Δεν δουλεύει πάντα το ένα κανάλι

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Δεν ξέρω αν γράφω στην σωστή κατηγορία αν όχι θα παρακαλούσα θερμά κάποιον Mod να στείλει το θέμα στην σωστή ενότητα.

Έχω στη κατοχή μου ένα ενισχυτή Technics su 300 ( https://www.hifiengine.com/manual_library/technics/su-300.shtml ), το παράδοξο είναι, ενώ δουλεύει μια χαρά όταν κάποιος ανοιγοκλείσει κάποιο φως στο διάδρομο ή στο μπάνιο σταματάει να παίζει το ένα κανάλι. Αν κάποιος παίξει πάλι με το φως μπορεί να επανέλθει από μόνο του. Κάτι πρέπει να γίνεται με τα φώτα ή με το κύκλωμα του σπιτιού μου. έχω παρατηρήσει πώς από όταν βάλαμε λάμπες λεντ άρχισαν όλα.

Το έχει πάθει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα.

Λύνεται? Και αν ναι πώς?

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Δεν δουλευεί πάντα το ένα κανάλι

βρες έναν ηλεκτρολόγο να ελέγξει την εγκατάσταση του σπιτιού γιατί έχει διακυμάνσεις το ρεύμα (φαντάζομαι ότι είναι παλιά).

ο ενισχυτής σου είναι παλιός και ξεκίνησε να έχει προβλήματα στην τροφοδοσία από τις απότομες αυξομειώσεις της τάσης, και πιθανότατα όσο το πρόβλημα με το ρεύμα παραμένει, το πρόβλημα με τον ενισχυτή θα χειροτερεύει.

αυτό με το φως συμβαίνει πάντα ή μόνο όταν ταυτόχρονα λειτουργεί και κάποια συσκευή που τραβάει πολύ ρεύμα πχ θερμοσίφωνας ή πλυντήριο;

οι λάμπες λεντ από μόνες τους αποκλείεται να φταίνε αλλά μήπως μαζί με τις λάμπες άλλαξε και τίποτα άλλο;
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Απάντηση: Δεν δουλευεί πάντα το ένα κανάλι

βρες έναν ηλεκτρολόγο να ελέγξει την εγκατάσταση του σπιτιού γιατί έχει διακυμάνσεις το ρεύμα (φαντάζομαι ότι είναι παλιά).

ο ενισχυτής σου είναι παλιός και ξεκίνησε να έχει προβλήματα στην τροφοδοσία από τις απότομες αυξομειώσεις της τάσης, και πιθανότατα όσο το πρόβλημα με το ρεύμα παραμένει, το πρόβλημα με τον ενισχυτή θα χειροτερεύει.

αυτό με το φως συμβαίνει πάντα ή μόνο όταν ταυτόχρονα λειτουργεί και κάποια συσκευή που τραβάει πολύ ρεύμα πχ θερμοσίφωνας ή πλυντήριο;

οι λάμπες λεντ από μόνες τους αποκλείεται να φταίνε αλλά μήπως μαζί με τις λάμπες άλλαξε και τίποτα άλλο;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αρχικά η εγκατάσταση είναι όντως παλιά αλλά γενικά δεν έχει παρουσιάσει άλλες δυσλειτουργίες σε άλλες ηλεκτρονικές/ηλεκτρικές συσκευές.

Όσων αφορά τις λάμπες επειδή ρώτησα ηλεκτρολόγο μου είπε ότι πιθανότατα επειδή είναι λεντ λάμπες (εγώ τις έβαλα χωρίς να αλλάξω κάτι στην εγκατάσταση) παράγουν παράσιτα μπορεί για αυτό να μου δημιουργεί τέτοιο ζήτημα στον ενισχυτή. Δηλαδή σαν να χρειάζεται θωράκιση το καλώδιο του ρεύματος στον ενισχυτή.

Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει όντως θέμα ο ενισχυτής (εκτός από κάτι χρατς χρουτς όταν πειράζω το ποτενσιόμετρο της έντασης) διότι κατά τα άλλα δουλεύει κανονικά (εκτός αν πάει κανείς για κατούρημα).

Επίσης κάτι ακόμα οι συσκευές με μεγάλη κατανάλωση ρεύματος πλυντήρια κτλ είναι σε διαφορετική γραμμή και δουλεύουν πιο αυτόνομα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και εύχομαι καλή εβδομάδα σε όλους.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Δεν δουλευεί πάντα το ένα κανάλι

Δηλαδή με απλή λάμπα πυρακτώσεως δεν το κάνει?
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Re: Απάντηση: Δεν δουλευεί πάντα το ένα κανάλι

Καλησπέρα. Ανεξαρτήτως πιθανού προβλήματος με το ρεύμα, θα επισημάνω αυτή την παράγραφο σ' αυτά που έγραψες:
( ...........Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει όντως θέμα ο ενισχυτής (εκτός από κάτι χρατς χρουτς όταν πειράζω το ποτενσιόμετρο της έντασης) διότι κατά τα άλλα δουλεύει κανονικά (εκτός αν πάει κανείς για κατούρημα) ........

Αυτό, καταλαβαίνεις ότι μόνο φυσιολογικό δεν είναι. Άσε που μπορεί να σου δημιουργήσει και θέμα στα ηχεία. Κατά πάσα πιθανότητα, αν στη διακοπή του ενός καναλιού, κουνήσεις λίγο το ποτενσιόμετρο που κάνει το θόρυβο, αυτό θα επανέλθει.
Αν είσαι τυχερός με έναν καθαρισμό από ειδικό σπρέι στο ποτενσιόμετρο θα είσαι εντάξει. Αν δεν λυθεί το πρόβλημα πρέπει να το πας σε ειδικό.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αν και δεν εχω ξανακουσει κατι παρομοιο, θα'βαζα στοιχημα οτι αν κάνεις ενα καλο καθαρισμα στον ροοστατη της εντασης θα λυθει το προβλημα.
2ο στοιχημα θα'βαζα τους πυκνωτες του ενισχυτη. μη σου πω η σειρα αναποδα..
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Δεν δουλευεί πάντα το ένα κανάλι

...
Όσων αφορά τις λάμπες επειδή ρώτησα ηλεκτρολόγο μου είπε ότι πιθανότατα επειδή είναι λεντ λάμπες (εγώ τις έβαλα χωρίς να αλλάξω κάτι στην εγκατάσταση) παράγουν παράσιτα μπορεί για αυτό να μου δημιουργεί τέτοιο ζήτημα στον ενισχυτή. Δηλαδή σαν να χρειάζεται θωράκιση το καλώδιο του ρεύματος στον ενισχυτή...

Και αν δεχθούμε ότι οι LED κάνουν παράσιτα, αυτά δεν θα κυκλοφορούν μέσα στους αγωγούς?
Ή εννοεί ότι η θωράκηση θα τα κόψει, γιατί εκπέμπονται από την λάμπα στον αέρα?
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Καλησπέρα σας,

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις σας.

Με λάμπα πυρακτώσεως να πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει πάλι απ όταν το παρατήρησα που συνέπεσε με τις λάμπες λεντ που έβαλα. Όλο αυτό προέκυψε όταν το ανέφερα στον ηλεκτρολόγο με ρώτησε αν έχω λέντ λάμπες. Υποστηρίζει ότι οι λάμπες παράγων κάποιο παράσιτο μέσω των αγωγών και δημιουργεί το συγκεκριμένο πρόβλημα. Στην περίπτωση όπου έβαζα στο καλώδιο εκείνο το μαγνητάκι που έχουν πολλά καλώδιο (πχ hdmi, φορτιστές laptop κτλ) πιθανότατα να διόρθωνε το πρόβλημα.

Πράγματι αν κουνήσω λίγο τον ροοστάτη ή πατήσω για λίγο κάποιο άλλο κουμπί πχ διαφορετικό input επανέρχεται. Τον ροοστάτη με τι μπορώ να τον καθαρίσω με σπρέι ηλεκτρικών επαφών για παράδειγμα?

Όσων αφορά τους πυκνωτές εννοούμε να αντικαταστήσω τους πυκνωτές του ενισχυτή?
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
... Στην περίπτωση όπου έβαζα στο καλώδιο εκείνο το μαγνητάκι που έχουν πολλά καλώδιο (πχ hdmi, φορτιστές laptop κτλ) πιθανότατα να διόρθωνε το πρόβλημα.

...

Τότε, βάλε ένα φερίτη για θα δεις αν κάνει κάτι.
Μέτρησε την διάμετρο του καλωδίου και πάρε αντίστοιχο φερίτη.
https://www.skroutz.gr/c/146/diafora-mikrohlektronika.html?from=catspan&keyphrase=φεριτης
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους για τις απαντήσεις θα γίνουν και οι δύο αυτές εργασίες με την πρώτη ευκαιρία και θα επανέλθω να σας πω νέα μήπως κάποιος ακόμα αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα