Osio OST-2655D

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Καλησπέρα,

Έχει αγοράσει κάποιος τον εν λόγω δέκτη να μου πει κάποια γνώμη; Έχει σκάρτ για σύνδεση με την τημεοραση; Επίσης, υπάρχουν στοιχεία επικοινωνίας της Εταιρείας osio; Δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ!
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
στο ενα ερωτημα ... για να μιλησεις με την εταιρια απο εδω (αυτοι εχουν επισημα τα osio) ... παλια ειχα μιλιησει μαζι τους για ενα akai ραδιο, και μπορει να παρει λιγο χρονο να σου απαντησουν αν ειναι με email

https://www.soundstar.gr/contact-us-2/?lang=en
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το έχω δει αλλά γράφει "μόνο για επαγγελματίες", θα μου απαντήσουν σε ερωτήσεις για τον δέκτη χωρίς να είμαι επαγγελματίας;

Επί τη ευκαιρία εκεί αναφέρει και τα εξής:

Περιγραφή
Επίγειος ψηφιακός δέκτης, αποκωδικοποιητής MPEG-4 / H.265 Full High Definition DVB-T/T2 με USB.

Ζήστε την εμπειρία του Full High Definition.

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Επίγειος ψηφιακός δέκτης τηλεόρασης MPEG4
PVR: Εγγραφή ταινίας σε USB (Timeshift – δυνατότητα αυτόματης εγγραφής προγραμμάτων σε προρυθμισμένη ώρα)
Υποστηρίζει CVBS / RGB, SD, HD και Full HD
Υποστηρίζει 576p, 720p, 1080i, 1080p, 4:3, 16:9
Μορφές αποκωδικοποίησης: MPEG-2, MPEG4 (H.264), HEVC (H.265)
Λειτουργία Dolby
HDMI
USB 2.0 για εγγραφή και ανάγνωση
Υποστηρίζει MP3, JPEG, BMP, AVI, HEVC, H.264, DIVX, MKV
1000 κανάλια TV και Radio προγραμματιζόμενα
Ελληνικό μενού
Μεγάλο χειριστήριο, λειτουργεί με 2 x ΑΑΑ μπαταρίες
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
χμμ μπορει να απαντησουν δεν ειναι σιγουρο, αλλα ειναι το μονο να δοκιμασεις που μπορει να μιλησεις επισημα ... εγω ειχα θεμα με ενα ραδιοφωνακι, τους εγραψα και δεν πηρα απαντηση, αλλα στο κουτι του ραδιοφωνου ειχε την διευθυνση akai σε Ρουμανια, εγραψα εκει και μου ειπαν οτι θα απαντησουν και απο Ελλαδα, εγινε μετα απο καιρο και ας ημουν ιδιωτης και μαλιστα με πηραν και τηλεφωνο αφοτου μιλησα με τα κεντρικα Ρουμανια και μου εστειλαν αλλο ... χωρις να προσβαλω την εταιρια, εγω δεν θα επαιρνα κατι αν δεν μου απαντουσαν (μια φορα την πατησα) και αν δεν δινουν ελευθερα τα λογισμικα (συνηθως πρεπει να σταλουν μεσα σε αυτους αν τυχει θεμα αναβαθμησεως) ας τα κρατησουν για αυτους

κατα τα αλλα Ναι φαινεται υποσχομενος δεκτης με μελλοντικο Η265 αν ερθει σε εμας με το καινουριο dvb t2 ... και υποστηριζει υποτιτλους για οσους βλεπουν ταινιες ... Ελπιζω καποιος που το εχει να σου απαντησει στο άλλο ερωτημα
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις. Τους έχω στείλει μήνυμα, την Παρασκευή, και θα περιμένω 2-3 μέρες μήπως απαντήσουν. Αν τυχόν κάποιος έχει τον δέκτη τους έχω ρωτήσει τα εξής:
1) Ως προς τις εγγραφές από την τηλεόραση: α) Υπάρχει δυνατότητα προγραμματισμού εγγραφής;
β) Κατά την εγγραφή κάθε πόση ώρα δημιουργείται κι ένα νέο αρχείο; Πχ σε διάρκεια 3 ωρών πόσα αρχεία θα δημιουργήσει;
γ) Υπάρχει όριο στον προγραμματισμό εγγραφής ως προς την διάρκεια εγγραφής; Δηλ. μπορεί να γίνει εγγραφη για 10 ώρες πχ ή υπάρχει κάποιο όριο;
2) Αναπαράγει αρχεία και κάνει εγγραφή από εξωτερικό σκληρο δίσκο ή μόνο απο usb;

Ευχαριστώ!
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Απαντώ στα ως ανω ερωτήματα (ό,τι μου είπαν από κλήση στην soundstar)
a)Ναι
β) Άγνωστο (!)
γ) Άγνωστο (!)
2) Και από τα 2 αλλα ο σκληρος πρεπει να ειναι αυτοτροφοδοτουμενος
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
στο β) συνηθως τα καινουρια μοντελα ασχετα μαρκας, οταν γραφουν ανα 2 ωρες δημιουργουν καινουριο αρχειο, πχ ξεκινας να γραφεις, αν περασουν 2 ωρες και δεν σταμητησεις την εγραφη, θα ξεκινησει καινουριο 2 αρχειο για αλλες 2 ωρες ... αλλα ξανα λεω αυτο δεν ισχυει παντα, ομως ειναι το πιο πιθανο γιατι τα περισσοτερα ετσι ειναι...

οσο για την soundstar που δεν σου απαντησαν σε ολα ... νομιζω δεν ξερουν τι γινεται εκει μεσα, τους εστειλαν μεσω e-shop.gr ενα προβληματικο ραδιο που ειχα, και το εστειλαν πισω χωρις να φτιαξουν κατι, ενω τους ειχαμε εξηγησει το προβλημα ... ξανα μεσα για επισκευη και να περιμενω παλι κοντα 2 μηνο ... δηλαδη 5 μερες ειχα το ραδιο οπως επαιζε, πανε 3 μηνες που παει και ερχεται για επισκευη και ακομα δεν εχω τιποτα
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Προς επίρρωσιν όσων λες babis3g ο τεχνικός με τον οποίο συνομίλησα μου έδινε την εικόνα δημοσίου υπαλλήλου. Πάντως στο τέλος μου ανέφερε "ο συγκεκριμένος δέκτης μάλλον είναι ο καλύτερος που μας έχουν φέρει":worshippy:

Υ: Επίσης τον ρώτησα αν τα αρχεία των εγγραφών αναγνωρίζονται απ`ευθείας από τον η/υ ή απαιτείται πρόγραμμα μετατροπής τους και μου απάντησε "αυτά είναι απλά μηχανήματα, δεν έχουν πολλές δυνατότητες". Τέλος μου είπε ότι μάλλον δεν έχει την λειτουργία "GO TO".:Banane0:
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ναι συνηθως σε pc ο vlc player παιζει τις περισσοτερες (μην πω ολες) τις εγραφες απο δεκτες, δεν νομιζω να εχεις θεμα με αυτο
 

kyrcy

Established Member
4 June 2011
107
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τηλεχειριστήριο συμβατό με τον πιο πάνω δέκτη (χωρίς να χρειάζεται προγραμματισμό) επειδή δεν βρίσκω το δικό του;