YAMAHA RX 2500V

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Καλημέρα,
κλασσικό πρόβλημα του ραδιοενισχυτή που αρκετοί θα έχουν εντοπίσει. Όταν είναι υπο τάση το τροφοδοτικό, δεν ανοίγει και πρέπει να βγάλεις την παροχή και να περιμένεις λίγα λεπτά. Με το που ξεκινάει να λειτουργεί, δουλεύει απροβλημάτιστα μέχρι να τον κλείσεις. Με έρευνα στο ιντερνετ βρήκα τον πυκνωτή C4 όπως είναι τυπωμένο επάνω στην πλακέτα και συγκεκριμένα είναι ένας ΜΚΤ 22nF 630V (κόστος 0,20Ευρώ). Πολύ εύκολα με ένα κολλητηράκι τον αντικαθιστούμε και λύνεται το πρόβλημα. Η συγκεκριμένη βλάβη είδα οτι συμβαίνει σε διάφορα μοντέλα YAMAHA.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μπραβο για το ποστ που οντως θα βοηθησει οσους εχουν το συγκεκριμενο προβλημα.
παντως ο δικος μου RX V1300 ακομα δεν παρουσιασε το παραμικρο
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Μπράβο και από εμένα. Πολύ χρήσιμη πληροφορία.
Ούτε και ο δικός μου, RX V1500 παρ' όλο που δεν βρίσκεται στα χέρια μου, ξέρω σίγουρα ότι δεν έχει παρουσιάσει κάτι, τουλάχιστον μέχρι πριν μία εβδομάδα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Εντάξει ο φίλος έδωσε μια πληροφορία που ορθώς σωστά έπραξε .
Αναφέρεται για την συγκεκριμένη γενιά RX-V2500 που αν θυμάμαι καλά είναι μοντέλο του 2005 μπορεί και να κάνω λάθος .

Αλλά έτσι για την ιστορία ...Ο RXA A 1070 νεότερης φυσικά γενιάς μέχρι στιγμής δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα ίσα -ίσα θα έλεγα ακόμη και σήμερα τον υποστηρίζει με αξιόπιστο λογισμικό .
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Εντάξει ο φίλος έδωσε μια πληροφορία που ορθώς σωστά έπραξε .
Αναφέρεται για την συγκεκριμένη γενιά RX-V2500 που αν θυμάμαι καλά είναι μοντέλο του 2005 μπορεί και να κάνω λάθος .

Αλλά έτσι για την ιστορία ...Ο RXA A 1070 νεότερης φυσικά γενιάς μέχρι στιγμής δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα ίσα -ίσα θα έλεγα ακόμη και σήμερα τον υποστηρίζει με αξιόπιστο λογισμικό .

Σωστά του 2005 είναι. Απλά όταν έψαχνα στα διάφορα forum είδα διάφορα yamaha (παλιά μοντέλα) τα οποία είχαν το ίδιο πρόβλημα. Μπορεί στα νεότερα μοντέλα να το βελτίωσαν.