Βραχυκυκλωμα στις θυρες hdmi;

manthes

Senior Member
17 June 2010
524
Προσπαθωντας να συνδεσω τον υπολογιστη με την τηλεοραση το καλωδιο μου εκανε ζημια και πλεον εχοντας το χρησιμοποιησει στην εξοδο hdmi του υπολογιστη, στον ψηφιακο δεκτη και στην μια υποδοχη hdmi της τηλεορασης εχουν σταματησει να λειτουργουν αυτες οι υποδοχες. Δοκιμασα να συνδεσω με αλλο καλωδιο tv box και dvd στην αλλη θυρα hdmi της τηλεορασης και δουλευει κανονικα οποτε μου εκανε καποια ζημια στις συγκεκριμενες θυρες. Εκανα αναβαθμιση στον ψηφιακο δεκτη μηπως και καταφερνε να συνδεθει αλλα τιποτα.

Η ερωτηση ειναι αν εχει καποιος εμπειρια τι ισχυει σε τετοιες περιπτωσεις; Βραχυκυκλωσε η θυρα Hdmi και διορθωνεται με μια αντικατασταση της; Και αν ναι εχουμε μια ιδεα για το κοστος; Αν ειναι μικρο θα μπορουσα να δοκιμασω με τον ψηφιακο δεκτη για αρχη ωστε να ξερω πως ετσι λυνεται το προβλημα και μετα να ασχοληθω με την τηλεοραση που ειναι και αυτη που με απασχολει
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Δοκιμασα να συνδεσω με αλλο καλωδιο tv box και dvd στην αλλη θυρα hdmi της τηλεορασης και δουλευει κανονικα

δοκίμασες αυτή τη σύνδεση με το προηγούμενο καλώδιο που είχες το πρόβλημα;
πως ξέρεις ότι δε φταίει το καλώδιο;

πάντως στην αρχή τα γράφεις λίγο μπερδεμένα...
 

manthes

Senior Member
17 June 2010
524
Το προβλημα το δημιουργησε το καλωδιο το οποιο το πεταξα. Αν το ειχα δοκιμασει και στην δευτερη θυρα της τηλεορασης δεν θα ειχα καθολου hdmi τωρα.
Η ουσιαστικη μου ερωτηση επειδη μου χαλασε την μια θυρα της τηλεορασης, την θυρα Hdmi του υπολογιστη και την hdmi του ψηφιακου δεκτη ειναι ποσο κοστολογειται εστω στο περιπου μια τετοια επιδιορθωση. Δεν θελω να καταφυγω στην λυση του hdmi switcher γιατι αυτο σημαινει επιπλεον καλωδια και ισως να υπαρχει θεμα να μην γινεται αυτοματα η εναλλαγη απο την μια συσκευη στην αλλη οπως μου συμβαινει με ενα αλλο που εχω.