Ένα Media player box σε τρείς τηλεοράσεις γίνεται?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ander

New member
22 November 2007
47
Αλεξανδρούπολη
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να μου πείτε αν γίνεται να μοιράσω εικόνα και ήχο από ένα boxaki π.χ ταινία , μέσω hd modulator hdmi to RF. Έχω ένα mecool Ki pro. ; Έχω μπερδευτεί με τις συνδέσεις. Την έξοδο του hd modulator αν την συνδέσω στο καλώδιο κεραίας που έρχεται στην τηλεόραση δεν θα χάσω το σήμα για τα κανάλια? Παρακαλώ την βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
To HD modulator πρέπει να το βάλεις στην αρχή του κυκλώματος λογικά. Σε μια συχνότητα που εκεί θα το πιάνουν όλες οι TV. Αλλα συνήθως αυτό το σημείο είναι στην ταράτσα και είναι ένα θέμα το πως θα φτάσει εκεί το σήμα. Επίσης όλοι θα βλέπουν την ίδια ταινία.

Ποιο ακριβώς έχεις ?
 

ander

New member
22 November 2007
47
Αλεξανδρούπολη
Κατ´αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Μετά το διάγραμμα το πρόβλημα μου είναι διπλό. Δεν έχω τρόπο να α) να στείλω το σήμα από το boxaki στο modulator λόγο απόστασης, β) το σήμα από το modulator στις άλλες τηλεοράσεις . Μία σκέψη για να καλύψω την απόσταση είναι hdmi over cat6 αλλά χρειάζομαι εξαρτήματα που δεν ξέρω αν θα δουλέψει.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
ή 2 καλώδια κεραίας που ένα θα κατέβει στο modulator και ενα θα ξανανέβει στην αρχή της εγκατάστασης. Έτσι modulator και box θα είναι δίπλα και το καλώδιο κεραίας είναι πιο φτηνό.

Πρέπει να ρωτήσεις και κάποιον τεχνικό θα έλεγα για να μην έχεις κάποιο άλλο θέμα, γιατί εγώ μόνο θεωρητικά στα λέω.

Αλλα δεν μας έχεις περιγράψει και την εγκατάσταση σου.

Μονοκατοικία/πολυκατοικία ? Πόσες γραμμές κατεβαίνουν από το μίκτη/ενισχυτή ? Πόσες μπριζες σε κάθε γραμμή ?

Κατεβαίνουν καθαρές γραμμές σε κάθε μπρίζα (1-1 και όχι πάνω από μία τηλεώραση στην ίδια γραμμή) ?

Θα μπορούσες πχ να χρησιμοποιήσεις 2 κοντινές μπρίζες (από την μία να κατεβάσεις σήμα και από την άλλη να το ανεβάσεις).

Σε πολυκατοικία δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο γιατί όλα τα διαμερίσματα συνήθως είναι σε σειρά (στις χ γραμμές που κατεβαίνουν).
 

ander

New member
22 November 2007
47
Αλεξανδρούπολη
Η εγκατάσταση είναι απλή. Μία μπρίζα σε κάθε δωμάτιο/τηλεόραση. Η κεραία από τον ενισχυτή έρχεται στο πατάρι (όπου υπάρχει και καλώδιο για sat) και με 4αρι σπλίτερ πάει σε τρείς μπρίζες κατευθείαν, ενώ στην τέταρτη υπάρχει μίκτης sat. Η απόσταση πατάρι - box είναι περίπου 8 μέτρα. To box είναι στην μπρίζα με τον μίκτη. Μάλλον θα μπλέξω με ηλεκτρολόγους πάλι.