Budget κεφαλή - βελόνα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Καλημέρα .

Πριν 3-4 χρόνια έκανα την ψιλο-υπερβάση και έφερα απο τον thakker μια κεφαλή Ortofon Super OM 20 (160 γιουρια) για το thorens td 170 που έχω . Για κάποιο λόγο ένα συγκεκριμένο βινύλίο όταν τελειώνει , ενώ το πικαπ είναι αυτόματο και πρέπει να σταματήσει και να επιστρέψει το μπράτσο στην βάση του , η βελόνα συνεχίζει ελαφρώς προς το κέντρο και γυρίζει πάνω εκεί χωρίς σταματημό .
Το συγκεκριμένο βινύλιο δυστυχώς το έβαλα λίγο πριν φύγω για Πάσχα , είχα την εντύπωση ότι το πικαπ σταμάτησε , αλλά αυτό γύρναγε περίπου 5 μέρες ασταμάτητα . Όταν γύρισα βρήκα ένα λευκό κύκλο εκεί που γύρναγε η βελόνα και μια σχεδόν λιωμένη βελόνα . Παίζει ακόμα αλλά φοβαμαι μήπως αρχίζει να τρώει τους δίσκους . Λίγο που κοίταξα στο νετ είδα κυκλοφορούν ανταλλακτικές βελόνες που κουμπώνουν στην κεφαλή https://www.ebay.com/itm/Turntable-...151783?hash=item25db3016a7:g:1qgAAOSww5pbYhkg . Ιμιτασιον προφανώς αλλά δεν έχω τρομερές απαιτήσει πλην του να βγάζουν τα στανταρ 4 mV . Η συγκεκριμένη είναι απο Αγγλία και με πονάει κάπως να δώσω για 15 άλλα 15 μεταφορικά .

Γενικά μέχρι 50αρικό τι υπάρχει Ελλάδα ή Ευρώπη ;
Ευχαριστώ
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Καλημέρα .

Πριν 3-4 χρόνια έκανα την ψιλο-υπερβάση και έφερα απο τον thakker μια κεφαλή Ortofon Super OM 20 (160 γιουρια) για το thorens td 170 που έχω . Για κάποιο λόγο ένα συγκεκριμένο βινύλίο όταν τελειώνει , ενώ το πικαπ είναι αυτόματο και πρέπει να σταματήσει και να επιστρέψει το μπράτσο στην βάση του , η βελόνα συνεχίζει ελαφρώς προς το κέντρο και γυρίζει πάνω εκεί χωρίς σταματημό .
Το συγκεκριμένο βινύλιο δυστυχώς το έβαλα λίγο πριν φύγω για Πάσχα , είχα την εντύπωση ότι το πικαπ σταμάτησε , αλλά αυτό γύρναγε περίπου 5 μέρες ασταμάτητα . Όταν γύρισα βρήκα ένα λευκό κύκλο εκεί που γύρναγε η βελόνα και μια σχεδόν λιωμένη βελόνα . Παίζει ακόμα αλλά φοβαμαι μήπως αρχίζει να τρώει τους δίσκους . Λίγο που κοίταξα στο νετ είδα κυκλοφορούν ανταλλακτικές βελόνες που κουμπώνουν στην κεφαλή https://www.ebay.com/itm/Turntable-...151783?hash=item25db3016a7:g:1qgAAOSww5pbYhkg . Ιμιτασιον προφανώς αλλά δεν έχω τρομερές απαιτήσει πλην του να βγάζουν τα στανταρ 4 mV . Η συγκεκριμένη είναι απο Αγγλία και με πονάει κάπως να δώσω για 15 άλλα 15 μεταφορικά .

Γενικά μέχρι 50αρικό τι υπάρχει Ελλάδα ή Ευρώπη ;
Ευχαριστώ

πως παιζει σε σχεση με πριν; μηπως ο λευκος κυκλος ειναι βινυλιο και οχι λιωμενη βελονα;
ξερεις στην "κοντρα" διαμαντι-πλαστικο, νικαει το διαμαντι.
για εξετασε το πιο προσεκτικα
edit.. μιλαμε δλδ για μολις 120 ωρες συνεχομενου παιξιματος. οι βελονες ειναι φτιαγμενες για χιλιαδες...
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
πως παιζει σε σχεση με πριν; μηπως ο λευκος κυκλος ειναι βινυλιο και οχι λιωμενη βελονα;
ξερεις στην "κοντρα" διαμαντι-πλαστικο, νικαει το διαμαντι.
για εξετασε το πιο προσεκτικα
edit.. μιλαμε δλδ για μολις 120 ωρες συνεχομενου παιξιματος. οι βελονες ειναι φτιαγμενες για χιλιαδες...

Μπορεί να έχεις και δίκιο , αλλά δεν γύριζε 120 ώρες στο κανονικό κομμάτι του δίσκου αλλά στο άκρο που έχει είναι πιο σαγρε και αχάρακτο . Απλά μου φάνηκε ελάχιστη η πόντα της βελόνας σε σχέση με πως την θυμόμουνα . Ισως να μην την θυμαμαι και καλά βέβαια . Ηχητικά δεν ακούω κάτι , διαφορετικό . Πρέπει να δω από κοντά μία ή να την συγκρίνω σε σχέση με φωτό απο sites που την πουλάνε .

Ευχαριστώ
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
ακατανοητα πραγματα.
Τι εννοεις αλλο τμημα σαγρε;
ο δισκος τελειωνει και η βελονα οδηγειται στο ατερμον αυλάκι οπου μπορει να γυριζει μερόνυχτα χωρις προβλημα.
Εκτος αν υπαρχει προβλημα
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Μπορεί να έχεις και δίκιο , αλλά δεν γύριζε 120 ώρες στο κανονικό κομμάτι του δίσκου αλλά στο άκρο που έχει είναι πιο σαγρε και αχάρακτο . Απλά μου φάνηκε ελάχιστη η πόντα της βελόνας σε σχέση με πως την θυμόμουνα . Ισως να μην την θυμαμαι και καλά βέβαια . Ηχητικά δεν ακούω κάτι , διαφορετικό . Πρέπει να δω από κοντά μία ή να την συγκρίνω σε σχέση με φωτό απο sites που την πουλάνε .

Ευχαριστώ

δεν χρειαζεται να δεις τιποτα, ουτε να συγκρινεις κατι. δεν θα μπορεσεις αλλωστε..
το ατερμον αυλακι δεν ειναι σαγρε, ο θορυβος επιφανειας ακουγεται εκει. αν δεν εχεις δει καμια διαφορα στον ηχο με πριν, ολα ειναι οκ.. απλα ειναι η ιδεα σου οτι εγινε ζημια επειδη το αφησες 5 μερες να δουλευει.
οπως τα λεει και ο Υπερηχας ειναι.. μερονυχτα χωρις προβλημα.
αλλα μιας και πιασαμε την κουβεντα για το πικαπ σου, ρυθμιζεις σωστα VTA και αζιμουθιο; εχεις κλιμακα, αλφαδι, προτρακτορα κλπ;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Επισης καθαρισε καλα την ακιδα και τον δισκο.Η ακιδα μαλλον μαζεψε απο τον δισκο ακαθαρσιες η υπολειματα απο το αυλακι γι αυτο σου φαινεται καπως περιεργη.Το τελευταιο αυλακι ακριβως επειδη δεν εχει καμια πληροφορια , ειναι και πιο λειο για την ακιδα οποτε μην αγχωνεσαι για φθορα.Μονο καλο καθαρισμο της.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Πάντως το να πας από κεφαλή 160 σε κεφαλή 50 , δεν θα το αντέξεις νομίζω.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Σε αυτό το αυλάκι κάθισε και στρόφαρε ναι . Πιθανόν και η σκόνη που μάζεψε να μου φάνηκε πως το έσκαψε . Με προτράκτορα ειχα βάλει την κεφαλή και με ζυγαριά ebay την έχω ζυγίσει στα γραμμάρια που θέλει η βελόνα . Aν θυμάμαι καλά η ortofon δίνει απο 1 μέχρι 1.5 gr και εγώ είμαι κάπου 1.3 με 1.4 . Οποτε θυμάμαι το μετράω . VTA και αζιμούθιο δεν ασχολήθηκα ποτέ . Οταν το πήρα και είχα όρεξη θυμάμαι είχα καταλήξει πως είναι entry level και και δεν παίρνει τέτοιες ρυθμίσεις . Απλά ειχα προσέξει όσο μπορούσα να βάλω σωστά την κεφαλή και να να μην βάλω πολύ ή λιγο αντίβαρο . Οπότε μένω στα αυγά μου . Αν καταφέρω θα βγάλω μια φωτό την βελόνα μήπως δείτε κάτι οι πιο σχετικοί ως το σχήμα και το "ψωμί " της .