[Review] YLP Gryphon G18

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bilakos10

Established Member
2 October 2011
119
Ο φακός Glyphon G18 στάλθηκε από την YLP για κριτική.
Μπορείτε να επισκεφτείται και το αντίστοιχο sale thread της εταιρείας: http://budgetlightforum.com/node/66157


Ο φακός έρχεται μέσα σε ένα όμορφο πακέτο με ωραία γραφικά.

XUTNfB9.jpg


Τόσο ο φακός όσο και τα αξεσουάρ βρίσκονται τοποθετημένα μέσα σε αφρό.

MHAfwgw.jpg


Η συσκευασία περιλαμβάνει ένα σχοινί για τον καρπό, ένα μεταλικό κλιπ, ένα ανταλλακτικό o-ring και ένα ανταλλικτικό καπάκι για την θύρα φόρτισης.

grJ1nsi.jpg


Ο φακός είναι ανοδιωμένος και η λειτουργία του ελέγχεται από τον πλαϊνό ηλεκτρικό διακόπτη

FDttRTB.jpg


Απέναντι από τον διακόπτη βρίσκεται η θύρα φόρτισης, η οποία προστατεύεται από σκόνη και νερό χάρη σε μια λαστιχένια τάπα.
Η φόρτιση γίνεται με απλό καλώδιο Micro USB.

Oc6hRIp.jpg


O διακότπης είναι μέτριας σκληρότητας και έχει ωραία ανάδραση στο πάτημα.

wJSiOCM.jpg


Το ενσωματωμένο λεντάκι ανάβει κατά την διάρκεια φόρτισης του φακού.

qUGOmeD.jpg


Το bezel του φακού είναι γιαλυσμένο. Τα οπτικά βρίσκονται μερικά χιλιοστά πιο μέσα προκειμένου να προστατεύονται.

6vXPOLr.jpg


Ο φακός χρησιμοποεί 3 x XP-G2 με θερμοκρασία 4000Κ.
Η απόχρωση των λεντ είναι ικανοποιητικότητη.

RviNB7c.jpg


Η κεφαλή του φακού είναι κολλημένη στο σώμα του.
Όπως φαίνεται, η θετική επαφή του οδηγού δεν χρησιμοποιεί ελλατήριο.

ZuEXfqi.jpg


Τα σπειρώματα είναι κομμένα τετραγωνικά και ήρθαν λαδωμένα.

UjGSjiv.jpg


Το καπάκι του φακού περιλαμβάνει ένα χοντρό χάλκινο ελλατήριο και έναν δυνατό μαγνήτη.

IQM8uHq.jpg


Το μέγιστο ρεύμα φόρτισης που μπόρεσα να καταγράψω στιγμιαία ήταν 1.01, οπότε κάπου εκεί βρίσκονται τα όρια του εσωτερικού
κυκλώματος φόρτισης.

1Uce0Yr.jpg


Ο φακός ήρθες μαζί με μια μπαταρία Samsung 26H.

yJpaX6C.jpg


Η μπαταρία είναι button-top και περιλαμβάνει εσωτερικό κύκλωμα προστασίας.

uSMeYqU.jpg
qQgvju0.jpg


Μετά από μερικούς πλήρους κύκλους φόρτισης, ο OPUS BTC3100 μου έδειξε 2784mAh αληθινής χωριτικότητας, το οποίο μου φάνηκε αρκετά υψηλό.

GP66CkD.jpg


Τρόπος Λειτουργίας
Το UI του φακού είναι πολύ απλό και εύκολο στην χρήση.
Παρακάτω βρίσκονται όλες οι υποστηριζόμενες ενέργειες.

Άνοιγμα / Κλείσιμο: Απλό πάτημα.
Αλλαγή mode: Παρατεταμένο πάτημα (Low > Mid > High > Low > ... )
Μέγιστη φωτεινότητα: Διπλό πάτημα.
Ελλάχιστη φωτεινότητα (moonlight): Παρατεταμένο πατημα ενώ ο φακός είναι σβηστός.
Strobe: Διπλό παρατεταμένο πάτημα.

Mode memory can be toggled on and off.

Φωτεινότητα
Οι μετρήσεις μου έγιναν με την Samsung 26H.
Παρακάτω βρίσκεται η καταγεγραμμένη φωτεινότητα και το αντίστοιχο ρεύμα που τραβούσε ο οδηγός.

W7ZB935.png


Η κατανάλωση του φακού όσο βρίσκεται εκτός λειτουργίας μετρήθηκε στα 29μΑ.

Regulation

Παρακάτω βρίσκεται το διάγραμμα φωτεινότητας του φακού για 43 λεπτά συνεχούς χρήσης.
Κατά την διάρκεια της δοκιμής ο φακός δεν ψύχονταν από κάποιο εξωτερικό μέσον.

bU48pEm.png


Η μέγιστη φωτεινότητα διατειρείται για 8 λεπτά και στην συνέχεια πέφτει στο 45% προκειμένου να διατηρηθεί η θερμοκρασία σου σε αποδεκτά επίπεδα.
(Ο φακός δεν έσβησε στα 43 λεπτά, απλά εμένα μου τελείωσε ο χρόνος που είχα στην διάθεσή μου
bigsmile.png
)

Άυτά τα 43 λεπτά ή θερμοκρασία του φακού δεν ήταν ποτέ υπερβολική - προφανώς και η κεφαλή ήταν ζεστή αλλά δεν εμπόδιζε τον έλεγχο του φακού.
Είμαι αρκετά σίγουρος πως η μεσσαία σκάλα φωτεινότητας μπορεί να διατηρηθεί για όλη την διάρκεια της μπαταρίας.
 
Last edited by a moderator:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,349
Βριλήσσια
Re: [Review] YLP Glyphon G18

Μπραβο, πολυ καλη η αναλυση και η φωτοπαρουσιαση! :a0210:
Μπραβο επισης για την επιλογη σου απο την εταιρεια που σου εστειλε φακο για κριτικη.

Αυτο που νομιζω οτι θα ηθελα παραπανω στην παρουσιαση ειναι τα specs του φακου, διαστασεις, βαρος, τυπος λεντ, χαρακτηριστικα φακου, ολα τα βασικα δηλαδη που γραφουν οι οδηγιες μαζεμενα καπου στην αρχη.
 

bilakos10

Established Member
2 October 2011
119
Re: Απάντηση: [Review] YLP Glyphon G18

Μπραβο, πολυ καλη η αναλυση και η φωτοπαρουσιαση! :a0210:
Μπραβο επισης για την επιλογη σου απο την εταιρεια που σου εστειλε φακο για κριτικη.

Αυτο που νομιζω οτι θα ηθελα παραπανω στην παρουσιαση ειναι τα specs του φακου, διαστασεις, βαρος, τυπος λεντ, χαρακτηριστικα φακου, ολα τα βασικα δηλαδη που γραφουν οι οδηγιες μαζεμενα καπου στην αρχη.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Χιώτη. Την λίστα με τα χαρακτηριστικά θα την έχω στα υπ' όψην για τα επόμενα reviews :)


μια μικρη διορθωση στον τιτλο:

GRYPHON

Ούπς, όντως μου έφυγε το γράμμα :D