Sennheiser ie400

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ήρθε τις προάλλες από το σπίτι μου ο συμφορουμιτης alatar και πέρα από διάφορα hi end καλουδια για ακροαση οπως dap 2500$ της astel kern έφερε και προβληματισμούς.
Το έψαχνα λίγο για αναβάθμιση και πρότεινε αυτά. Διαβάζοντας Γενικά, φαίνονται ενδιαφέρουσα περίπτωση. Σκοπεύω να πάω μια βόλτα από το Νακα να δω αν υπάρχουν "ανοιχτα" για demo. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία για τα εν λογω;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν θέλω να σου χαλάσω το όνειρο αλλά δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να τα βρεις (που δεν θα τα βρεις καθόλου) ανοικτά για demo....
Sorry....
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Κάτι τέτοια final είχε ακούσει ο Σταύρος Τρύπης και είχε γνωματεύσει ότι ήταν καλύτερα από τα HE 6 του... Τα οποία οδηγούσε με τελικούς...

Αυτό ήταν το μεγαλύτερο κομπλιμέντο που μπορούσα να ακούσω για ιεμ...

Τι να κάνει ο Σταυρής... Ελπίζω να είναι καλά, έχει χρόνια να φανεί.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Κοίτα να δεις μου χάλασαν τα Philip's. Πιάστηκε το ένα στο ποδήλατο και πάπαλα.

Να το εκλαβω ως μήνυμα από το υπερπεραν;

τα 425 φαίνονται ενδιαφέροντα και αρκετά πιο "οικονομικα". Μάλλον και με αντίστοιχο χαρακτήρα. Αλλά φοβάμαι απ'όσα διαβάζω πως θα είναι άμπασα. Τα 535 (όπως και τα 425) Μήπως είναι αρκετά παλιά σε σχεδιασμο; σε ήχο τα έχει ακούσει κανεις;
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
εχω τα 215, και εχουν αρκετο μπασο για μενα.
τα 425/535 δεν τα εχω ακουσει οποτε δεν ξερω, αλλα απο τις κριτικες του Tyll κυριως βγαινουν πολυ καλα.
εμενα βολευει και ο τροπος με τον οποιο κουμπονουν στο αυτι
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Χεχε :)

20190706_131934-1209x1612.jpg

Τώρα όμως, μάλλον θέλω dac. Γενικά είναι αρκετά φυσικό, ίσως με λίγο τσιμπιμενο μπάσο αλλά με πολλά υποσχόμενη περιγραφή. Ενώ και τα πρίμα είναι επίσης πολλά υποσχόμενα, θεωρώ ότι τα άκρα αδικούνται από την ποιότητα και το χαρακτήρα του samsung s8.
Το mojo είναι πολύ μαλακό και μπασατο και δε χρειάζονται κάτι τέτοιο. Οπότε τι κοιτάζω σε τιμή πέριξ των 200 για πραγματικά φορητή χρηση; ifi nano idsd black Topping NX4DSD ή κάποιο fiio;
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Χεχε :)

View attachment 162961

Τώρα όμως, μάλλον θέλω dac. Γενικά είναι αρκετά φυσικό, ίσως με λίγο τσιμπιμενο μπάσο αλλά με πολλά υποσχόμενη περιγραφή. Ενώ και τα πρίμα είναι επίσης πολλά υποσχόμενα, θεωρώ ότι τα άκρα αδικούνται από την ποιότητα και το χαρακτήρα του samsung s8.
Το mojo είναι πολύ μαλακό και μπασατο και δε χρειάζονται κάτι τέτοιο. Οπότε τι κοιτάζω σε τιμή πέριξ των 200 για πραγματικά φορητή χρηση; ifi nano idsd black Topping NX4DSD ή κάποιο fiio;

'Εχε στα υπόψιν και το Dragonfly Red που είναι πραγματικά φορητό (σε μέγεθος memory stick).
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μεταξύ του red και του ifi έχω την εντύπωση ότι παντού το ifi το βγάζουν καλύτερο (Αν και με αρκετά δύστροπο form factor για φορητο). Γι'αυτό το έχω ψιλοαπορριψει.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικα το έχει ψιλοθεοποιησει το topping. Εν προκειμένω σε σχέση με το fiio αλλα και σε σχέση με το ifi στο αντίστοιχο review του ifi.