Βοηθεια για εγκατασταση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Καλη μερα σε ολους...
Οι οικογενεια μου εχουμε μια μικρη πανσιον με 8 δωματια...Λογω οικονομικων συνθηκων τα αναβαθμιζουμε σιγα σιγα...
φετος ηρθε η σειρα των τηλεορασεων.. σιγα σιγα ενα ενα δωματιο πεταμε τις παλιες crt και βαζουμε 24ρες led.. Εχουμε κεντρικη εγκατασταση κεραιας, αλλα φυσικα μονο για digea..
Υπαρχει ηδη εγκατεστημενο πιατο 120αρι που κοιταει hotbird κ astra..

Οι τηλεορασεις που παιρνουμε εχουν και δεκτη δορυφορικο οποτε σκεφτομαι οτι θα ηταν ωραια και πολυ χρήσιμο το καθε δωματιο εκτος απο την επιγεια τηλεοραση να ειχε και δορυφορικα, εστω τα ελευθερα Το να περασω γραμμες απο το πιατο στο καθε δωματιο , ειναι αρκετα ευκολο γιατι εχουμε ταρατσα, οποτε με ενα περιμετρικο καναλακι ολα περνανε τσακ μπαμ..

Εδω θελω την βοηθεια σας μη κανω καποιο λαθος

Επειδη τα οικονομικα ειναι περιορισμενα, ψαχνω τις βελτιστες δυνατες λυσεις.

Σκεφτομαι λοιπον να μοιρασω εναν η δυο δορυφορους ..πχ astra k hotbird (εκτος και αν εχετε καποια αλλη προταση για ευρωπαϊκά καναλια)..

Σκεφτομαι να μπουν 2 Edision LNB OSL-8 + OCTO με τα απαραιτητα diseqc (Εχω ηδη το ενα απο εναν φιλο ο οποιος δε το χρισημοποιησε)

Σχετικα προς το ποιο καλωδιο να περασω ...βλεπω τιμες για δορυφορικα απο 30σεντς μεχρι 2+ ευρω... επειδη θελει αρκετα μετρα ( και αν αποφασισω για δυο δορυφορους ανα δωματιο τοτε τα μετρα διπλασιαζονται) ποια θα ηταν μια σχετικα καλη - οικονομικη λυση? Νιώθω ανετα στην περιοχη κοστους περι τα 60σεντς ανα μετρο.. πχ το viokal vector sat 110..
Οπως ειπα, θα περαστει μεσα σε σωληνα η καναλι, οποτε σε λιγα σημεια ισως ο χτυπα ο ηλιος αμεσα.. κατα μεσο ορο η αποστααση lnb και δεκτη θα ειναι 20-30μετρα ..
Ε απο κει και περα ποιοτικα φισακια, καλες επαφες κτλ ,

Πως τα βλεπετε? καποια προταση?

Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Καλησπέρα φίλε tsakalos θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω και να στα πω όσο πιο απλά μπορώ.

Όσο αφορά τα LNB βάλε αυτά που λες ειναι καλά.

Όσο αφορά το καλώδιο θα πάρεις η αυτό Vector Sat 110 η αυτό Vector Sat 120 κορυφαία καλώδια για μένα, υπάρχουν και αλλά στην αγορά εγώ βέβαια προτιμώ αυτά γιατί τα έχω και στην εγκατάσταση μου.

Όσο αφορά τα μέτρα που λες δεν ειναι X2 γιατί για κάθε δωμάτιο θα βάλεις ένα ξεχωριστό διακόπτη diseqc που θα βάζεις πάνω του ένα καλώδιο απο το octo του hotbird και ένα καλώδιο απο το octo του astra και απο αυτό θα φεύγει ένα καλώδιο προς κάθε δωμάτιο.

Θα σου πρότεινα να μην πάρεις diseqc 2X1 αλλά να πάρεις diseqc 4X1 έτσι ώστε στο μέλλον αν χρειαστεί να προσθέσεις ακόμα δυο LNB για λήψη δυο ακόμα δορυφόρων. Η διαφορά του πρώτου με το δεύτερο ειναι ένα με δυο ευρώ ποιο πάνω δεν αξίζει καν να το σκεφτείς. Επίσης επειδή τα diseqc θα μπουν σε ταράτσα θα ειναι καλό να πάρεις για εξωτερικό χώρο με καπάκι.

Ένα καλό diseqc που σου προτείνω εγώ ειναι αυτο.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Επειδή ξαφνικά έχασα τα δορυφορικά (FTA) από ASTRA 19,2E και HOTBIRD, γιατί από τους αέρηδες μετακινήθηκε το πιάτο, είπα να δοκιμάσω μόνος μου [ώστε να μη ξαναδώσω χρήματα για να βλέπω τα νέα του Αφγανιστάν και σήριαλ του Κατάρ :)BDGBGDB55:)]. Αφού διάβασα στο νετ, μετακίνησα δεξιά-αριστερά, πάνω-κάτω το κάτοπτρο (στις 187,5 μοίρες και 46 μοίρες ανύψωση από το οριζόντιο) που υποτίθεται θα έπιανα ASTRA στο πρώτο LNB & HOTBIRD στο δεύτερο.
Αποτέλεσμα από εκεί που έπιανα κάποτε 1000+ κανάλι τώρα πιάνω 25 αλλά με σήμα >90% και ποιότητα 40-100%, 100% δεν είχα ποτέ πριν ή δεν το είχα προσέξει γιατί ήταν πολλά τα κανάλια.
Τις γωνίες τις ρύθμισα με app στο κινητό.
Καμμιά ιδέα τι μ@λ@κί@ έχω κάνει, για να τη διορθώσω?

Αθήνα/Μαρούσι
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Κλασσικα κακη στοχευση !!!


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Yes... το πιάτο δεν είναι στην θέση που πρέπει.
Με το "μάτι" δεν ρυθμίζονται δορυφόροι.

Αν τα 25 κανάλια είναι κανάλια που είχες και πριν, τότε είσαι στον σωστό δρόμο.
Το πιάτο αν είναι 120x130, θέλει δουλειά για να το ρυθμίσεις. Αν είναι το μικρότερο, 100x110 είναι πιο εύκολα τα πράγματα.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Μικρότερο είναι, 60 με 80 το κόβω.
Δεν τα έβαλα εγώ, τα βρήκα από τον προηγούμενο ενοικιαστή και μιας και η TV έχει δορυφορικό δέκτη την συνέδεσα και έπιανε. Κάτι EURONEWS & EUROSPORT έβλεπα μόνο.
Μόνο τα καλώδια είχε αλλάξει ο μάστορας.
Τα 25 αυτά κανάλια δεν ξέρω αν τα είχα και πριν, είναι κάτι TV Μπαγλαντές, ψαλμοί από το Κοράνι, τα νέα του Αφγανιστάν κλπ τέτοια που δεν τα έβλεπα.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Ευκαιρία για εκμάθηση νέων ξένων γλωσσών !!


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Re: Απάντηση: Βοηθεια για εγκατασταση

Μικρότερο είναι, 60 με 80 το κόβω.
Έτσι όπως έγραψες το 4ο μήνυμα, κατάλαβα πως μετακινήθηκε το 1.20 που λες στο 1ο μήνυμα.
Anyway... χρειάζεσαι κάποιον δορυφορικό δέκτη για να το ρυθμίσεις το πιάτο.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
....
Τα 25 αυτά κανάλια δεν ξέρω αν τα είχα και πριν, είναι κάτι TV Μπαγλαντές, ψαλμοί από το Κοράνι, τα νέα του Αφγανιστάν κλπ τέτοια που δεν τα έβλεπα.

Τώρα δεν πιάνει ούτε αυτά τα 25!!!!
Το SATELLITE DIRECTOR δείχνει ότι είναι στο σωστό αζιμουθιο, για τα άλλα δεν ξέρω.
Καμιά πρόταση?
 

yannisp2

New member
13 August 2011
38
Re: Απάντηση: Βοηθεια για εγκατασταση

επενδυσε σε κανα πεδιομετρο..παντα χρειαζεται ...παρε κανα μεταχειρισμενο αν θελεις να σου βγει φθηνο..εγω ειχα παρει ενα απλο με 50 ευρω πριν 5 χρονια και ακομη μια χαρα λειτουργει...απλα δεν διαβαζει dvbs2..αλλα υπαρχουν ακομη σε ολους τους δορυφορους dvbs συχνοτητες για κεντραρισμα.... τα application του κινητου δεν μπορουν να αντικαταστησουν το πεδιομετρο...
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Τώρα δεν πιάνει ούτε αυτά τα 25!!!!
Το SATELLITE DIRECTOR δείχνει ότι είναι στο σωστό αζιμουθιο, για τα άλλα δεν ξέρω.
Καμιά πρόταση?
Μεσα στα τρεξιματα σε ξεχασα, θα επανελθω Δημητριος !!!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk