2.4 ή 5 GHz?Ποια μπαντα wifi ειναι καλυτερη συνδεση για smart tv

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Αναβαθμισα την γραμμη και αλλαξα ρουτερ και το καινουριο ρουτερ εκπεμπει wi-fi σε 2 μπαντες,2,4 και 5 GHz.H ερωτηση μου ειναι σε ποια μπαντα ειναι καλυτερα να συνδεσω samsung την smart tv μου προκειμενου να εχω καλυτερη ταχυτητα για netflix,youtube,hbbtv κτλ. και λιγοτερες παρεμβολες?Το ρουτερ δεν βρισκεται στο ιδιο δωματιο με την τηλεοραση.Προς το παρον την συνδεσα στο 2.4 GHz γιατι φαινοταν οτι ειχε πιο δυνατο σημα σε σχεση με το 5 GHz που ειχε μονο 1 γραμμη.Ομως μηπως με το 5G εχω καλυτερη ταχυτητα και πιο γρηγορη αποκριση στις εφαρμογες ή δεν παιζει κανεναν ρολο?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αναβαθμισα την γραμμη και αλλαξα ρουτερ και το καινουριο ρουτερ εκπεμπει wi-fi σε 2 μπαντες,2,4 και 5 GHz.H ερωτηση μου ειναι σε ποια μπαντα ειναι καλυτερα να συνδεσω samsung την smart tv μου προκειμενου να εχω καλυτερη ταχυτητα για netflix,youtube,hbbtv κτλ. και λιγοτερες παρεμβολες?Το ρουτερ δεν βρισκεται στο ιδιο δωματιο με την τηλεοραση.Προς το παρον την συνδεσα στο 2.4 GHz γιατι φαινοταν οτι ειχε πιο δυνατο σημα σε σχεση με το 5 GHz που ειχε μονο 1 γραμμη.Ομως μηπως με το 5G εχω καλυτερη ταχυτητα και πιο γρηγορη αποκριση στις εφαρμογες ή δεν παιζει κανεναν ρολο?

Αν με το 5G εχει αδυναμο σημα, πιθανως και η μεταξυ τους μεταδοση με το router να ειναι πολυ χαμηλη.
Μεσα στις ρυθμισεις του netflix εχει επιλογη για ελεγχο γραμμης. Εκει σου βγαζει μετρηση ποσα Mbps πιανεις.
Τρεξε το και με τις δυο συχνοτητες και δες ποια πηγαινει πιο ψηλα.

Ομοιως μπορεις να ανοιξεις τον Browser της Tv και να τρεξεις ενα speedtest.net και να δεις κι εκει τι ταχυτητα πιανεις και με τις 2 συχνοτητες.