Surround σε μικρό δωμάτιο αξίζει?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Καλησπέρα σας,

Έχω πλέον 3.1 για να βλέπω τις ταινίες μου. το δωμάτιο είναι υπερβολικά μικρό 9τμ. παρά κάτι.

Παρακάτω βάζω ένα σχέδιο του δωματίου προκειμένου να σας δώσω μια εικόνα.

IMG_20190530_173255.jpg

Συνήθως κάθομαι ξάπλα στο κρεβάτι ή μπροστά από το γραφείο και βλέπω τηλεόραση ταινίες xbox κτλ.

Η ερώτηση μου είναι αξίζει να το φτιάξω περιφερικά ηχεία και αν ναι πως μπορώ να τα τοποθετήσω στο δωμάτιο.?

Δυστυχώς είναι πολύ μικρός ο χώρος και πίσω από το κρεβάτι δεν υπάρχει καθόλου χώρος.

Η μοναδική λύση που σκέφτηκα είναι να τοποθετηθούν ψηλά στους τοίχους και κοιτάζουν προς τα κάτω στο κέντρο του δωματίου.

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Αν ο ακουστικός άξονας των surround υπερβαίνει το 125%, τότε τα ηχεία τα τοποθετείς με κλίση.

Σωστό ήχο θα έχεις όταν κάθεσαι στην καρέκλα φυσικά.
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Απάντηση: Re: Surround σε μικρό δωμάτιο αξίζει?

Αν ο ακουστικός άξονας των surround υπερβαίνει το 125%, τότε τα ηχεία τα τοποθετείς με κλίση.

Σωστό ήχο θα έχεις όταν κάθεσαι στην καρέκλα φυσικά.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

όπως βλέπω τον χώρο θα πρέπει να τοποθετηθούν στα 2 μέτρα ύψος. Σίγουρα πάνω από 125%. Βάση του Auto measure του Denon τοποθετώ το μικρόφωνο ανάμεσα στο γραφείο και το κρεβάτι προκειμένου να είναι αποδεκτό και όταν είμαι στο κρεβάτι και όταν είμαι στην καρέκλα και υπολογίζω πολύ ότι θα με βοηθήσει ώστε να δουλέψει όσο το δυνατών καλύτερα.

Άρα δεν είναι τελείως παράλογο να βάλω δορυφόρους που δεν βρίσκονται πίσω μου. αλλά από πάνω επί της ουσίας.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Στη θέση ακρόασης θα τοποθετήσεις το μικρόφωνο και οι υπόλοιπες θέσεις μέτρησης δεν πρέπει να απέχουν πάνω από 60 εκατοστά όλες από την πρώτη θέση μέτρησης.

Αποφεύγεις να τοποθετήσεις το μικρόφωνο πολύ κοντά στους τοίχους επίσης.
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Απάντηση: Re: Surround σε μικρό δωμάτιο αξίζει?

Στη θέση ακρόασης θα τοποθετήσεις το μικρόφωνο και οι υπόλοιπες θέσεις μέτρησης δεν πρέπει να απέχουν πάνω από 60 εκατοστά όλες από την πρώτη θέση μέτρησης.

Αποφεύγεις να τοποθετήσεις το μικρόφωνο πολύ κοντά στους τοίχους επίσης.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αυτό το είχα διαβάσει και το γνωρίζω αλλά στον χώρο μου είναι δύσκολο διότι όλοι οι τοίχοι είναι κοντά... αχαχαχα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Δεν νομίζω ότι μιλάμε για την ίδια απόσταση. Αποφεύγεις την τοποθέτηση του μικροφώνου κοντά στους τοίχους εννοώντας ας πούμε μια απόσταση 30 εκατοστων. Ο λόγος είναι ότι το μικρόφωνο θα ακούει ενισχυμένες τις χαμηλές συχνότητες αν είναι κοντά στον τοίχο και το audyssey θα προσπαθεί να επιβάλλει διόρθωση σε αυτές.

Είναι ένας από τους συνηθισμενους λόγους (υπάρχουν κι άλλοι κάμποσοι λόγοι) που σε πολλούς δεν αρέσει το αποτέλεσμα και παραπονούνται για έλλειψη μπάσου.

Η λογική είναι να δημιουργήσεις έναν ακουστικό θολό μέσα στον οποίο θα ακούς σωστά. Κοντά στον τοίχο δεν γίνεται να έχεις θολό, όσο και να το προσπαθήσεις. Για αυτό και η ενδεδειγμένη θέση στο χώρο σου είναι η καρέκλα.

Τέλος πάντων, για όλα αυτά θα σε καθοδηγήσει το κατάστημα από το οποίο θα πάρεις το σύστημα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Για τι ποσό μιλαμε; και γενικά τι εξοπλισμός υπάρχει ηδη; Αν απλά θες μια γενική απάντηση, για μένα μάλλον αξίζει.
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Απάντηση: Re: Surround σε μικρό δωμάτιο αξίζει?

Δεν νομίζω ότι μιλάμε για την ίδια απόσταση. Αποφεύγεις την τοποθέτηση του μικροφώνου κοντά στους τοίχους εννοώντας ας πούμε μια απόσταση 30 εκατοστων. Ο λόγος είναι ότι το μικρόφωνο θα ακούει ενισχυμένες τις χαμηλές συχνότητες αν είναι κοντά στον τοίχο και το audyssey θα προσπαθεί να επιβάλλει διόρθωση σε αυτές.

Είναι ένας από τους συνηθισμενους λόγους (υπάρχουν κι άλλοι κάμποσοι λόγοι) που σε πολλούς δεν αρέσει το αποτέλεσμα και παραπονούνται για έλλειψη μπάσου.

Η λογική είναι να δημιουργήσεις έναν ακουστικό θολό μέσα στον οποίο θα ακούς σωστά. Κοντά στον τοίχο δεν γίνεται να έχεις θολό, όσο και να το προσπαθήσεις. Για αυτό και η ενδεδειγμένη θέση στο χώρο σου είναι η καρέκλα.

Τέλος πάντων, για όλα αυτά θα σε καθοδηγήσει το κατάστημα από το οποίο θα πάρεις το σύστημα.

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση και για την επεξήγηση. Δόξα τον Θεο δεν έχω πρόβλημα με το μπάσσο.

Δεν θα απευθυνθώ σε κανένα κατάστημα μιας και τα ηχεία θα τα φτιάξω μόνος μου.
 

billysvrs

New member
1 May 2019
39
Απάντηση: Re: Surround σε μικρό δωμάτιο αξίζει?

Για τι ποσό μιλαμε; και γενικά τι εξοπλισμός υπάρχει ηδη; Αν απλά θες μια γενική απάντηση, για μένα μάλλον αξίζει.

Ε εξοπλισμός μου προς το παρών είναι ένας Denon avrx 550bt, ένα τρίδρομο της Technics ένα κεντρικό που έφτιαξα μόνος όπως περιγράφεται εδώ https://avclub.gr/forum/showthread.php/167858-Crossover-Center-Speaker?highlight=
και 2 6,5 sub αγνώστων στοιχείων όπου έφτιαξα διάφορα κουτιά και συντονισμούς μέχρι να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα. (το sub και τα main θα τα δω μετά και αυτά θα είναι diy)

Για μεγάφωνα για τα surround θα τοποθετηθούν αυτά τα midbass https://www.soundimports.eu/en/tcp115-8.html και για tweeter https://www.soundimports.eu/en/nd25fa-4.html . Τα ίδια δηλαδή που χρησιμοποίησα και στο κεντρικό
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Surround σε μικρό δωμάτιο αξίζει?

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση και για την επεξήγηση. Δόξα τον Θεο δεν έχω πρόβλημα με το μπάσσο.

Δεν θα απευθυνθώ σε κανένα κατάστημα μιας και τα ηχεία θα τα φτιάξω μόνος μου.

Ο 540 ρυθμίζει μόνο levels και αποστάσεις με το μικρόφωνο που έχει σε μια θέση μόνο. Δεν κάνει κάτι άλλο, δεν έχει Audyssey, δηλαδή παραμετροποιήσιμο σύστημα ισοστάθμισης. Συνεπώς επαφίεσαι μόνο στην ορθή τοποθέτηση των ηχείων και ακρόαση ακριβώς στο κέντρο με τις υπόλοιπες θέσεις να απέχουν αρκετά από το ιδανικό.

Ακόμα κι έτσι βέβαια το πιο ενοχλητικό δεν είναι η έλλειψη παραμετροποίησης, αλλά ότι αυτή περιλαμβάνει και την έλλειψη δυναμικής ρύθμισης του loudness που θα σου έδινε το Audyssey. Έχω μια μικρή υποψία ότι έχει πέσει αυτόματα λίγη "ζάχαρη" σε αυτό το σημείο από το εργοστάσιο στα μοντέλα χωρίς Dynamic EQ, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω πέραν της προσωπικής εκτίμησης από ακρόαση.

Βέβαια για κάποιους αυτό το less is more μπορεί και να είναι ωραίο, αλλά αφήνονται πολλά πράγματα στην τύχη (χώρος).