KT88 vs KT120

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Μιας και οι λυχνίες στον ενισχυτή μου έχουν αρχίσει να γερνάνε είπα μήπως καταφύγω σε κάποια "αναβάθμιση".
Ο ενισχυτής είναι ο Copland CTA 405 και έχει στο τελικό του στάδιο 2xKT88 ανά κανάλι (push-pull).
Το service manual του είναι εδώ, με καλές λεπτομέρειες.
Σκέφτομαι όμως αντί για KT88 να του κοτσάρω 4x KT120.

Η "μαμά" Copland πουλάει upgrade kit με τις KT120, συστήνει βέβαια να παίξουμε με χαμηλή πόλωση (45mV) για να μην ζοριστεί ο μετασχηματιστής.
Ok, πρακτικά παίζοντας χαμηλά κερδίζω περισσότερα Watt σε τάξη Α ή θυμάμαι λάθος;
Κερδίζεις βέβαια και από το γεγονός ότι στα 45mV οι KT88 είναι στα όριά τους ενώ οι KT120 στο ρελαντί...
Οπότε, αν είναι έτσι, μπορείς να το πεις και αναβάθμιση.

Στο αντίπαλο δέος (και στην ίδια τιμή) οι Gold Lion KT88.

Γνώμες;
Ιδέες;

Γιατί αν ήταν απλά kt88 vs kt120 θα ήταν μάλλον safe η επιλογή.
Αλλά τώρα που παίζει tungsol vs gold lion...
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Φιλαρακι, προσφατα εβαλα κτ88 Gold lion στον Τσακιριδη αχιλεα μου..ειναι με μια λαμπιτσα ανα καναλι, SE... ειχα πριν electroharmonix kt88.. μικρες διαφορες προς το καλυτερο..κυριως μου δωσε την εντυπωση οτι στα χαμηλα εσφιξε λιγακι και στα ψηλα σα να καθαρησε ακομα λιγακι... μικρες διαφορες, αλλα νομιζω οτι μου αρεσει περισσοτερο.. Εχω και ενα ζευγαρι ΚΤ120 και τις κουμπωσα πανω ενα ΣΚ, αλλα επειδη δεν ξερω αν αντεχει ο ΜΣ η οχι, τις ακουσα λιγο.. παρομοιος ηχος με τις κτ88..Σχεδον καμια διαφορα.. ισως εαν πειραζα το κυκλωμα να αλλαζε κτι, αλλα ετσι στο βαλε βγαλε, σχεδον καμια διαφορα.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Μαστορη, Mιλησα με τους Τσακιριδαιους και μου παν οτι οι ΜΣ του ενυσχητη μου σηκωνουν κτ120.. Οποτε θα τις κουμπωσω πανω καμια βδομαδα, να τις ακουσω σου πω τι διαφορες ακουω,,, αν ακουω..
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Ανέβασες την πόλωση ή έπαιξες στα 45m;
Βασικά, σηκώνει ο μετασχηματιστής σου να ανεβάσεις την πόλωση;
Εκεί είναι το στοίχημα. :smile:
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Πρέπει να τους ρυθμίσεις την πόλωση ούτως ή άλλως.
Το θέμα είναι πόσο αντέχουν οι ΜΤ σου :smile:
Αφού τις έχεις, ρίξε ένα τηλέφωνο στον Τσακιρίδη να σου πει...