Νέοι κάτοχοι του Astrolux FT03 προσοχή !

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Επειδή ο συγκεκριμένος φακός αυτή την στιγμή πουλιέται σχεδόν "τζάμπα" και πολλοί θα τρέξετε να τον
αποκτήσετε , υπάρχει μία λεπτομέρεια που δικαιολογεί το πόσο ισχυρός είναι αυτός ο φακός ...
Αυτή είναι η γνωστή μαιμουδιά mosfer που ενώνει στο Turbo DC το led με την μπαταρία χωρίς λειτουργία
PWM (buck) και πηνίου , άρα η φωτεινότητα είναι εξ' ολοκλήρου βασισμένη και ανάλογη της τάσης της
μπαταρίας , μέθοδος που στο XPL Hi δουλεύει επί του ασφαλούς καθότι με Vf=3,7 του Led σύν τις πτώσεις
τάσεις το πολύ να τραβήξει το Led 5,5-6A με πλήρως φορτισμένη οποιαδήποτε ισχυρή μπαταρία.

Εδώ όμως οι μάγκες ήθελαν γκάζια για τον ανταγωνισμό και έβαλαν το Luminus SST-40-VH μάλλον N4 flux
που το VH version σημαίνει το χαμηλότερης σειράς VF SST-40 το οποίο ήδη στα 3,6V επάνω του τραβάει πάνω
από 8Α που είναι και το όριό του και μόνο διά ροπάλου buck driver και όχι κατευθείαν στην μπαταρία !!!
Αποτέλεσμα , άμα βάλετε σοβαρή 26650 Li-Ion με εσωτερική αντίσταση < 20mR κατευθείαν στο SST-40-VH ,
αυτό θα πάει στα "θυμαράκια" με την μία , καθότι η μπαταρία αυτή στα στα 10Α διατηρεί φορτισμένη αρχική τάση
3,95-4,00 βολτ και σε αυτή την τάση Vf το Led καίγεται ακαριαία βγάζοντας 3000Lm για δέκατα του δευτερολέπτου.
Σύμφωνα λοιπόν με τους πίνακές μου για το μόνο παλαιότερ Flux Ν5 που διαθέτω , στα 3,8V το Led καίγεται στα
9,4Α , και για την ακρίβεια καίγονται τα νήματα ένωσης του chip με το die τροφοδοσίας και αυτό είναι κανόνας.

Ήρθε λοιπόν σήμερα στο εργαστήριο , το πρώτο θύμα που έβαλε την Sony VTC5 για καλύτερα αποτελέσματα και θα
ακολουθήσει και όποιος τολμήσει να βάλει LiitoKala 26650 ή VTC6 Konion ...
Βέβαια εγώ εισάγω τελευταία αρκετούς Astrolux FT03 , αλλά δεν μου "έκοψε" να τεστάρω το υπάρχον Led γιατί
πρώτον δεν θα το πίστευα ποτέ ότι έχουν βάλει το VH version με μέθοδο mosfet direct connection και κυρίως
γιατί αμέσως βάζω το 3V XHP50.2 για flood >4000Lm ή το ακυκλοφόρητο βελτιωμένο SST-40-VH fux P2 dedome
(ενισχυμένα wire bonds) , για να κατατροπώσω με 360Kcd ότι thrower κυκλοφορεί σε αυτό το μέγεθος.

Κατόπιν παρατήρησα στην περιγραφή ότι συνιστάται protected Li-Ion και ειδικά οι ψόφιες protected KeepPower
26650 που άν τις συνδέσεις κατευθείαν στο Led η τάση τους θα πέσει στα 3,5V και 7Α , πούναι και το ασφαλές
όριο του συγκεκριμένου flux που φοράει ο φακός , οπότε ναι ... ακολουθείστε την συμβουλή τους ...
Το νού σας λοιπόν οι MOD-άκηδες , μην χρησιμοποιήσετε πραγματικά ισχυρή μπαταρία 20A τελείως φορτισμένη ή
κάνετε string By-pass ή >AWG για να αυξήσετε το ρεύμα του SST-40 γιατί θα βαρεθείτε να "αλλάζετε" Led ...
 

piperasgr

New member
14 November 2018
31
Αντώνη καλημέρα. Είμαι ενδιάμεσα σε 2 φακούς και σαν ειδικός θα ήθελα την γνώμη σου.

1) Astrolux FT03 SST40
2) Astrolux FT03 XHP50.2 4300lm

Επειδή γνωρίζεις πολύ καλά τα τεχνικά θέματα, Ρήνο θα μου πρότεινες και με τι μπαταρία ώστε και να δουλεύει σωστά χωρίς να καεί, αλλά και δυνατά. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
1) Astrolux FT03 SST40
2) Astrolux FT03 XHP50.2 4300lm

Επειδή γνωρίζεις πολύ καλά τα τεχνικά θέματα, ... θα μου πρότεινες και με τι μπαταρία ώστε και να δουλεύει σωστά χωρίς να καεί, αλλά και δυνατά. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Από τότε που προμηθεύτηκα (την Άνοιξη) μερικά κομμάτια δοκιμάστηκαν όλες οι περιπτώσεις LED και η πρώτη επιλογή μου ήταν τότε
πρίν από όλους το 3V XHP50.2 αλλά dedome γιά να μην αλλάξω τις πολύ καλές ιδιότητες thrower που έχει , άλλωστε γι' αυτό επιλέγεται
αυτός ο φακός αλλιώς για πιό flood χρήση είναι προτεινόμενος ο Convoy L6 XHP70.2 (κατά προτίμηση dedome).
Σε εργοστασιακή κατάσταση , καλύτερος thrower είναι ο SST-40 o οποίος σαφώς θα δώσει περισσότερα Candelas και θα πάει πιό μακριά !
Γιά την ακρίβεια , στα MOD μου που τον διαθέτω έχω το SST-40 dedome αλλά το καινούργιο ακυκλοφόρητο flux P2 που είναι ισχυρότερο
σε ρεύματα και δεν κινδυνεύει , αλλά και με το XP-G3 S5 6500K Dedome (1,5mm) που τον φτάνει στα 310.000Cd και μόνο στα 6,5Α.

Τώρα δεν γνωρίζω αυτή την στιγμή με τι version SST-40 κυκλοφορεί ο FT03 , μπορεί να έχουν βάλει υψηλότερου VF SST-40 και να μην
κινδυνεύει από υψηλά ρεύματα , αλλά και το παλιό νάναι , προτίμησε τις μπαταρίες που προτείνουν πούναι ψιλομούφες και δεν θα δώσουν
τα αρχικά υψηλά ρεύματα όπως οι IMR 26650 Orbtronic ,LiitoKala , Shockli , ή 18650 LG/Sony VTC.
Το δε XHP5.2 version αντιθέτως δεν κινδυνεύει αφού 12Α είναι η κανονική λειτουργία του και απαιτεί απαρραίτητα τις παραπάνω αυθεντικές
αλλά μην με ρωτήσεις από "πού" γιατί απάντηση δεν θα πάρεις ...

Ελπίζω να βοήθησα
 

piperasgr

New member
14 November 2018
31
Κατατοπιστικός και αναλυτικός. Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη. Αν υποθέσουμε ότι έχουν ακόμα το Led το παλιό, πια μπαταρία να βάλω πιστεύεις για καλύτερη λειτουργία. Είμαι λίγο άσχετος με τους φακούς, και τα ρεύματα των μπαταριών, και προσπαθώ να καταλάβω. Τώρα τον δίνουν μαζί με μπαταρία, αλλά πιστεύω ότι θα είναι χάλια μπαταρία..
 

piperasgr

New member
14 November 2018
31
Αντώνη καλημέρα και συγνώμη που επιμένω γιατί δεν ξέρω.. Μαζί με τον φακό, δίνουν αυτήν την μπαταρία.

https://www.litechpower.com/product-detail/batterycellHLY-26650_5000mAh.html

Θα κάνει λες δουλειά ώστε να αποδίδει σωστά και τα μέγιστα?? Αν όχι, πρότεινε μου κάποια άλλη η οποία θα δίνει ότι μπορεί, και χωρίς να έχει θέμα να καεί. Σε ευχαριστώ.

Είναι ο πρώτος μου φακός και όπως καταλαβαίνεις, αγωνία και λίγο άγχος, γιατί φοβάμαι μην του κάνω ζημιά και είναι κρίμα.
 

piperasgr

New member
14 November 2018
31
Ευχαριστώ Αντώνη.
Όταν γράφει FT03 SST40 W.
Το W τι είναι?? Το μοντέλο του Led η Κάτια σχέση?
 

piperasgr

New member
14 November 2018
31
Λοιπόν. Βρήκα αυτά τα στοιχεία για το Led που φοράει. Πιο πάνω μου είπες ότι ο 50.2 αντέχει παραπάνω ρεύματα και δεν καίγεται. Μήπως και αυτός αντέχει?? Μήπως έχουν αναβάθμιση και δεν είναι σαν τους πρώτους που είχαν βγάλει??

SST-40-W Specialty White LEDs
The SST-40-W series are high brightness cool white LED for applications up to 15W. Their monolithic emitted is perfect for directional specialty applications requiring a combination of high efficacy and high lumen output.

FEATURES
High Power Cool White LED with a monolithic emitter ideal for directional applications
Up to 1,800 lm at 5A DC operation
6500K, 70 CRI typical
Specified hot at 85ºC junction temperature condition
High thermal conductivity package with thermal resistance of only 2.5 C/W junction to case
120º viewing angle
APPLICATIONS
Battery and solar-powered applications
Automotive after-market and tuning spotlights
Instrumentation
Work Lights
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Αυτά δεν είναι σαφή στοιχεία , ισχύουν γιά όλα τα SST-40W και δεν είναι θέμα καινούργιας σειράς παραγωγής αλλά
ο ακριβής τύπος που χρησιμοποιείται και σχεδόν κανείς δεν γράφει !
Σε αυτό το LED τα κρίσιμα είναι το VF και το Flux , πχ SST-40 VH N5 6500K , όπου VH δηλώνει την τάση λειτουργίας του
και το N5 την σειρά παραγωγής , το δε επικίνδυνο είναι το VH version το οποίο μας λέει ότι το Led δεν πρέπει να συνδεθεί
κατευθείαν σε ισχυρή μπαταρία στο turbo όπως κάνει ο driver του FT03 γιατί θα καεί στα >9,5 Αμπέρ.
Αν λοιπόν στον φακό έχουν βάλει τελευταία υψηλότερο Vf Version του VH τότε το LED δεν κινδυνεύει !
Αλλά στην τελική μην αγχώνεσαι , ότι και να γίνει , θάρθεις στο εργαστήριο και θα τον επισκευάσω/τροποποιήσω ...
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Από το manual που έστειλες , κοίταξε το Forward Voltage Binning Structure , εκεί λοιπόν θα βρείς 4 bin , αυτό που θάπρεπε
νάχει ο φακός είναι το VK , το οποίο θάχει τις ανοχές σε σύνδεση της μπαταρίας κατευθείαν επάνω του.
Υπ' όψιν ότι εγώ εισάγω κατευθείαν από την Luminus Led σε reels , οπότε "έχουν γνώση οι φύλακες" ...
 

piperasgr

New member
14 November 2018
31
Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη που μοιράστηκες τις γνώσεις σου μαζί μου. Μόλις μου έρθει και τον κάνω δοκιμή, θα μιλήσουμε μήπως μου κάνεις καμιά μετατροπή, για πιο δυνατό και ασφαλές φακό. Βέβαια ανάλογα και το κόστος. Όπως και να χει, σε ευχαριστώ και πάλι.
 

piperasgr

New member
14 November 2018
31
Αντώνη καλησπέρα. Βλέπω σε κάποια βίντεο και έχουν βάλει την Samsung 30T 3000mah. Που δίνει υψηλότερο φωτισμό. Αυτές απ ότι είδα είναι 35A. Δεν θα έχει πρόβλημα να τον κάψει? Λόγο 35 αμπερ ??
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Καμία μπαταρία δεν μπορεί να δώσει πάνω από 22Α και να κρατήσει τάση 4V , η συγκεκριμένη 21700 γνήσια (όχι των 8 ευρώ) μιάς
και την έχω , δίνει 20Α στα 3,8V και ναι θα μπορούσε να το κάψει άν είναι το χαμηλό Vf SST-40 !
O φακός αυτός όμως είναι γιά 26650 μπαταρία από κάθε άποψη , πάντα θα προτιμάτε τις μεγαλύτερες μπαταρίες που φοράει ο φακός
και ποτέ δεν θα παίρνετε φακούς compatible με 18650 & 21700 , πάντα μόνο 21700 ή 26650/18650 , οι λόγοι είναι αυτονόητοι και
θα τους καταλάβετε σύντομα όταν θα χαλάσει η τάση των ελαττηρίων με τις 21700 ...
 

fotaras

Senior Member
10 January 2012
315
Γινεται μπαταρια να καψει φακο led?

Παντα ειχα την εντυπωση οτι οι μπαταριες ειναι (ας μου επιτραπει η εκφραση) παθητικες πηγες ενεργειας. Συνδεεις στην μπαταρια μια συσκευη και η μπαταρια θα δωσει ΟΣΟ ρευμα ζηταει η συσκευη. Ζηταει 1Α; Θα δωσει 1. Ζηταει 10Α; Θα δωσει 10. Ζηταει 40Α; Δεν θα τα δωσει γιατι δεν τα εχει.

Πολυ χοντρικα, καπως ετσι τα ειχα στο μυαλο μου αυτα τα θεματα. Κανω λαθος;
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Νέοι κάτοχοι του Astrolux FT03 προσοχή !

Γινεται μπαταρια να καψει φακο led?
Εύλογη η απορία σου οπότε θα σου το θέσω αλλιώς !
Έχεις λοιπόν ένα Led το οποίο δουλεύει οριακά στα 3,2 βολτ και εσύ το συνδέεις κατευθείαν στα άκρα μίας μπαταρία μεγάλου ρεύματος
4,2 βόλτ , τι πιστεύεις ότι θα γίνει ? αυτό κάνει και ο direct mosfet driver του Astrolux στο turbo ...
Οπότε άν η μπαταρία είναι αδύνατη , θα πέσει η τάση της από 4,2V στα 3,5V οπότε σε αυτήν την τάση το Led δεν θα ξεπεράσει τα 9,5Α
και δεν θά καεί ... δεν δουλεύουν το ίδιο τα κυκλώματα σε διατάξεις ισχύος και στον πόλεμο των Lumen !