Ενισχυτής class AB ljm l7 mosfet 300w δεν λειτουργεί

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Chrismp

New member
24 April 2018
15
Εδώ και καιρο ειχα στην κατοχή μου ενα μετασχηματιστή 500w +/-60v μαζί με τις πλακέτες τροφοδοσίας. Οπότε αποφάσισα να αγοράσω ένα κιτ για την κατασκευή ενός στερεοφωνικου τελικου ενισχυτή 500w , κοίταξα να βρω κάτι φθηνό (καθότι αφραγκος) και κατάλληλο σε αυτά τα χαρακτηριστικά καταλήγοντας σε ενα κιτ μονοφωνικου l7 mosfet 300w με την προοπτική να βάλω άλλο ένα έπειτα.
Το αγόρασα έβαλα προσεκτικά τα πάντα στην πλακέτα και μόλις έβαλα
τάση +-60v dc έσκασαν τα δυο τρανζίστορ ισχύος (irfp240 , irfp9240) καθώς και δύο ζευγάρια τρανζίστορ 2n5401,cc5551 από αυτά που διάβασα υποψιάζομαι ότι έφταιγε η υψηλή τάση αν και ήταν εντός ορίων του κατασκευαστή . Αντικατεστησα τα τρανζίστορ ισχύος και τα 2n5401 επίσης αντικατεστησα τα cc5551 με 2n5551 (νομίζοντας ότι είναι ίδια) και ξανά έφτιαξα την πλακέτα μήπως είχα κάνει κάποια απροσεξία . Του έδωσα ξανά τάση αυτήν την φορά +-12v και μου έκαψε τα 2n5551 ,μετά από ψάξιμο βλέπω ότι cc5551 και 2n5551 έχουν διαφορετικους ακροδέκτες ,τα διαμορφώνω έτσι όπως πρέπει και τώρα μόλις του βάζω τάση μου βγάζει στην έξοδο αρνητική dc τάση . Τη στο καλό φταίει δεν ξέρω .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Πολύ πιθανόν να μην ήταν ρυθμισμένο το ρεύμα ηρεμίας ή να μην έγινε σωστή ψύξη.
Λογικά έχεις κάψει και αλλα τρανζιστορ για να σου βγάζει dc.
Η συμβουλή μου είναι να αλλάξεις όλα τα ημιαγωγα και πριν ξαναδώσεις τάση ρώτα να σου πούμε την διαδικασία.
Υπόψιν, στον διαφορικό τα τρανζιστορ θέλουν ματσαρισμα. Αν έχεις σχηματικό ανέβασε το.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Τα πρώτα που έσκασαν 100% ήταν μαϊμού,σχεδόν όλα τα Κιτ από ebay έτσι έρχονται και δυστυχώς αν πάρουν την πραγματική τάση λειτουργίας όπως και το σωστό ρεύμα ταξιδεύουν εις Κύριον
Τα άλλα που έβαλες είναι λογικό να κάηκαν αφού ήταν διαφορετικά από αυτά που ήθελε το μηχάνημα

Τώρα ψάξε να πάρεις γνήσια τρανζίστορ όχι από το ebay αλλά από καταστήματα όπως ο mouser η Ελλάδα φανός και κάποια άλλα ,και ψάξε το κύκλωμα ίσως έχει δημιουργηθεί πρόβλημα σε αντιστάσεις ειδικά αυτές που βρίσκονται κοντά στα τελικά αλλά και οδηγά τρανζίστορ
Και κάτι ακόμα δες αν τα τρανζίστορ που έχουν βάλει είναι σε παραγωγή γιατί συμβαίνει πολύ συχνά τα Κιτ του ebay χρησιμοποιούν τρανζίστορ που στη ουσία έχουν κοπεί από την παραγωγή οπότε σίγουρα είναι μαϊμού
Πώς θα το βρεις αυτό; Ψάξε το τρανζίστορ που θες σε mouser η farnell και δες αν το έχουν η λέει ότι είναι obsolete

Γιατί ότι θες εδώ είμαστε
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
διαβασε και εδω και αλλοι ειχαν τα προβληματα σου και το cc5551 δεν υπαρχει πουθενα εκτος απο αυτον που πουλαει το κιτ

για αυτο λεμε να ρωτατε πριν κανετε καποια αγορα απο ebay ,φανταζομαι απο εκει το πηρες