Πρόβλημα με Combiner

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kwpap7

New member
27 July 2018
8
Παιδιά θέλω τα φώτα σας.
Απόφασισα να αλλαξω καλώδιο γιατι μετα απο καποιες αλλαγες στις τηλεοράσεις που έχω η δευτερη τηλεοραση μου έκανε κάποια σπασίματα στην οθόνη.
Μετα απο την επίσκεψη μου σε ενα κατάστημα αποφάσισα να κατεβάσω μονό καλώδιο καθώς θα τοποθετήσω και combiners πάνω κάτω (Δεν ξέρω αν ειναι και σωστό)
Εχθες μόλις προσπάθησα να κάνω την συνδεσμολογία και ανακάλυψα οτι επαιζε μόνο το επίγειο σήμα. Το δορυφορικό γιοκ.
Να σημειώσω οτι μετα το κάτω combiner σπάει με splitter για να βλέπουν 2 τηλεοράσεις
Παρόλα αυτά στο επίγειο το σήμα της δευετρης τηλεόρασης βελτιωθηκε παρα πολύ αλλά κάνει καποια μικρά σπασίματα
Σκέφτομαι να βάλω και εναν ενισχυτη σήματος [h=3]ALCAD AI-240 Ενισχυτής γραμμής 2 εξόδων[/h]
1ον γιατι δεν παίζει το δορυφορικό και τι να κάνω ; (σκεφτηκα μηπως ειναι χαλασμένο το combiner)
2ον Ειναι καλός αυτός ο ενισχυτης σήματος για να λύσω το θέμα των σπασιμάτων ?
3ον Μήπως να κατεβασω και δευτερο καλώδιο και να ξεμπερδέυω με τα combiners ?
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Κάτω στο combiner βγαίνουν δυο σήματα ένα δορυφορικό και ένα επίγειο, ποιο από τα δυο στέλνεις στο splitter ?
 

kwpap7

New member
27 July 2018
8
Έχουμε και λέμε αγόρασα και εναν ενισχυτή το splitter το κατηργησα γιατι ο ενισχυτης εχει μια εισοδο 2 εξόδους.Το θέμα μου ειναι πάλι εχω δοκιμασει να βάλω τον ενισχυτη και πριν το combiner και μετα το combiner ενω η επιγεια παιζει τέλεια και στις 2 τηλεοράσεις μόλις πάνω να συνδέσω απο το την εξοδο sat του combiner προς τον αποκωδικοποιητη σταματαει το σήμα και της επιγειας.Δοκίμασα να βγαλω την επιγεια και να αφησω μονο την δορυφορική αλλα πάλι δεν παιζει.Ετσι μου ερχεται να κατεβάσω 2ο καλώδιο τα εχω παρει
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δεν θα καταφέρεις να δουλέψεις το compiner με ενισχυτή μαζί πρέπει να κατεβάσεις δεύτερο καλώδιο είτε για την επίγεια είτε για το δορυφορικό.
 

kwpap7

New member
27 July 2018
8
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με Combiner

Ευχαριστώ πολύ,όντως κατέβασα 2 καλώδια ενα για επιγειο και ένα για το δορυφορικό και ξεμπέρδεψα
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Καλησπέρα σας . επειδή έχω ενα παρόμοιο πρόβλημα για να μην ανοίγω άλλο . ήρθε τεχνικός απο την νοβα κια εγκατέστησε το πιάτο . έβαλε το combiner πανω στην κεραιά και κάτω . ολα έπαιζαν μια χαρα . είτε τα ψηφιακα στην tv και η νοβα . ξαφνικα το βράδυ σταμάτησαν τα ψηφιακά να παίζουν ένω η νοβα παίζει μια χαρά .
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
ξεκινάς από το καλώδιο του επίγειου, τσεκάρεις κονέκτορες να είναι σωστά τοποθετημένοι. Αν δεν τότε αλλάζεις combiner
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Combiner

ξεκινάς από το καλώδιο του επίγειου, τσεκάρεις κονέκτορες να είναι σωστά τοποθετημένοι. Αν δεν τότε αλλάζεις combiner
Όταν είναι μόνο της κεραιας με τα ψηφιακά παίζει .όταν βάζω της νοβα .παίζει η νοβα αλλά όχι τα ψηφιακά .άμα τα έχω μαζί πάνω δηλαδη παίζει μόνο το δορυφορικό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Αλλαγή combiner αλλά κοίτα πρώτα μήπως το μπλεντάζ κάποιων από το 2 καλώδια ακουμπάει στον κεντρικό χάλκινο αγωγό
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Combiner

Αλλαγή combiner αλλά κοίτα πρώτα μήπως το μπλεντάζ κάποιων από το 2 καλώδια ακουμπάει στον κεντρικό χάλκινο αγωγό
Άλλαξα το ίδιο .
a86784806a2a6a4e1504b292e7bdf0b0.jpg


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Combiner

Άλλαξα το ίδιο .
a86784806a2a6a4e1504b292e7bdf0b0.jpg


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παίζει ρόλο που ακουμπάει στο καλώδιο του πολυπριζου ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Κανονας, δεν βαζεις μαζι αθενη και ισχυρα ρευματα..

Επισης πρεπει να τσεκαρεις τους κονεκτορες εκει που βιδωνουν στο καλωδιο μηπως ακουμπαει η γειωση στο κεντρικο καλωδιο. Ακομα και μια μικρη τριχα..

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Τα έκανα αυτά αλλά τίποτα .ξεχώρισα και τα καλώδια .τίποτα .μήπως πρέπει να πάρω καλύτερη ποιότητας combiner;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Προφανως ναι

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Combiner

Προφανως ναι

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Δεν ξέρω αν πήρες ήδη καινούριο και αν βρήκες λύση, αλλά, στην ταράτσα είδες το Combiner?
Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα εκείνο και όχι αυτό που έχεις κάτω.