Νεα κατοικία και επιλογές για ίντερνετ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

skare

New member
5 August 2013
9
Καλημέρα σε ολους. Σε διώροφη κατοικία έχουμε το εξης: στον πρωτο οροφο υπάρχει τηλεφωνική γραμμή που λειτουργεί με συνδεση adsl απλη. Στο ισόγειο που ειμαι εγω,ειναι νεο ανακαινισμένο σπιτι, με τις τηλεφωνικές γραμμές να περιμένουμε εξω απο το κτήριο για να συνδεθούν με κουτι του ΟΤΕ για νεα και διαφορετικη τηλεφωνική γραμμή. Αυτη ήταν η πρώτη μου και αρχικη επιλογή.
Επειδή σταθερό τηλέφωνο δεν χρησιμοποιω, σκέφτομαι να κανω τη υπάρχουσα γραμμη VDSL και να συνδεσω τα καλώδια που περιμένουν στο υπάρχων κουτι του οτε που λειτουργεί, ώστε να παρουν σημα και οι πριζες του κατω σπιτιου. Ετσι εαν τοποθετησω ενα καλό ρουτερ στο κατω σπιτι (το μόντεμ ειναι πανω), θα εχω καλό ασύρματο σημα στο κατω σπιτι;; και εννοώντας καλο, εαν ο οτε δινει πχ 50 στη vdsl, να εχω ανάλογα και εγω εστω 40. Οχι 10-15.
 

agpol07

Senior Member
28 January 2013
362
Για να έχεις κάτω ίντερνετ μέσω της γραμμής θα πρέπει να βγάλεις το modem από τον 1ο. Με λίγα λόγια δεν μπορείς από μια γραμμή να έχεις δύο modem/router εκτός κι αν κλείνεις το ένα και ανοίγεις το άλλο.
Αν θες να έχεις με μια γραμμή, ίντερνετ και στα δύο θα πρέπει να βρεις τρόπο να συνδέσεις το modem του 1ου με ένα ρούτερ στο ισόγειο είτε μέσω utp, είτε μέσω powerline αν έχουν ίδιο ρολόι ρεύματος τα δύο διαμερίσματα.
 

skare

New member
5 August 2013
9
Αυτο εννοούσα για το ρουτερ. Να μπει σκετο ρουτερ κατω και να μοιραζει το ασύρματο δίκτυο στο κατω. Αν κατάλαβα καλα θα πρέπει να συνδεθεί το ρουτερ με το μόντεμ κατευθείαν μεταξυ τους με utp, και οχι απλα να συνδεθεί το ρουτερ σε μια τηλεφωνική πριζα μονο του. Για powerline δεν γίνεται γιατι ειναι 3φασικο το ρεύμα και αλλη φαση παει πανω, άλλες κατω κλπ
 

agpol07

Senior Member
28 January 2013
362
Όχι στη τηλεφωνική πρίζα δεν μπορείς να το βάλεις το ρούτερ στο ισόγειο, αφού λογικά δεν θα έχει καν rj11 πόρτα. Αν έχουν ίδιο ρολόι τα δύο διαμερίσματα, κι ας είναι σε άλλη φάση, θα παίζει. Μπορείς να το δοκιμάσεις. Αλλιώς μόνο με utp από τον 1ο στο ρούτερ του ισογείου.
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
για μένα μακρυά από το power line ειδικά σε διαφορετική φάση, αν δουλέψει που αποκλείεται, θα μπλέξεις. Αν μπορείς δοκίμασέ το πρώτα πριν αγοράσεις.
Υπάρχουν και οι λύσεις του wifi repeater που ναι μεν δεν είναι ότι καλύτερο αλλά αν είναι στα 300 mbps και έχει καλό σήμα, πιθανότατα θα σε καλύψει.
Η καλύτερη λύση με διαφορά είναι καλώδιο. Βρες ένα τρόπο να το περάσεις όμορφα και θα ξεχάσεις ότι υπάρχει.
 

skare

New member
5 August 2013
9
Εχω βάλει ήδη ένα repeater των 25 ευρω και έχει μεν βελτιωθεί το σημα μες στο σπίτι, απο την αλλη βγαζει μια ένδειξη οτι δεν δέχεται επαρκες σημα. Οπότε θα καταληξω στη λυση του καλωδίου απο το μόντεμ του οροφου σε ενα ρουτερ του ισογειου. Απο τη στιγμή που θα αλλαξω τη γραμμή απο 24αρα σε 50αρα τουλάχιστον, μόντεμ πιθανότατα θα μου δωσει ο οτε καινούργιο. Μπορεί κάποιος να προτείνει ενα καλο ρουτερ; μονο ρουτερ, με κυριο χαρακτηριστικό το καλο σημα wifi
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Τα devolo powerline δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με το τριφασικό.

Υποδεέστερες υλοποιήσεις έχουν...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Απάντηση: Re: Νεα κατοικία και επιλογές για ίντερνετ

Τα devolo powerline δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με το τριφασικό.

Υποδεέστερες υλοποιήσεις έχουν...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οπως ακριβως το γραφει ο Σπυρος..
Ειναι τα μονα που εγγυημενα απο την devolo δουλευουν σε τριφασικο

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

agpol07

Senior Member
28 January 2013
362
Γι αυτό είπα κι εγώ αν μπορεί να βρει να δοκιμάσει κανά powerline μήπως κάνει δουλειά. Αν απ'την άλλη μπορείς να τραβήξεις καλώδιο δεν το συζητάω καν.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Εχω δουλεψει και παλαιοτερα εγκαταστησει πολλα devolo.
Τωρα στο σπιτι μου εννοειται σε τριφασικο εχω τα devolo magic σε 4 πριζες.
Κανενα προβλημα οσο και αν εχω προσπαθησει να τα γονατισω με 4κ stream..

Εννοειται βεβαια οτι αν μπορεις να περασεις καλωδιο ειναι προτιμοτερο

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

skare

New member
5 August 2013
9
Βασικος μου στοχος ειναι το 4κ stream γι'αυτό και ψαχνω την καλύτερη δυνατη λυση
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Για να σου δωσω να καταλαβεις πως το εχω στο σπιτι μου.
Ρουτερ στο γραφειο, παει σε switch gigabit μετα στα devolo και στο σαλονι αλλο ενα switch gigabit που εχω πανω τις συσκευες μου.
Απλο και δουλευει εξαιρετικα

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Για 4κ stream Netflix θες ακατεβατο 15-27mbps ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ, με όποιον τρόπο και αν τα πετύχεις
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Στα powerline υπολογίζεις χονδρικά πως η πραγματική απόδοση είναι η διαφημιζόμενη /10. Εάν δηλαδή θέλεις να περνάει 50Mbit, χρειάζεται να είναι rated τουλάχιστον για 500.