Legent hev1

humaxer

New member
28 June 2014
33
LEGENT HEV1

ΕΠΙΓΕΙΟΣ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΔΕΚΤΗΣ DVB-T2 H.265 HEVC

  • Αποκωδικοποίηση DVB-T2 H.265 HEVC , MPEG-4 AVC/ H.264 [email protected], , Full High Definition.
  • 1000 Κανάλια Χωρητικότητα TV/Radio, Λήψη 170 - 230ΜΗz και 470-860ΜHz , Bandwidth 7/8MHZ, Modulation QPSK,16QAM, 64QAM
  • Κουμπιά ελέγχου στο front panel, οθόνη Display με νούμερα καναλιού.
  • Διαθέτει Learning Function Τηλεχειριστήριο, που αντιγράφει τις βασικές εντολές του τηλεχειριστηρίου της τηλεόρασης.
  • Ανάλυση 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 1920*1080, Aspect ratio 16:9, 4:3, Auto.
  • Συνδέσεις RF IN, RF Loopthrough, 1 SCART, HDMI 1.2 -1.3, USB 2.0, 3.0, Εξωτερικό Τροφοδοτικό 5V 2A. .
  • Ελληνικό Menu, Ελληνικό EPG (Εβδομαδιαίο), Ελληνικό TELETEXT VBI/OSD, Ελληνικό Manual, Menu σε πολλές γλώσες
  • USB - PVR Λειτουργίες. Εγγραφή - Αναπαραγωγή προγραμμάτων σε USB Stick ή Εξωτερικό σκληρό δίσκο, υποστήριξη δίσκου έως 2ΤΒ.
  • Αναπαραγωγή ορισμένων Multimedia αρχείων της USB συσκευής. Video, Audio, Photo, Subtitle.
  • 8 Λίστες Αγαπημένων, Πολλαπλές λειτουργίες Menu. Αν κοπεί το ρεύμα, ξανανοίγει στο ίδιο κανάλι.
  • Αναβάθμιση Λογισμικού μέσω USB Stick, Σώσιμο/Φόρτωση Καναλιών σε USB, Backup Λογισμικού σε USB.
  • Επεξεργασία Καναλιών, Μετακίνηση, Διαγραφή, Γονικό Κλείδωμα, Ταξινόμηση καναλιών με τη σειρά που επιθυμούμε. Λειτουργία Timeshift.
  • Οικολογική λειτουργία στην κατανάλωση ρεύματος. Κατανάλωση κάτω από 0.5W σε Standby και κάτω από 6W σε λειτουργία
  • 1 Χρόνο Εγγύηση


https://www.satsonix.gr/legentHev1gr.html
 

humaxer

New member
28 June 2014
33
O LEGENT HEV1 ειναι σε πλαστικο κουτι, πιο συμαζεμενος και δεν υποστηριζει dolby. Ο LEGENT HD7 ειναι σε μεταλλικο κουτι και υποστηριζει dolby. Κατα τα αλλα ειναι ιδιοι
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,451
Αθήνα
εγώ βλέπω οτι ο HEV1 έχει τροφοδοτικού 2Α έναντι 1Α του HD7 που είναι καλό αλλά δεν έχει digital sound output.
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Καλησπέρα!

Παίδες βλέπετε κάποιο αρνητικό ως προς την εγγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων; Το ότι δεν υποστηρίζει dolby αφορά μόνον τις δυνατότητες του ως media player ή και στην απλη παρακολούθηση/εγγραφη των καναλιών hd; Αν ισχύει το δεύτερο, ποσο επηρεάζει την ποιότητα θέασης; Με ενδιαφέρουν κυρίως αθλητικά.

Ευχαριστώ!
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
αν δεν εχει ντολμπι δεν θα ακους ηχο ουτε απο media player, ουτε απο καναλια πχ πρωην ert hd / ερτ σπορτ ... αλλα εξαρταται και απο τον δεκτη, μπορει να μην του κανει ληψη καθολου (δεν ξερω για τον συγκεκριμενο τι συμεπριφορα θα δειξει) ... ενταξει η ερτ σπορ εχει και mpeg 2 κανονικο ηχο και διαλεγεις αλλα αν βγουν μελλοντικα dvb t2 ντολμπι παλι δεν θα ακους, δεν ειναι τοσο μελλοντικος ο δεκτης χωρις τετοιο ηχο... το klan hd απο διπλα μου αλβανια εχει παλι dolby και ενας παλιος δεκτης δεν το κανει καν ληψη

δες εδω και πιο κατω που δεν παιρνει ηχο σε καναλι γιατι ο δεκτης δεν εχει dolby
https://avclub.gr/forum/showthread.php/98187-F-U-MPF3463H?p=1058310148&viewfull=1#post1058310148
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τελικώς αγόρασα τον δέκτη, σε αυτην την φαση τουλάχιστον δεν βλέπω θέμα με τον ήχο στο ερτσπορτς. Το (μεγάλο) κακό είναι ότι δημιουργεί νέα αρχεία ανα 17 λεπτά/1gb κατά την εγγραφή προγραμμάτων. Δηλ σε μια ώρα έχεις 4 αρχεία!! Καμμιά πρόταση για συνένωση στον η/υ;
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
κατα αρχην μεγεια ...:grinning-smiley-043

πρωτα να ρωτησω .. αποθεμα ληψεως καναλιων βλεπεις ενα μικρο χαμηλωμα ευαισθησιας πχ εκει που πριν η ποιοτητα/σημα ηταν 100% στο προηγουμενο παει 90% σε αυτο ή προσεξες κατι με το θεμα ληψης?

κοιτα μηπως καποια ρυθμιση το κανει να γραφει παραπανω ... σε ενα ali που εχω, συνηθως ειναι στη ρυθμιση menu > εγραφη ή media player > pvr > διαρκεια ... αλλιως οταν πατησεις στο remote control το record κουμπακι, πατημα 2 φορες και τη δευτερη φορα θα σου δωσει δυνατοτητα να βαλεις παραπνω διαρκεια (τουλαιχστον να μην κανει γρηγορα τοσα πολλα αρχεια)
Λογικα εφοσον το κανεις μια φορα σωστα, τις επομενες πρεπει να μενει ρυθμισμενο το ιδιο (στην ιδια διαρκεια) πλεον κανονικα μια φορα πατημα

για το θεμα συνενωσης ... δεν το εχω δοκιμασει με εγραφες απο δεκτη, αλλα πρεπει να κανει γιατι ειναι ιδια αρχεια ... στο vlc (που ειναι πολυ γνωστος player και η εκδοαη 3.0.7 παιζει και blue-ray) δες
(φαινεται πολυ ευκολο)
Part 3. How to Merge Video Using VLC
https://videoconverter.wondershare.com/vlc/how-to-use-vlc-as-a-video-editor.html
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Σε ευχαριστώ!

Ναι, μου λέει 90%.

Αυτό με την διάρκεια που λες το γνωρίζω αλλά τί σχέση έχει με την δημιουργία αρχείων ανα 17 λεπτά/1 γιγα;

Σε ευχαριστώ για την παραπομπή. Επί πλέον χρόνος!

Πάντως δεν μπορώ να αντιληφθώ πώς πιο σύγχρονοι δέκτες έχουν τέτοιες ρυθμίσεις στην εγγραφή.Με παλιούς sd το κάθε αρχείο ήταν κανά 2μισάωρο.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ωχχχ 90% στο σημα ιδιο με το ali ferguson τ760ι που εχω και χανει σε σημα (σε σεχη με τ265 & edision t265) που ειμαι σε δυσκολη περιοχη ... τα dvb t2 απο Αλβανια ουτε καν τα βλεπει ο ferguson, ιδιο chipset ali ... ευχαριστω ... τους εγραψα πριν καιρο και να δουμε αν το φτιαξουν (που δεν νομιζω) ... δεν βλεπω τον λογο να παιρνω 2ο ιδιο δεκτη chipset και ας ειναι αλλης εταιριας ... τωρα για την εγραφη δεν ξερω παραπανω, θα δοκιμασω στο δικο μου να δω αν ειναι το ιδιο (δεν κανω τοσες μεγαλες εγραφες) δηλαδη θεμα ali ή εταιριας δεκτη
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,451
Αθήνα
Σε ευχαριστώ!

Ναι, μου λέει 90%.

Αυτό με την διάρκεια που λες το γνωρίζω αλλά τί σχέση έχει με την δημιουργία αρχείων ανα 17 λεπτά/1 γιγα;

Σε ευχαριστώ για την παραπομπή. Επί πλέον χρόνος!

Πάντως δεν μπορώ να αντιληφθώ πώς πιο σύγχρονοι δέκτες έχουν τέτοιες ρυθμίσεις στην εγγραφή.Με παλιούς sd το κάθε αρχείο ήταν κανά 2μισάωρο.

Αυτό συμβαίνει γιατί οι δέκτες γράφουν αυτό που δέχονται στην κεραία, χωρίς να επεμβαίνουν σε αυτό.
Το SD σήμα είναι περίπου 2Gb ανά ώρα. Το HD ανάλογα την ποιότητα το διπλάσιο.

Μπορείς να ενώσεις τα αρχεία που δημιουργούνται με μια απλή εντολή στο PC
https://avclub.gr/forum/showthread....ναλιών?p=1058257712&viewfull=1#post1058257712
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Αυτό συμβαίνει γιατί οι δέκτες γράφουν αυτό που δέχονται στην κεραία, χωρίς να επεμβαίνουν σε αυτό.
Το SD σήμα είναι περίπου 2Gb ανά ώρα. Το HD ανάλογα την ποιότητα το διπλάσιο.

Μπορείς να ενώσεις τα αρχεία που δημιουργούνται με μια απλή εντολή στο PC
https://avclub.gr/forum/showthread....ναλιών?p=1058257712&viewfull=1#post1058257712

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Σύμφωνοι, στους sd όμως δημιουργούσε αρχείο ανα 3-4 GB, στον εν λόγω δημιουργεί ανά 1 γίγα, που μεταφράζεται σε 17 λεπτά. Αν ίσχυε ό,τι επί sd, θα ήταν τουλάχιστον 1 αρχείο ανα ώρα. Τεράστια διαφορα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή, επειδή δεν το κατέχω (άτεχνος γαρ), εκ πρώτης δεν καταλαβαίνω τί πρέπει να κάνω, θα το ψάξω και πιθανόν να σε ενοχλήσω να μου το κάνεις ακόμα πιο λιανά.
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,451
Αθήνα
ευχαρίστως.

το θέμα του αν και πως θα χωριστούν οι έγραφες είναι θέμα λογισμικού. Ο κάθε δέκτης είναι διαφορετικός και δεν έχει να κάνει με το αν είναι SD ή HD. Έχει να κάνει με το πόση προσοχή έχουν δώσει η κατασκευάστριες εταιρίες του chip και του δέκτη.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστος. Να ξεκινά τις έγραφες όταν πρέπει και να τις τελειώνει όταν πρέπει.

Αν θέλεις κανε δυο δοκιμές.
προγραμμάτισε τον δέκτη να ξεκινήσει να γράφει στις 23:30 και να σταματήσει στις 01:00
και την επόμενη μέρα να ξεκινήσει στις 0:15 και να σταματήσει στις 1:30

έλεγξε και τις δυο έγραφες αν είναι ολόκληρες.
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
ευχαρίστως.

το θέμα του αν και πως θα χωριστούν οι έγραφες είναι θέμα λογισμικού. Ο κάθε δέκτης είναι διαφορετικός και δεν έχει να κάνει με το αν είναι SD ή HD. Έχει να κάνει με το πόση προσοχή έχουν δώσει η κατασκευάστριες εταιρίες του chip και του δέκτη.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστος. Να ξεκινά τις έγραφες όταν πρέπει και να τις τελειώνει όταν πρέπει.

Αν θέλεις κανε δυο δοκιμές.
προγραμμάτισε τον δέκτη να ξεκινήσει να γράφει στις 23:30 και να σταματήσει στις 01:00
και την επόμενη μέρα να ξεκινήσει στις 0:15 και να σταματήσει στις 1:30

έλεγξε και τις δυο έγραφες αν είναι ολόκληρες.

Χαιρετώ και με συγχωρεις για την καθυστερηση,

Ως προς αυτο που ζητησες, εγιναν οι εγγραφες, δεν έχω προλάβει να τα ελεγξω, θα σε ενημερώσω τις επομενες ημερες.

Ως προς την συνένωση των αρχείων, αν δεν σου είναι κόπος, κατεύθυνέ με σε παρακαλώ γιατί δεν σκαμπάζω και πολλά.

Η εγγραφή ειναι 6 αρχεία. 000.ts, 001.ts, 002.ts, 003.ts, 004.ts, 005.ts. Βάσει της παραπομπης σου, έγραψα (Win + R+cmd) copy /b 000.ts + 001.ts + 002.ts + 003.ts + 004.ts + 005.ts neo.ts. άνευ αποτελέσματος.

Επίσης, διαβάζοντας το άλλο θέμα, υπάρχει η δυνατότητα να γίνει επανακωδικοποίηση (δηλ.αλλαγή του .ts σε άλλη μορφή;) ή όχι σε κάποιο αρχείο εγγραφής. Εμένα που με ενδιαφέρει να μειώσω τα μεγεθη των αρχείων (με λογική έκπτωση ποιότητος εικόνας και ήχου) πρέπει να αλλάξω το .ts σε mp4;

Ευχαριστώ!
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
γιατι δεν δοκιμαζεις να τα ενωσεις και με το vlc player που φαινεται πολυ ευκολο στη σελιδα πισω ποστ 8 και παιζει και τα TS
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,451
Αθήνα
τι αποτέλεσμα σου έβγαλε η εντολή copy;

αν δεν έβγαλε error, δημιούργησε το neo.ts εκεί που είναι τα υπόλοιπα αρχεία (001.ts 002.ts.....)
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Θυμίζω ότι υπάρχει ειδικό θέμα για τα αρχεία εγγραφών, το «Απορίες για τα mts αρχεία από τις εγγραφές των ψηφιακών καναλιών», όπου έχουν αναφερθεί αυτά, γι' αυτό παρακαλώ η συζήτηση περί εγγραφών να συνεχισθεί εκεί και εδώ να παραμείνουμε στα περί του hev1.


Πλέον έχω τον δέκτη, αλλά έχω και διάβασμα για μια νέα πλατφόρμα που πήραμε στην δουλειά και για την οποία θα έχω και... εξετάσεις. Συν ότι η προτεραιότητά μου θα είναι να γράψω κάποια πράματα για τον Legent HD7.
Όμως, θα προσπαθήσω να βρω λίγο χρόνο να δω τι κάνει ο hev1 στις εγγραφές, για να σου πω κι εγώ μια άποψη Άτεχνε. Μόνο λίγο να δροσίσει γιατί λιώσαμε...
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Θυμίζω ότι υπάρχει ειδικό θέμα για τα αρχεία εγγραφών, το «Απορίες για τα mts αρχεία από τις εγγραφές των ψηφιακών καναλιών», όπου έχουν αναφερθεί αυτά, γι' αυτό παρακαλώ η συζήτηση περί εγγραφών να συνεχισθεί εκεί και εδώ να παραμείνουμε στα περί του hev1.


Πλέον έχω τον δέκτη, αλλά έχω και διάβασμα για μια νέα πλατφόρμα που πήραμε στην δουλειά και για την οποία θα έχω και... εξετάσεις. Συν ότι η προτεραιότητά μου θα είναι να γράψω κάποια πράματα για τον Legent HD7.
Όμως, θα προσπαθήσω να βρω λίγο χρόνο να δω τι κάνει ο hev1 στις εγγραφές, για να σου πω κι εγώ μια άποψη Άτεχνε. Μόνο λίγο να δροσίσει γιατί λιώσαμε...

Θα συνεχίσω στο άλλο θεμα τότε. Σε ευχαριστώ!
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Με το νέο λογισμικό πλέον τα σπασίματα των αρχείων εγγραφής γίνονται στα 4 γίγα αντί στο 1. Σημαντική, όχι επαρκής βέβαια, βελτίωση. Όταν τα 4 γιγα αντιστοιχούν σε μια μόλις ώρα εγγραφής από ΕΡΤHD προφανώς δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Ωστόσο υπήρξε βελτίωση, μαλλον μας διαβαζει ο εισαγωγέας, ο οποίος δείχνει ενδιαφέρον και αυτό πρέπει να του πιστωθεί. Μακάρι άμεσα να δούμε ενιαία αρχεία. Ισως πρέπει να του στείλουμε μέιλ ή κλήσεις ως μοχλό πίεσης. Πιστέυω πως θα έχει νόημα.

Επίσης, με μια πρώτη ματιά, η προρυθμισμένη εγγραφή, όταν δηλ απλώς πατάς το ρεκ, έχει αλλάξει σε 3 ώρες.

Θέλω να ρωτήσω τους φίλους του φορουμ τί πρακτικώς σημαίνει ότι ο συγκεκριμένος δεκτης δεν υποστηριζει dolby; Αυτην την στιγμή δεν παρατηρώ κάποια διαφορά εν συγκρίσει με τηλεόραση με dolby σε hd κανάλια. Υπάρχει πιθανότητα στο (άμεσο;) μέλλον να μην έχει καλό ήχο (ή καθόλου;) στα hd κανάλια;

Ευχαριστώ!