Αλλαγή mmcx pin σε tin audio T3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Zabou

Established Member
18 September 2018
227
Καλησπέρα φίλοι μου, πριν από λίγες ημέρες έφτασαν επιτέλους τα TinAudio T3 over ear ακουστικά από massdrop και πριν προλάβω να τα χαρώ, τα πήρε η μικρή στο σπίτι για να παίξει και κατά λάθος τα πάτησε με αποτέλεσμα το αριστερό mmcx pin που κουμπώνει στο ακουστικά να χαλάσει. Υπάρχει τρόπος να επιδιορθωθεί η ζημιά και αν ναι έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα ( είμαι επαρχία οπότε ένα κατάστημα μεγάλης πόλης μάλλον θα είναι μονόδρομος ) . Περιμένω με ανυπομονησία κάποια λύση αλλιώς πάω για αγορά καινούργιου καλωδίου.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πάρε καινούργιο καλώδιο!
Για να το επιδιορθώσεις πρέπει να βρεις mmcx connector το οποίο θα είναι διαφορετικό από
αυτό που έχει το υπόλοιπο καλώδιο άρα πρέπει να τα αλλάξεις και τα δύο + να το πας σε μάστορα καλλιτέχνη
στις λεπτές κολλήσεις , δεν νομίζω ότι αξίζει.

Η Fiio πχ έχει διάφορες οικονομικές λύσεις.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Καλησπέρα φίλοι μου, πριν από λίγες ημέρες έφτασαν επιτέλους τα TinAudio T3 over ear ακουστικά από massdrop και πριν προλάβω να τα χαρώ, τα πήρε η μικρή στο σπίτι για να παίξει και κατά λάθος τα πάτησε με αποτέλεσμα το αριστερό mmcx pin που κουμπώνει στο ακουστικά να χαλάσει. Υπάρχει τρόπος να επιδιορθωθεί η ζημιά και αν ναι έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα ( είμαι επαρχία οπότε ένα κατάστημα μεγάλης πόλης μάλλον θα είναι μονόδρομος ) . Περιμένω με ανυπομονησία κάποια λύση αλλιώς πάω για αγορά καινούργιου καλωδίου.

Όπως ειπε και ο φίλος δεν αξίζει η επιδιόρθωση από τη στιγμή που μπορείς να αγοράσεις ένα καινούργιο σε χαμηλή τιμη, που πιθανότατα θα είναι και πολύ καλύτερης ποιότητας από το εργοστασιακό.

Στα δικά μου iems το αντικατέστησα με αυτό. Είναι πολύ πιο γερό και αξιόπιστο λόγω υλικών και μεγάλης διατομής και αν διαβάσεις προτείνεται παντού.
Ως προς τον ήχο, σε μένα έδωσε περισσότερη ένταση στο ίδιο volume level...
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Όπως ειπε και ο φίλος δεν αξίζει η επιδιόρθωση από τη στιγμή που μπορείς να αγοράσεις ένα καινούργιο σε χαμηλή τιμη, που πιθανότατα θα είναι και πολύ καλύτερης ποιότητας από το εργοστασιακό.

Στα δικά μου iems το αντικατέστησα με αυτό. Είναι πολύ πιο γερό και αξιόπιστο λόγω υλικών και μεγάλης διατομής και αν διαβάσεις προτείνεται παντού.
Ως προς τον ήχο, σε μένα έδωσε περισσότερη ένταση στο ίδιο volume level...

Μήπως έχεις δοκιμάσει και την balanced έκδοση του με 2.5mm TRRS jack?