Laptop Asus

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Eirini21

New member
30 May 2019
1
Καλησπέρα σας! Είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω κάτι! Αλλά πραγματικά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου! Πριν ενάμιση χρόνο περίπου αγόρασα από τον Κωτσοβολο ένα gaming laptop της Asus και συγκεκριμένα το GL753VD. Στην αρχή όλα ωραία και καλά. Ακριβώς μόλις έκλεισε χρόνο πάω μια ωραία μέρα να ανοίξω το laptop και η οθόνη ήταν μαύρη. Επικοινωνώ με το service το στέλνω και ήταν μητρική. Τέλος πάντων μετά από 20 μέρες περίπου το παίρνω πίσω δεν πρόλαβε να περάσει ένας μήνας πρόβλημα στο πληκτρολόγιο. Νεκρό το πληκτρολόγιο μόνο το on /off λειτουργούσε. Ξανά πάλι τηλέφωνα και αντε πάλι στο service. Μόλις το παρέλαβα το μόνο που του είχαν κάνει ήταν ένα update στο Bios και στο πληκτρολόγιο. Δεν πέρασε μήνας πάλι το ίδιο θέμα. Το έστειλα πάλι αλλά πλέον απαίτησα αντικατάσταση ή έστω επέκταση εγγύησης. Φυσικά τίποτα από αυτά δεν πήρα. Ζήτησα να μιλήσω με υπεύθυνο και μετά από πόσα τηλέφωνα κατάφερα να μιλήσω με υπεύθυνο. Η απάντηση του ήταν ότι αυτά τυχαίνουν και ίσως ήταν αστοχία υλικού. Όπως επίσης εν μέσω πλην σαφώς μου παραδεχτείκε ότι την δεύτερη φορά που πήγε στο service το laptop προφανώς κι δεν έγινε ο σωστός έλεγχος και οι τεχνικοί νόμιζαν ότι το πρόβλημα λύθηκε ενώ τώρα πάμε σε αντικατάσταση πληκτρολόγιου. Και εκτός όλων αυτών από την ημέρα που το παρέλαβαν στις 10 του μήνα δηλαδή και ακόμα δεν το έχω πάρει δεν μου έστειλαν ούτε ένα ενημερωτικό email. Όταν ρώτησα τον λόγο η απάντηση ήταν ότι είναι σε διαφορετικό επισκευαστικο κέντρο αυτή την φορά και ότι κανονικά θα έπρεπε να μου έχουν στείλει. Από την εμπειρία μου ειλικρινά όσοι σκέφτεστε να κάνετε αγορά laptop Asus απλά μην το κάνετε! Επιεικώς απαράδεκτοι.