H Google "μπαναρει" τη Huawei (Trump gate?)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Huawei-ban-in-US.jpg


https://www.reuters.com/article/us-...ei-after-trump-blacklist-source-idUSKCN1SP0NB

Καθόλου καλά νέα...
 
Last edited by a moderator:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Τι θα μας εμποδίζει να περνάμε χειροκίνητα play store/play services,οπως κάνουμε με κινέζικες rom??
Δεν θα αποτελεί καν θέμα για λίγο πιο ψαγμενο χρήστη.

Έχουμε μια σκασίλα αν δεν είναι play store certified,ποτέ και πουθενά δεν είχα θέμα.

Μην πω καλύτερα μην έχουμε Google bloatware προ εγκατεστημενα,το προτιμώ και να βάζω μόνος μου οτι μου ειναι πραγματικά χρήσιμο και οχι ολη τη σαβούρα της Google.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Βρε alex, bllatware τα google play, chrome, gmail?
Το βασικοτερο δεν ειναι το να βαλεις πλαγιως τα gapps, αλλα οτι αυτες οι συσκευες δεν θα παιρνουν κανενα update, security η os...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Συν του ότι για μεγάλο ποσοστό χρηστών, το να βάλουν μόνοι τους τις εφαρμογές ή να αλλάξουν ρομ είναι δύσκολο.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: H Google "μπαναρει" τη Huawei (Trump gate?)

Βρε alex, bllatware τα google play, chrome, gmail?
Το βασικοτερο δεν ειναι το να βαλεις πλαγιως τα gapps, αλλα οτι αυτες οι συσκευες δεν θα παιρνουν κανενα update, security η os...
Chrome και Gmail δεν βάζω, έχω άλλες εφαρμογές για σερφαρισμα και email.

Μόνο το Google keep note έχω, δεν έχω και δεν βάζω άλλες Google εφαρμογές, τα σουταρω όλα τα άλλα.

Το μόνο που ίσως επηρεάζει είναι στα security patches, και αυτό όντως είναι θέμα.
OS updates θα παίρνουν αφού το core Android είναι open source.

Δεν έχει η Google λόγο

Αλλά ας δούμε στην πορεία πως θα πάει το πράγμα τίποτα δεδομένο

Sent from my V1821A using Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Δεν εισαι ο μεσος χρηστης εσυ ομως.

Αυτο θα εχει τρομακτικο αντικτυπο στον μεσο χρηστη.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Πόλεμος ποιος παρακολουθεί καλύτερα τον χρήστη! Διπλωματικά επεισόδια, αν τσαντίζονται οι Αμερικάνοι φανταζόμαστε όλοι τι παίζει. Θα υπάρχει αυτή τη στιγμή το ψυχολογικό μας προφιλ, το πολιτικό μας, το σεξουαλικό μας και πάνω από όλα η αγοραστική μας συμπεριφορά. Άρα με λίγα κολπάκια μας κατευθύνουν στις αγορές, στην κοινωνική μας συμπεριφορά, στην πολιτική μας γνώμη κλπ κλπ κλπ. Το έχει η Google, το έχουν οι Αμερικάνοι, το θέλουν και οι Κινέζοι τώρα.
Και φυσικά παρακολούθηση εκτός όλων των άλλων.

Που είναι η ωραία η γελοιογραφία που 2 αμερικάνοι πράκτορες σκάνε στα γέλια και λένε για τους χρήστες:
-Πληρώνουν και από πάνω 500 δολλάρια οι χρήστες (για το smartphone) για να τους παρακολουθούμε πιο εύκολα.
 
19 June 2006
35,671
Πολύ χαίρομαι που αγόρασα το πρώτο μου προϊόν της εν λόγω εταιρείας χθες!!!:flipout:

Έτσι και αλλιώς, δεν την χωνεύω την google...:Banane0:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Εγω ημουν ετοιμος να παρω το απλο P20 απο επιδότητση της γυναίκας μου :p

Παντως θα είναι λάθος να εστιάσουμε μονο στη Huawei.
O Τραμπ εχει κατα κύριο λόγο θεμα με τη Κινα, και οχι τη Huawei που διαλεξε ως πρώτο στόχο.

Με την ιδια λογικη, ισως πιο συντομα απο οτι νομίζουμε, ακολουθήσει η Xiaomi, Oppo, Vivo, Oneplus κλπ.

Τεράστιο ξεβράκωμα της Google... Απο Intel, Qualcomm το περιμενα...
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Μην πειράξετε τη Xiaomi αλίμονο σας.
Αλήθεια επηρεάζει και τα honor;
Η Google είναι η επόμενη Microsoft ελέγχει πια τα πάντα.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
αυτο που τους καιει ειναι η εξαρτηση στο 5G απο τη HUAWEI που εχει σαφως το προβαδισμα και στις software πατεντες!


ΥΓ... εχει γινει χαμος στις αγγελιες σε Huawei , παρτε κοσμε! :p
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Και κάπως έτσι, θα ανεβουν και οι πωλήσεις της Apple :p

Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες έχουν τον @takisot να βρίσκεται πίσω από τις στρατηγικές κινήσεις του Τραμπ... αφιλοκερδώς :p
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Όταν Αμερική δίνει διάταγμα με αιτιολογία εθνική ασφαλείας όλες οι εταιρίες είναι υπολογες και υποχρεωμένες εκτελέσουν άμεσα το περιοχομενο του διατάγματος.

Ηταν δεδομενο και υπόλοιπες εταιριες τεχνολογίας θα ακολουθήσουν

Οποιαδήποτε πλεον επιχειρηματική κίνηση των εταιριών υπόκειται στην άδεια και έγκριση της κυβέρνησης και αλιμονο αν οποιαδήποτε παραβιάσει,
Η Google, Qualcomm, Intel, Broadcom θα συμμορφωθούν να ειμαστε σίγουροι αλλιώς η κυβέρνηση των ΗΠΑ δεν έχει πρόβλημα να τις κλείσει ακόμα,πέρα από τα ιλιγγιώδη πρόστιμα φάνε.

Σε τελική οι πάνω εταιρίες θα καλύψουν την χασούρα απο την διακοπη της συνεργασιας με Huawei από τους υπόλοιπους oem που να αναπληρώσουν το κενό της Huawei σταδιακα με το να αυξήσουν παραγωγή και διάθεση προιοντων στην αγορα

Η αγορά μόνο προσωρινά θα είναι ολίγων σε ανακατοσουρα αλλά σταδιακά θα επανέλθει η φυσιολογική ροή και καθημερινότητα αφου υπαρχουν υπερ πληθωρα android OEM .

Καμία αγορά κινητής θα πληγεί από μια πτώση ενός oem οσο δυνατός να είναι.

Απο την αλλη γεννάται ενα ερώτημα απο ολη αυτήν την ιστορία κατα πόσα είναι όμορφα και θετικά ολα αυτά το χτισίματος οικοσυστηματων με τα κλειστά store,κλειστές πόρτες και εξάρτηση απο συγκεκριμενες πρακτικές εταιριών.

Ταχα νομίζουμε οτι ειναι για την ασφάλεια μας,για την προστασία των προσωπικών δεδομένων μας,για αποτροπή απο κακόβουλο λογισμικό,αλλα ελα όμως όπως που αυτο ειναι η μια όψη του νομίσματος.

Η Huawei θα βρεθεί διπλα ζημιωμένη και εκτεθειμένοι διοτι ηταν και η ιδια εχθρικη στο open source android project θέλοντας να καπελώσει την επιτυχία του android και θέλοντας να το παίξει ντίβα στο android και βασιλικοτερη του βασιλέως.

Να την δω τωρα που γύρισε τις πλάτες της στο open source πνεύμα πως θα προστατέψει τους υπάρχοντες και μελλοντικός χρήστες της μιας και η Google θα κλείσει την κάνουλα και απο την αλλη η μονη εναλλακτικη λυση για ενημερωσεις ασφαλειας και OS upgrades θα ηταν μονο μεσω open source android project που η ιδια γύρισε την πλάτη.

Και κάπως έτσι, θα ανεβουν και οι πωλήσεις της Apple :p


Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες έχουν τον @takisot να βρίσκεται πίσω από τις στρατηγικές κινήσεις του Τραμπ... αφιλοκερδώς :p
:flipout::flipout::flipout:
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
To ban της Huawei απο την Google θα ισχύει μόνο στην Αμερική ή και στην Ευρώπη;
Πάντως ένα P30 Pro με 300 ευρώ είναι σούπερ αγορά και ας μην έχει google κατασκοπεία.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αν η Κίνα μπλοκάρει σε αντίποινα την πώληση iPhone στην Κίνα ή ακόμη χειρότερα την κατασκευή τους τότε η Apple κινδυνεύει με χρεωκοπία. Οπότε είναι σίγουρο ότι θα βρεθεί συμβιβαστικη λύση.