Σμίκρυνση Sub woofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Καλησπερα και καλο μηνα

Εχω ενα all in home cinema της Sony με ενα ξυλινο sub woofer. Ναι, το ξερω οτι δεν ειναι καθολου ποιοτικα
τα οικονομικα all in one, αλλα αυτο εχουμε, ας πορευτούμε με αυτο .

Ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω μια κατασκευη λιγο μικροτερη σε μεγεθος για το subwoofer ωστε να το βαλω
κατω απο τον καναπε.

Ερωτηση 1: Κανονικα στεκετε ορθιο με το ηχειο στα δεξια. Μπορω να το βαλω ξαπλωτό με το ηχειο να κοιταζει προς το ταβανι?
Ερωτηση 2: Το καινούργιο κουτι που θα μπει θα ειναι σε σχημα το ιδιο, απλα στενότερο(σε παχος κατα 5 εκαταστα). Θα αλλαξει κατι
δραστικό στον ηχο του woofer? (Μιας και μιλαμε για ερασιτεχνικό ηχοσυστημα - Σε σχεση με αυτα που υπαρχουν εδω μεσα :p )

Ευχαριστω
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
γεια χαρα ...το οτι θα ειναι ξαπλα μονο και μονο θα παιζει αλλιως !!

τα παντα μπορεις να κανεις αμα ψαχνεις χωρο......

απλα να ξερεις οτι τα 5 εκατοστα θα αλλαξουν τον ηχο του ως προς το οτι δεν θα κατεβαινει τοσο χαμηλα οπως πριν ...η...και να βουιζει ...



δεν δοκιμαζεις πριν με τιποτα ρεταλια mdf αν εχεις...
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Ευχαριστω για την απαντηση

Δεν νομιζω οτι εχω τοσο εκπαιδευμένο αυτι για να καταλαβω την διαφορα που λες, εκτος αν οντως βουιζει πολυ (χωρις λογο)

Εχω 2 ιδια woofer , επομενως θα θυσιάσω το ενα και θα δω αν καταλαβαινω την διαφορα

Οπως ειπα δεν εχω ιδιαίτερες απαιτησεις.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Επειδή τα φτηνά sub των all in one ειναι συνήθως κακοσχεδιασμένα με λεπτό νοβοπάν και ελάχιστη μόνωση, πιθανόν το custom box που θα φτιάξεις να παίζει καλύτερα χαχα..Προσπάθησε να πάρεις όγκο από το βάθος, για βοήθεια δες αυτό https://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerBoxVolume/ Καλή επιτυχία..