Σύνδεση παλαιού ενισχυτή ήχου με τηλεόραση νέας τεχνολογίας

aristos58

New member
23 May 2019
11
Καλημέρα σε όλους ...... σκέφτομαι να αγοράσω τηλεόραση νέας τεχνολογίας σε αντικατάσταση της παλαιάς μου (ίσως μπορέσω να την πουλήσω κάπου και είναι η Panasonic TX 36PD30 - 36" CRT TV ACUITY QUINTRIXSR ) και η ερώτησή μου είναι με ποιό τρόπο θα μπορέσω να συνδέσω την νέα τηλεόραση με τον ενισχυτή ήχου που έχω από τα παλιά ...... όπου οι συνδέσεις γίνονται με scart. Ο ενισχυτής είναι ο CLASSE CAP-80 .......
 
Το scart παπαλα πλεον απο τις tv. Ειναι ειδος προς εξαφανιση. Παρε πρωτα την τηλεοραση να δουμε τι εξοδους ηχου θα εχει, και μετα μπορουμε να σου πουμε την καλυτερη λυση - συνδεση. Παντως, ετσι γενικα, για παλιο ενισχυτη με εισοδους rca η καλυτερη περιπτωση ειναι να εχει και η tv αντιστοιχη εξοδο ηχου, αλλιως παιζει η εξοδος για ακουστικα.
 

aristos58

New member
23 May 2019
11
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα ..... γι αυτή την τηλεόραση (XF9005) ενδιαφέρομαι κι εγώ αλλά θα περιμένω τις νέες εκπτώσεις Αυγούστου 2019 μήπως την βγάλουν ξανά στα 1.099 ευρώ ή και φθηνότερα. Απότι έχω διαβάσει θα πρέπει να είναι φανταστική και ανώτερη από άλλες στα χρήματα αυτά.
Το θέμα μου είναι πώς θα την συνδέσω με τον ενισχυτή ήχου που είναι παλιάς τεχνολογίας (scart, rca κλπ) απ όπου παίζουν τα ηχεία και το woofer. Ξέρεις κάτι για το θέμα αυτό ??
 
Last edited by a moderator:

aristos58

New member
23 May 2019
11
Ευχαριστώ για την απάντηση ..... ενδιαφέρομαι για μία sony fx9005 , μήπως γνωρίζεις τι εξόδους ήχου έχει ?? Αν γνωρίζεις από ενισχυτές αυτός που έχω δεν είναι της σειράς , είναι ο CLASSE CP-80 , βαρύ εργαλείο από τα καλά της εποχής του και σχετικά ακριβός θα έλεγα
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
KD XF9005

sony-kd65xf9005-2-f.jpg
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aν ο ενισχυτης σου ειναι ο παρακατω, δεν θα εχεις κανενα προβλημα τουλαχιστον για ηχους DD και DTS και stereo (αυτα που περνανε απο coaxial και optical ψηφιακες δηλαδη) μιας και ο ενισχυτης σου τις διαθετει. Ομως ως stereo ενισχυτης προφανως θα ακους stereo και θα πρεπει στην Tv με καποιο τροπο να γινεται downmix στον ηχο, ωστε να μην χανονται τα περιφερειακα καναλια (π.χ. διαλογων)

back-16.png


https://classeaudio.com/cp-800/
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Εκτός αν εννοεί τον cap 80 ο οποίος είναι κλασσικός δικαναλος. Στην περίπτωση αυτή δεν ξέρω αν πρέπει να χρησιμοποιήσει την έξοδο των ακουστικων. Ή μήπως το άλλο stereo minijack, το κιτρινο είναι έξοδος line.
Εναλλακτικά, καλύτερο αποτέλεσμα θα έχει σίγουρα αν παρεμβαίνει κάποιο dac.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
Ή μήπως το άλλο stereo minijack, το κιτρινο είναι έξοδος line.

Το κίτρινο είναι για να πάρει adapter για είσοδο video-audio.

Το πράσινο είναι έξοδος ακουστικών ή έξοδος ενεργού sub και το πράσινο "παίζει" ανεξάρτητα από τα ηχεία της tv.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μια συγνωμη απο εμενα, αντι για cap-80 πηγα στον cp-800.

Nαι ο cap-80 εχει μονο αναλογικες rca εισοδους. Κατα τη δικη μου αποψη αφου δεν μιλαμε για πολυκαναλο ενισχυτη (που τελικα ισως χρειαστει εν καιρω) για τη συγκεκριμενη τηλεοραση δεν νομιζω οτι αξιζει να κανει κατι αλλο, απο το να παρει απο τη μοναδικη αναλογικη εξοδο που ειναι η εξοδος ακουστικων.

Το να αγορασει dac converter για να μετατρεψει φηφιακο απο καποια optical της tv, θεωρω οτι δεν θα εχει και μεγαλη διαφορα. Αν σε αυτο προσθεσουμε οτι ουτως ή αλλως δεν θα εχει και πολυκαναλο ηχο ή dolby atmos κλπ φορμα ηχου του σημερα.....καλυτερα να βαλει ενα καλωδιακι mini jack to rca, να δοκιμασει τον ηχο του.
Αξια ενος ευρω ετσι κι αλλιως. Σιγουρα θα κερδισει ως ηχο σε εκταση και καθαροτητα σε σχεση με την Tv ετσι κι αλλιως.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
O ενισχυτης πάντως παραπέμπει σε σύστημα που θα αδικείται από τα dacs της τηλεόρασης. Θα ήταν καλό να ξέρουμε το σετακι και γενικά τη χρήση. Και μεταχειρισμενα dacs που να μην έχουν USB ή να μην έχουν "καλη" USB (τύπου mf Vdac) βρίσκονται ψιλοτζαμπα.
 

aristos58

New member
23 May 2019
11
Ναι ο CAP-80 είναι ... εβγαλα φωτο με το κινητό αλλά πως να την στείλω εδώ??
 

aristos58

New member
23 May 2019
11
Απάντηση: Re: Σύνδεση παλαιού ενισχυτή ήχου με τηλεόραση νέας τεχνολογίας

https://technosound.gr/dynavox-dk-201-mini-dac/
Κάτι τέτοιο που φαίνεται στο λινκ έχει 40 ευρώ (από τα φθηνότερα που είδα) αλλά αν κάνει δουλειά καλό δεν θα ήταν να το πάρω??
Θα είναι ο ήχος καλός ? Την παλαιά TV την έχω συνδέσει με τον cap-80 και από ηχεία έχω 2 στήλες ΑΕ (Acoustic energy) και ένα woofer B&W και έχω δημιουργήσει ένα σύστημα 2.1 με πολύ καλό και δυνατό ήχο όταν παίζει ταινία σε DVD. Πιστεύω οτι με την λύση του DAC μπορεί να μην έχω τον άριστο ήχο αλλά κάπως καλύτερα δεν θα ακούγεται ένα έργο από τα ηχεία μου?? Τι λέτε κι εσείς ?
 

aristos58

New member
23 May 2019
11
Δεν έχω ασχοληθεί με τα ηλεκτρονικά θέματα και δεν γνωρίζω απ αυτά πέραν των βασικών
 

aristos58

New member
23 May 2019
11
Απάντηση: Re: Σύνδεση παλαιού ενισχυτή ήχου με τηλεόραση νέας τεχνολογίας

το σετακι όπως λες Panoramix δρυίδη ..... λέμε να είναι μια TV SONY XF9005 (αν την βρούμε Αύγουστο με έκπτωση και δόσεις) και η χρήση θα είναι απλή οικιακή εκτός αν ο γιος θέλει να εγκαταστήσει το παιχνίδι NBA που έχει ήδη στο λαπτοπ του , οπότε εκεί θα αποκτήσει μια επιπλέον χρήση η TV δηλ. και παιχνίδια. Όταν λες ψιλοτσάμπα σε τι τιμή δηλαδή θα μπορούσα να έβρισκα κάτι ικανοποιητικό?? Κάτι που να κάνει δουλειά και να μην είναι "χρέπι" .....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Nαι. Κάτι τέτοιο χρειάζεσαι. Νομίζω θα παίζει καλύτερα από την τηλεόραση. Αλλά θα προτιμούσα αν έκανες την υπέρβαση για κάτι τετοιο έχεις μήπως και κάποια δικαναλη πηγη; Αν ναι ποια;
 

aristos58

New member
23 May 2019
11
Απάντηση: Re: Σύνδεση παλαιού ενισχυτή ήχου με τηλεόραση νέας τεχνολογίας

Τι εννοείς με την 2κάναλη πηγή?