Βοήθεια σε αγορά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NunSlaughteR

New member
15 May 2019
4
Καλησπέρα,
Bρήκα το φόρουμ τυχαία και επειδή σκέφτομαι να αναβαθμίσω το σύστημά μου θέλω τα φώτα σας μιας κ είμαι ψιλοάσχετος.

Στην παρούσα φάση χρησιμοποιώ τα αυτοενισχυόμενα ηχεία Edifier R1800T III τα οποία έχω συνδεδεμένα στο pc και στο πικαπ vestax pdx2300 μέ ενα προενισχυτη TCC TC 750.

Σκέφτομαι να μεταφέρω το πικαπ στο καθιστικό γιατί πλέον δεν χωράνε τα βινύλια στο δωμάτιο που ειναι το pc και για αυτό θέλω να φτιάξω ενα συστηματάκι το οποίο θα συνδέσω σε τιβι κ πικαπ.
Το καθιστικό ειναι γύρω στα 15-20 τμ με ύψος 2.6 μέτρα. Η τιβι ειναι LG 55UK6200 (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) και το μπάτζετ μου είναι γύρω στα 500ε.
Θα ήθελα προτάσεις για ηχεία ενισχυτή και ότι παρελκόμενα χρειάζονται.

Στάθης
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου σε αυτα τα λεφτα πιστευω οτι τιμια επιλογη ειναι να πας σε ολοκληρωμενο και συγκεκριμενα στο yamaxa s301 κοστιζει γυρω στα 300 ευρω και ηχεια τα magnat supreme 202 , 140 ευρω και με τα ρεστα αγοραζεις τα καλωδια που θα χρειαστεις !! και μια φιλικη συμβουλη ανεξαρτητα το ποσο που διαθετεις αξιζει το κοπο να πας να ακουσεις και απο κοντα για να καταλαβεις τι ταιριαζει καλυτερα στο δικο σου αυτι !!
 

NunSlaughteR

New member
15 May 2019
4
Απάντηση: Re: Βοήθεια σε αγορά

Kαλησπερα φιλε μου σε αυτα τα λεφτα πιστευω οτι τιμια επιλογη ειναι να πας σε ολοκληρωμενο και συγκεκριμενα στο yamaxa s301 κοστιζει γυρω στα 300 ευρω και ηχεια τα magnat supreme 202 , 140 ευρω και με τα ρεστα αγοραζεις τα καλωδια που θα χρειαστεις !! και μια φιλικη συμβουλη ανεξαρτητα το ποσο που διαθετεις αξιζει το κοπο να πας να ακουσεις και απο κοντα για να καταλαβεις τι ταιριαζει καλυτερα στο δικο σου αυτι !!

Ωραίος, σε ευχαριστώ πολύ.
Σε ηχεία δαπέδου παίζει τίποτα σε αυτο το εύρος τιμής? τα 500 ενδεικτικα ειναι και λιγο πάνω δεν έχω θέμα
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Στα πόσα μέτρα θα έχεις τα ηχεία μεταξύ τους και στα πόσα μέτρα θα ακούς?
Ο χώρος είναι πολύ μεγάλος και με αυτό το budget δύσκολα ''γεμίζει''.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Σε αυτο το buget τα δαπεδου θελουν ιδιαιτερη προσοχη διοτι και ρευμα θελουν για να οδηγηθουν σωστα και στο μπασο στα περισσοτερα μπουμαρουν και βρωμιζουν τον ηχο .θα πρεπει να ανεβεις σε τιμη απο 500 ευρω και ανω ! τα ηχεια βασης μπορει να μην εχουν πολυ μπασο αλλα δεν εχεις μπουμαρισματα και τα οδηγει και ο ενιχυτης πιο ευκολα ! και το χωρο εξαφανιζοναι πιο ευκολα!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Υπαρχει και η περιπτωση σε αυτα τα λεφτα να παρεις ενεργα ηχεια hi-fi οπως τα dali zensor 1 ax στα 500 ευρω! ετσι απολαμβανεις το βινυλιο και δεν πονοκεφαλιαζεις με σεταρισματα και εισαι και λεφτα που μπορεις να διαθεσεις !
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Polk T50 αφού ψάχνεις για δαπέδου. θα παίξει με οποιοδήποτε ενισχυτή.

Το κόλπο συνίσταται στο δύο δρόμων ηχείο με έξτρα παθητικούς ακτινοβολητές που δεν θέλουν ενέργεια για να αποδώσουν. Και επειδή πρόκειται για κλειστή καμπίνα, ούτε καν θα ταλαιπωρηθείς με μπουμαρίσματα.
Αντιθέτως έχει ένα από τα πιο στακάτα χαμηλά που μπορείς να βρεις σε (τέρμα) οικονομικό δαπέδου.

Ό,τι φτηνότερο και εύκολο ταυτόχρονα μπορείς να βρεις.
 

NunSlaughteR

New member
15 May 2019
4
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τα ηχεία λογικά θα ειναι σε μια απόσταση μεταξύ τους 2-2.5 μέτρα. Ο καναπες έχει απόσταση περίπου 3 μέτρα απο τα ηχεία. Η μουσική που ακούω ειναι κυρίως ροκ-μεταλ αν παίζει κάποιο ρολο.

Στον Yamaha R-S202D ή στον Yamaha A-S301 θα μπορώ να συνδέσω τιβι κ πικαπ και αν θέλω στο μέλλον cd player & cassette player?
Για τα Magnat Monitor Supreme 1002 έχει κανείς άποψη?

ΥΓ. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω καπάκι για το pdx2300?