότι αναφέρεσαι στον δέκτη.

Στην περίπτωσή μου, η τηλεόραση είναι συνεχώς ρυθμισμένη να δέχεται σήμα από την HDMI του δέκτη, καμία άλλη πηγή.

Στο ακόλουθο, έκανα λάθος:
    Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου μπερδεύεται ο δέκτης νομίζοντας πως η τηλεόραση δεν υποστηρίζει 1080 και αλλάζει την ανάλυση.
    Κανένας δέκτης δεν μπορεί να γνωρίζει ποιά ανάλυση υποστηρίζει ή όχι η τηλεόραση. Δεν λαμβάνουν πληροφορίες από αυτές.
    Υπάρχουν δέκτες που αναγνωρίζουν την ανάλυση, από το 2012, με το ALi M3801 του LV6TBOXHDA2 και τα ALi που ακολούθησαν.
    Τα ALi έχουν ρύθμιση By source και By TV (κάπως έτσι), δηλαδή ρυθμίζουν την ανάλυση της εικόνας που στέλνουν στην TV σύμφωνα με την ανάλυση του σήματος που λαμβάνουν ή σύμφωνα με την μέγιστη ανάλυση της TV.
    Απέφευγα τις παραπάνω ρυθμίσεις, γι' αυτό και είχα εντελώς ξεχασμένη αυτή την δυνατότητα των ALi, επειδή στην 1η περίπτωση το upscale των SD καναλιών το έκανε η TV αντί του δέκτη που κάνει καλύτερα (στην περίπτωσή μου), ενώ στην 2η η ρύθμιση του refresh rate/fps γίνεται στο μέγιστο υποστηριζόμενο από την TV (60Hz), οπότε απείχε πολύ από το επιθυμητό (25 ή 50Hz).

Εγώ έχω ρυθμισμένο τον δέκτη σε 1080, για να μην βάζει ότι θέλει, αλλά φαίνεται ότι το αγνοεί σε κάποιες περιπτώσεις.
    Τα Legent γίνονται ακόμη πιο ενδιαφέροντα τώρα! Πρέπει να γίνουν δοκιμές
    Παράμετροι ψηφιακής εκπομπής TV και πλήθος καναλιών.
    Κάνε το καλό κι άσε το WiFi της γιαγιάς σου ανοιχτό.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2013

Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Legent HD7

Εδώ σε χάνω λίγο, αλλά από τα επόμενα συμπεραίνω ότι αναφέρεσαι στον δέκτη.

Στην περίπτωσή μου, η τηλεόραση είναι συνεχώς ρυθμισμένη να δέχεται σήμα από την HDMI του δέκτη, καμία άλλη πηγή.

Στο ακόλουθο, έκανα λάθος:

Υπάρχουν δέκτες που αναγνωρίζουν την ανάλυση, από το 2012, με το ALi M3801 του LV6TBOXHDA2 και τα ALi που ακολούθησαν.
    Τα ALi έχουν ρύθμιση By source και By TV (κάπως έτσι), δηλαδή ρυθμίζουν την ανάλυση της εικόνας που στέλνουν στην TV σύμφωνα με την ανάλυση του σήματος που λαμβάνουν ή σύμφωνα με την μέγιστη ανάλυση της TV.
    Απέφευγα τις παραπάνω ρυθμίσεις, γι' αυτό και είχα εντελώς ξεχασμένη αυτή την δυνατότητα των ALi, επειδή στην 1η περίπτωση το upscale των SD καναλιών το έκανε η TV αντί του δέκτη που κάνει καλύτερα (στην περίπτωσή μου), ενώ στην 2η η ρύθμιση του refresh rate/fps γίνεται στο μέγιστο υποστηριζόμενο από την TV (60Hz), οπότε απείχε πολύ από το επιθυμητό (25 ή 50Hz).

Εγώ έχω ρυθμισμένο τον δέκτη σε 1080, για να μην βάζει ότι θέλει, αλλά φαίνεται ότι το αγνοεί σε κάποιες περιπτώσεις.
    Τα Legent γίνονται ακόμη πιο ενδιαφέροντα τώρα! Πρέπει να γίνουν δοκιμές
    Συνεπώς λες ότι η λύση στο πρόβλημα είναι να επιλέγεις το "Βάσει πηγής" (εμένα έτσι το αναφέρει) και όχι 1080 και ότι δεν έχει σχέση, αν ανοιγοκλείνει ο δέκτης; Βέβαια στην δική μου περίπτωση δεν ειναι συνεχώς στο hdmi η τηλεόραση.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2014

Στην τηλεόρασή μου εκτός από το κανονικό EPG, υπάρχει η δυνατότητα να δω EPG "καθετο" που περιλαμβάνει το ημερήσιο πρόγραμμα ενός, και μόνο ενός κάθε φορά, καναλιού που με ενδιαφέρει, οπότε σε μια οθόνη έχεις ολόκληρο το ημερήσιο πρόγραμμα του καναλιού.
    Υπάρχει κάποιο "μαγικό" κουμπί ή κόλπο στον Legent HD7 για κάτι παρόμοιο?

Σελίδα 5 απο 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης