Ερωτηση για αρχιτεκτονικη πλακετας φορτισης

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,166
λοιπον, πηρα μερικες απο αυτες τις πλακετες για να τις κανω μικροφορτιστες μπαταριων ΝIMh με μαγνητακια.

web-NiMh-Combo.jpg


το θεμα ειναι οτι δινει μονο 100mA στην μπαταρια με την αναλογη καταναλωση βεβαια.

οποτε παμε για αλλαγη της ρυθμισης, με αλλαγη του sense resistor.

Συμφωνα με την βιβλιογραφια του τσιπ εχουμε

Quick-Start-of-CN31XX-demo-1ed450.jpg


Οποτε παω με το πολυμετρο να βρω ποια απο ολες τις αντιστασεις συνδεεται με το pin 6 (Charge Current Setting Resistor.)

και εδω η πισω πλευρα

web-210717.jpg


τι λετε?

σχετικα λινκλ
http://www.consonance-elec.com/seriesCN3085-E.html
http://www.consonance-elec.com/pdf/Application/CN3085/Quick Start of CN31XX demo.pdf
http://www.consonance-elec.com/pdf/Application/CN3085/Quick Start of CN31XX demo.pdf
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Το ρεύμα το καθορίζει η R1 = 1912 αλλά σύμφωνα με την κατασκευάστρια υπολογίζεται από τον τύπο I = 1218 / R(ISET) (σε A)
και μπορεί να φτάσει κοντά στο ένα αμπέρ , συστήνω υπολογισμό σε 500mA για μέσες μπαταρίες 1-2Ah και για μικρο-μπαταρίες
μην πειράξεις τίποτε , είναι σωστά τα 100mA μην σου πώ ότι ίσως είναι και πολλά γιά κάτω από 500mAh μπαταρίες.
Καλά θα κάνεις να συμβουλευτείς αυτό το datasheet http://www.consonance-elec.com/pdf/datasheet/DSE-CN3085.pdf.
Σημειωτέον ότι επιβάλλεται η χρήση αισθητήρα θερμοκρασίας.

Κανονικά η φόρτιση Ni-Mh & Ni-Cd μπαταριών απαιτεί μικροεπεξεργαστή και ακριβείς κύκλους εργασιών και ελέγχων που αυτό σαφώς
δεν διαθέτει , αλλά πιστεύω ότι θα κάνεις την δουλειά σου με νέας γενιάς Ni-Mh.

Πιστεύω να βοήθησα
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,166
καταλαβ. αλλα το φορτιστακι θα ειναι μια ΕΛΑΦΡΙΑ μινιμαλ λυση για εφαρμογες πεδιου (στα ραδιοερασιτεχνικα μου καi για κατι σαν ultralight backpacking), οποτε η μπαταρια θα πρεπει να θεωρειται αναλωσιμη ετσι και αλλιως.
Οποτε θα υπολογιζω για αμπερ πανω απο 1, σε συναρτηση με παροχη USB 1 αμπερ.

ευχαριστω για την βοηθεια
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,166
κατι που μολις ειδα στον φακελο του τσιπ

"In the pre-charge mode, the charge current is 10% of the constant current. In the maintenance mode, the charge current is 60% of the constant current. "

λες τα 100mA να τα πηρα στο pre-charge mode? δεν περιμενα να εχει κατι τετοιο.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ερωτηση για αρχιτεκτονικη πλακετας φορτισης

Σού έδωσα ήδη τον τύπο υπολογισμου : I = 1218 / R(ISET) => 1218 / 1912 = 637mA
Άν το 1912 = 19.1Κ τότε είναι 64mΑ ... θα το διαπιστώσεις με το πολύμετρο !
Το pre-charge 10% είναι η αναγνωριστική φόρτιση κατάστασης της μπαταρίας , άν ανεβάσει γρήγορα τη τάση της είναι κατεστραμμένη
και σταματά την φόρτιση , οι δε εξελιγμένοι φορτιστές με αυτόν τον τρόπο με βάση την καμπύλη χρόνου mV/minute υπολογίζουν και
την χωρητικότητα της μπαταρίας ώστε νά δώσουν στην συνέχεια το κατάλληλο ρεύμα κυρίως φόρτισης.
Το SOP8 case με εσωτερικά mosfet υψηλής σχετικά εσωτερικής αντίστασης δεν μπορεί να αντέξει ούτε το 1Α , οπότε δεν θα το συνιστούσα.

"Ραδιοερασιτεχνικά" ? Χμμ , τι ακριβώς μπαταρίες για Transceivers ? Μιλάς με 10ετίες μάχιμο SV0 / 900KHz - 1,2GHz all mode ...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,166
λοιπον καθησα και εψαξα τις διαδρομες στην πλακετα.
μεχρι στιγμης εχω βγαλει αυτο.
οποτε σε συνδυασμο με το datasheet συμπεραινω οτι τελιακ η αντισταησ που με ενδιαφερει ειναι η 1201

NiMh-Traces.jpg
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ερωτηση για αρχιτεκτονικη πλακετας φορτισης

Ότι λέει το θεωρητικό σχέδιο , ποδαράκι 2 Ιset και αντίσταση προς την γή , άν είναι αυτή τότε είσαι κοντά στο αμπέρ.
Πάντως μιάς και το παρατήρησα καλύτερα , βασικά είναι αναλογική μονάδα "της φθήνειας που τρώει τον παρά" γιατί εδώ και 30 χρόνια
έχουν αντικατασταθεί όλες οι "σπάταλες" αναλογικές βαθμίδες φορτιστών με PWM που μόνο έτσι φορτίζονται σωστά οι Ni μπαταρίες !
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,166
Σωστα, κανεις δεν μιλα για χρηση της σε καθημερινη φορτιση. Αλλα για τους σκοπους μου, να υπαρχει δηλαδη σε ενα κιτ για να φορτισει μια μπαταρια φακου κεφαλης, ειναι μια χαρα λυση γιαιτ ειναι και η μοναδικη σε αυτο το μεγεθος...

σχετικa μe τα ραδιοερασιτεχνικα, το ενδιαφερον μου ειναι τα σχετικα με την πολιτικη προστασια . Σιγα σιγα εχω βλετιωσει τον εξοπλισμο μου με πολλες εναλλακτικες λυσεις αλλα για καποιους λογους δεν μπηκα στα βραχεα.
Μεχρισ τιγμης εχω κανει αρκετες μπαταριοθηκες και powerbank με μπαταριες κοβαλτιου και τωρα ετοιμαζω μια για το mobile με LiFePO4
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Η σχέση μεγέθους βάρους απόδοσης , πάντα συγκλίνει υπέρ των μπαταριών Λιθίου είτε Κοβαλτίου είτε Φωσφόρου και υπάρχουν
αρκετά εξελιγμένα μικρά πλακετάκια balance φόρτισης και αρκετών αμπέρ μάλιστα.

Για τα full doublex V/U φορητά μου YAESU 8 & Kenwood sky commander που τηλεχειρίζομαι και το "θερίο" από την βάση , χρησιμοποιώ
την είσοδο τροφοδοσίας που παρέχει και περισσότερη ισχύ (8W) με συστοιχία ζώνης 11.2V , Li-Cobalt 21700 / 12Ah (+2,5Ah μπαταρία φορητού)
και full extension κεραίες (-3db) για 12ωρες επιχειρησιακές εξορμήσεις στο ύπαιθρο.
Τα βραχέα 160-14m είναι περισσότερο για χαβαλέ με τους Έλληνες και για υπερατλαντικά QSO Survey , αλλά η συμπάθεια και η χρήση μου
είναι τα 6m ( mobile για πόλεις) , 2m , 70cm & 1,2GHz.