Backlight σε τηλεοραση

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Καλημέρα, βρήκα κάποια σετάκια ταινιών led με τηλεχειρισμό και τροφοδοσία απο USB , τα οποία δίνουν οπίσθιο φωτισμό. Έχει τοποθετήσει κανείς? παλιά είχα μια Ambilight Philips και ήταν ωραία εμπειρία.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Ταινιες led οχι, αλλα εχω ενα κρυφο σετ απο τηλεχειριζομενα dim σποτακια led ευρειας δεσμης
ακριβως πισω απο την TV, και μια εξαδα ακομη σε αλλα κρυφα σημεια στο συνθετο επιπλο.

O οπισθιος φωτισμος στην TV ειναι εκ των ων ουκ ανευ. (κοινως ολα τα λεφτα)
 

etien4

Established Member
24 January 2015
184
Ταινιες led οχι, αλλα εχω ενα κρυφο σετ απο τηλεχειριζομενα dim σποτακια led ευρειας δεσμης
ακριβως πισω απο την TV, και μια εξαδα ακομη σε αλλα κρυφα σημεια στο συνθετο επιπλο.

O οπισθιος φωτισμος στην TV ειναι εκ των ων ουκ ανευ. (κοινως ολα τα λεφτα)
Δώσε λινκ από τα led αν μπορείς

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Αγόρασα ένα σετακι 5μ. Ταινία led με τηλεχειρισμό . Την έβαλα πίσω από την τηλεόραση και μου αρέσει παρά πολύ. Κόστος 10 ευρουδάκια. Αν έχω όρεξη μπορεί να κούμπωσω και κανένα rapsberry και να γίνει κανονικό ambilight. Θέλει δουλίτσα πάντως.
 

Attachments

  • C38FB06C-7B55-470E-9D4C-103A2FA5AA13.jpg
    C38FB06C-7B55-470E-9D4C-103A2FA5AA13.jpg
    69.9 KB · Views: 386
  • 074E371B-E8D2-4610-AB97-DAC7DD7C4757.jpg
    074E371B-E8D2-4610-AB97-DAC7DD7C4757.jpg
    65.7 KB · Views: 384

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Αγόρασα ένα σετακι 5μ. Ταινία led με τηλεχειρισμό . Την έβαλα πίσω από την τηλεόραση και μου αρέσει παρά πολύ. Κόστος 10 ευρουδάκια. Αν έχω όρεξη μπορεί να κούμπωσω και κανένα rapsberry και να γίνει κανονικό ambilight. Θέλει δουλίτσα πάντως.

Φίλε Dirtydog το αποτέλεσμα από τις photo δείχνει πολύ εντυπωσιακό!Θα με ενδιέφερε κι εμένα! Θα μπορούσες να δώσεις πληροφορίες για τις ταινίες led που πήρες? Σχετικά με την τοποθέτηση: Πίσω,πάνω στην πλάτη της τηλεόρασης τοποθετείς την ταινία led? Στη συνέχεια τη συνδέεις σε usb της tv? Αν μπορείς δώσες μας μερικές παραπάνω πληροφορίες,ποιές ακριβώς ταινίες led αγόρασες,κάποιο link?

To rapsberry τι ακριβώς είναι ?

Σε ευχαριστούμε και εύχομαι ατμοσφαιρικές θεάσεις σε όλους μας!
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Φίλε Dirtydog το αποτέλεσμα από τις photo δείχνει πολύ εντυπωσιακό!Θα με ενδιέφερε κι εμένα! Θα μπορούσες να δώσεις πληροφορίες για τις ταινίες led που πήρες? Σχετικά με την τοποθέτηση: Πίσω,πάνω στην πλάτη της τηλεόρασης τοποθετείς την ταινία led? Στη συνέχεια τη συνδέεις σε usb της tv? Αν μπορείς δώσες μας μερικές παραπάνω πληροφορίες,ποιές ακριβώς ταινίες led αγόρασες,κάποιο link?

To rapsberry τι ακριβώς είναι ?

Σε ευχαριστούμε και εύχομαι ατμοσφαιρικές θεάσεις σε όλους μας!

Καλημέρα,
υπάρχουν πολλές ταινίες led , είτε με τροφοδοσία απο usb , είτε με μετασχηματιστη δικό τους. Έχουν και χειριστήριο και αλλάζεις χρώματα και φωτεινότητα. Τις κολλάς πίσω απο την τηλεόραση.

Αυτό βέβαια δεν είναι ambilight καθώς δεν προσαρμόζεται στην κάθε εικόνα που δείχνει η τηλεόραση.

Κανονικό ambilight μπορει κάποιος να φτιάξει με ένα rapsberry pi (googlaρε να δεις τι είναι) βάζοντας του το Hyperion

https://www.instructables.com/id/DIY-Ambilight-with-Hyperion-Works-with-HDMIAV-Sour/

Υπάρχουν και καποια άλλα σετάκια αλλά δεν τα βρήκα Ελλάδα, που περιλαμβάνουν και μια μικρή κάμερα που "διαβάζει" την εικόνα της οθόνης και ανάλογα διαμορφώνει το backlight. Με μια απλή φτηνή πάντως ταινία led, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Σε 55" πως να τοποθετήσω μια έξυπνη λεδ ταινία χιαομι; δε φτάνει γύρω γύρω

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilias78

Established Member
13 December 2009
280
Ξεθαβω το θέμα γιατί έχω την εξής ερώτηση. Επειδή θέλω να βάλω led ταινία, είναι προτιμότερο να πάρουμε ρεύμα με εξωτερικό τροφοδοτικό ή με USB μεσω της 5βολτης θυρας της τηλεόρασης?
 

etien4

Established Member
24 January 2015
184
Ξεθαβω το θέμα γιατί έχω την εξής ερώτηση. Επειδή θέλω να βάλω led ταινία, είναι προτιμότερο να πάρουμε ρεύμα με εξωτερικό τροφοδοτικό ή με USB μεσω της 5βολτης θυρας της τηλεόρασης?
Εγώ θα απέφευγα να τα βάλω στα usb της TV.Επισης οι ταινίες λόγω θερμότητας ξεκολλάνε μερικές φορές ακόμα και με 3Μ ταινία.Δοκίμασα μια φορά και μετά από 1 βδομάδα ξεκινήσανε να κρεμάνε και απο το βάρος πεφτανε.
 

SPIROS NTOUTSIS

AVClub Enthusiast
23 November 2006
747
Παρακαλω υπαρχει κατι αξιολογο για οπισθιο φωτισμο TV με τηλεχειριστηριο η κανουμε πατεντια απο μονοι μας :