Help!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα! ζητω συγνωμη προκαταβολικα αλλα θελω την βοηθεια σας ,εχω ενα απλο πικαπακι το technics sl bd 22 περσυ του αλλαξα ιμαντα απο τοτε το εβαλα σε λειτουργια μια-δυο φορες ,το εβαλα σημερα και παρατηρησα το εξης η τελεια στο στροβοσκοπιο σταθεροποιειται σχεδον στο τερμα του ποτενσιομετρου στο + (pitch adj) και σχεδον σε καθε 2 τραγουδια η τελειτσα θελει μικορυθμιση ! αυτο ειναι φυσιολογικο? φοβαμαι μηπως μου εδωσαν λαθος ιμαντα , ο κανονικος ιμαντας τη διασταση εχει ? ευχαριστω και παλι!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Πιθανον το ποτενσιομετρο ρυθμησης των στροφων να εχει προβλημα.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλημερα ! αυτο το παρατηρησα να μου το κανει στις 33 στροφες στις 45 δεν το κανει! και οταν παω τερμα το adj στο + δεν τρεχει γρηγορα προς τα αριστερα το ποτενσιομετρο τις προαλες του εβαλα καθαριστικο μηπως εκανα κατι λαθος ?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
πιθανον να πηγε σκονη μαζι με το υγρο σε πλακετα κοντα στο ρυθμιστικο. αν την καθαρισεις δεν θα'χεις προβλημα. δεν νομιζω να εγινε ζημια.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Θα κοιταξω καλυτερα να το παω σε καποιον τεχνικο που ειδικευεται στα πικαπ για να μην κανω κανενα λαθος εγω αλλα πιστευω οτι το προβλημα ειναι το ποτενσιομετρο διοτι και να θελω να τρεξω γρηγορα με το pitch adj δεν κανει τιποτα !αλλα στις αλλες στροφες παιζει μια χαρα αυτο δεν μπορω να καταλαβω ! ευχαριστω για τις απαντησεις
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Το πικαπακι μου φτιαχτηκε!

Καλησπέρα εχω το πικαπακι technics sl bd 22 δεν είναι κατι φοβερο το ξερω αλλα εχω μεγαλη αδυναμια στο βινυλιο! ειχα γραψει σε προηγουμενο ποστ ότι ειχα θεμα με τις στροφες του! τελικα δεν ηταν κατι σοβαρο αλλα ηθελε συντηρηση στα κουζινετα του μοτερ! ανεξάρτητα την χρηση με τα χρονια χρειαζεται συντηρηση απλως το αναφερω οσοι εχουν το συγκεκριμενο μοντελο να το εχουν υποψιν!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μεταφέρθηκε εδώ που έπρεπε να μπει εξαρχής.
Θα παρακαλούσα να μην ανοίγουμε νέα νήματα για ψύλλου πήδημα!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Δεν υπαρχει αυτό! τετοια γκαντεμιά δεν εχει ξαναγινει εχω γινει γραφικος! αφου εφτιαξα το πικ απ οι στροφες δουλευουν μια χαρα αλλα ακουω ένα βομβο τι διαολο είναι αυτό?
ελεγξα την γειωση αλλα και καλωδια και τιποτα! όταν παω να κουνησω τα καλωδια και την γεωση ο θορυβος είναι εντονότερος! λετε κατά την επισκευή να κουνηθηκε τιποτα? vladd την βοηθεια σου σε παρακαλω!:smash:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
παρε ενα καλωδιο γυμνωσε το και στις 2 ακρες. τυλιξε την μια ακρη σε μια ελευθερη γειωση στο πολυμπριζο σου. την αλλη ακουμπησε την στην κεφαλη σε σημειο με μεταλλο ομως.
ή στον βραχιονα παλι σε γυμνο μεταλλο. πες μας τι κάνει..