Νέος phono mm preamp

Oracle

Established Member
29 October 2010
112
Μετά από πολύ καιρό βρέθηκε ο χρόνος...
προσπαθώ να ανεβάσω εικόνα και δεν ξέρω πως
 

Oracle

Established Member
29 October 2010
112
IMG_20200108_232607.jpg

Μόλις το κατασκεύασα έτυχε και πούλησα το πλατό μου με την ortofon pw winfeld και στράφηκαν σε άλλες υλοποιήσεις. Δεν κατάφερα να το τροφοδότηση και μάλιστα σκέφτομαι να το πουλήσω...
Δεν έχω πλέον 0,3 mv κεφαλη
 

Oracle

Established Member
29 October 2010
112
Μόλις το κατασκεύασα έτυχε και πούλησα το πλατό μου με την ortofon pw winfeld και στράφηκα σε άλλες υλοποιήσεις. Δεν κατάφερα να το τροφοδοτήσω και μάλιστα σκέφτομαι να το πουλήσω...
Δεν έχω πλέον 0,3 mv κεφαλη.
Αυτή η αυτόματη διόρθωση θα με σκοτώσειIMG_20200108_232615_1.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
ωραία κατασκευή βλέπω ποιοτικά υλικά z foil, μικρορύθμιση c2y...
γιατί δεν ξανάφτιαξες το ίδιο και προτίμησες το άλλο?
 

Oracle

Established Member
29 October 2010
112
Απλά σταμάτησα όταν πούλησα το πλατό και δεν είχα χρόνο... Άσε που πλέον έχω 0,65mv κεφαλή και όχι 0,3. Απλά σε ένα αλλο πικαπ μου έχω md κεφαλή και λέω αυτό που έχει opa627, lt1010 αρκετά ενδιαφέρον
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Έχει στις οδηγίες και σετ υλοποίησης με ένα μόνο 2SK369BL για 56dB κέρδος που επαρκεί για 0.65mV κεφαλή. Στην παράγραφο Notes ---> Gain
 

Oracle

Established Member
29 October 2010
112
Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά φοβάμαι να ξεκολλήσω το 2sk . Τελικά θα προσπαθήσω.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
και λέω αυτό που έχει opa627, lt1010 αρκετά ενδιαφέρον

Είναι ένα σχέδιο καλά υπολογισμένο όσον αφορά προσέγγιση με τελεστικούς για χρήση MM. Διαφοροποιείται από τα ανάλογα εμπορικά στο ότι χρησιμοποιεί και μπάφερ τσιπ για να οδηγήσει το ενεργό δίκτυο RIAA. Κανονικά για να πάρει κανείς όλο το SNR από ΜΜ θέλει 1nVrtHz τελεστικό πράγμα που δεν υπάρχει σε JFET input τύπο. Σε OPA627 5.2nV/1kHz η OPA828 4nV/1kHz. Οι bipolar input έχουν μοντέλα και με θόρυβο τάσης γύρω από 1nV αλλά ειδικά για MM χάνουν πολύ έδαφος σε θόρυβο ρεύματος εισόδου όταν επάνω σε τέτοια εμπέδηση πηγής σήματος. Βγάζουν μεγαλύτερο συνολικά θόρυβο από τους JFET input έτσι. Οπότε πρακτικά σωστά είναι εκεί ο OPA627.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Νέος phono mm preamp

Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά φοβάμαι να ξεκολλήσω το 2sk . Τελικά θα προσπαθήσω.

Μην φοβάσαι, είναι κρίμα να μην χρησιμοποιήσεις ποτέ τόση δουλειά και υλικά. Εξάλλου αν γίνει ζημιά ζήτα ανταλλακτικό από τον Τσάγια. Αυτή η προσέγγιση έχει ιδιαίτερο ήχο σε σχέση με τελεστικούς και feedback. Καλό είναι να το ακούσεις και αυτό το φόνο.
 

Oracle

Established Member
29 October 2010
112
Οκ λοιπόν, θα ξαναξεκινήσω το φόνο αρχιζοντας απο το διαβασμα απο την αρχή.... για να τα φερω ξανα στο μυαλό μου. Σε ευχαριστω.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
θα πρότεινα λεπτομερή μελέτη του κειμένου.
Τα λέει όλα - όλα. Αλλά τόσο περιεκτικά και με σύνθετο τρόπο σκέψης. Πάντα κάτι που γράφεται σχετίζεται με κάτι άλλο.
Τα λέω αυτά επειδη μόλις ολοκλήρωσα την δεύτερη υλοποίηση και τα έχω φρέσκα.
Κάθε φορά που θέλησα να ρωτήσω κάτι (που σίγουρα το είχα ρωτήσει παλιότερα) η απάντηση είναι κάπου μέσα.
 

Oracle

Established Member
29 October 2010
112
Σε ευχαριστώ πολύ. Άνοιξα και τις παλιές μου σημειώσεις και μου φαίνονται κινέζικα.... Τα μανίκια πάνω και φτου από την αρχή
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Σε ευχαριστώ πολύ. Άνοιξα και τις παλιές μου σημειώσεις και μου φαίνονται κινέζικα.... Τα μανίκια πάνω και φτου από την αρχή

εγώ εφτιαξα το δεύτερο μετά από 6 χρόνια από το πρώτο...