Optoma HD70 - Προβλημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Αναβω λοιπον τον προτζεκτορα και μετα από κανενα 20λεπτο μου αναβει το led της λαμπας κοκκινο και σταματα να δειχνει.
Τελειωσε η λαμπα του?
Τον πεταω?
 

Attachments

  • optomahd70.jpg
    optomahd70.jpg
    84.5 KB · Views: 150

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
1734 ώρες...
Δεν έχω δει μήνυμα παρότι το Reminding είναι ON.
Θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο;
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Να πω εδώ ότι είναι μόνιμα αναμενόμενο και το πράσινο led λειτουργίας και το κόκκινο της λάμπας. Δεν φλασαρει το πράσινο
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Optoma HD70 - Προβλημα

Να πω εδώ ότι είναι μόνιμα αναμενόμενο και το πράσινο led λειτουργίας και το κόκκινο της λάμπας. Δεν φλασαρει το πράσινο

Βγάλε τη λάμπα και ξανά βάλτην, για κακή επαφή μου φαίνεται, ρίξτης και μια ματιά και καλό θα ήταν να φοράς γάντια μιας χρήσης μη την ακουμπήσεις με γυμνά χέρια. Μην αποκλείεις όμως και την αστοχία υλικού οπότε υποχρεωτικά αντικατάσταση.
Ωπα για κάτσε βρε συ, τώρα που ξανά διάβαζα το πρώτο ποστ, γράφεις ότι το κάνει μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, δηλαδή όταν ξεκινάει δουλεύει κανονικά; Μήπως έχει κλείσει από σκόνη κάποιος αεραγωγός ή φίλτρο κι έχει κακό εξαερισμό;
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Τώρα που τον άναψα κράτησε 15 λεπτά.
Μάλλον θα του βάλω χέρι.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Optoma HD70 - Προβλημα

Τώρα που τον άναψα κράτησε 15 λεπτά.
Μάλλον θα του βάλω χέρι.

Δε μπορείς να κάνεις κι αλλιώς, δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ότι στο ξεκίνησε το πρόβλημα τώρα που άρχισαν οι ζέστες, εκεί θα πρέπει να εστιάσεις πιστεύω.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Είχα παρόμοιο πρόβλημα πρόσφατα με έναν Philips Screeneo 2.0 με 700 ώρες λειτουργίας που έσβηνε στο μισάωρο λόγω υπερθέρμανσης. Οι αιτίες που βρήκα σε αναζήτηση στο διαδίκτυο ήταν ανεπαρκής/φραγμένος εξαερισμός, βλάβη αισθητήρα θερμοκρασίας ή πεσμένη/προβληματική λάμπα. Στη δική μου περίπτωση, το πρόβλημα το έλυσα βάζοντας τις επιλογές bright mode και high altitude, ώστε ο ανεμιστήρας να δουλεύει στο φουλ. Από τότε δεν το ξαναέκανε, ακόμη και αναμμένος 6 ώρες σερί.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Ενεργοποίησα το high altitude και δεν σταματάει. Το άφησα 1+ ώρες και όλα φαίνονται νορμαλ
Λες;

Θα τεσταριστει αύριο με ταινιουλα

Μερσί!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μα θα πρεπε να το χεις ενεργοποιημένο γιατί η ζέστη πάει πάνω κι ανάβει το προβόλι, με αυτή την παράμετρο ενεργοποιημένη λογικά δουλεύουν περισσότερο ο ανεμιστήρας ή ενεργοποιείται κι άλλος και έχεις καλύτερη ψύξη, πιστεύω λύθηκε το πρόβλημά σου.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Λογικά θα θέλει άνοιγμα και καθάρισμα ο ανεμιστήρας.
Όχι αυτός που είναι για το σασί-λάμπα, αλλά ένα μικρό ανεμιστηράκι που είναι για τον τροχό.
Η προσωρινή λύση είναι αυτό που έκανες ακριβώς.
Κάποια στιγμή (μπορεί και το επόμενο καλοκαίρι) να σου κάνει τα ίδια.
Οπότε αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος από την θέση high attitude, άστο έτσι.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Το έχω καθαρίσει πρόσφατα με φίλο ειδικό στα ηλεκτρονικά.
Πάμε έτσι και βλέπουμε
Τουλάχιστον θα δω το τελευταίο του Τσερνόμπιλ!!!!
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Aκριβως το ιδιο πρόβλημα αντιμετώπισα σε εναν BenQ MS517H που εχει ο πατερας μου στην καφετερια για τους αγωνες...ενω έπαιζε κανονικα ,στο 20λεπτο του εσβηνε λες και παταγες το off....
Λαμπα ολα οκ ,οποτε και εμενα το μυαλο μου σε μη σωστο αερισμο πηγε...τον πηρα (χωρις να τον ανοιξω) και τον φύσηξα στο κομλφερ, εισαγωγη και εξαγωγη αερα και οπου αλλου ειχε τρυπες για αερισμο...και ολα οκ μετα...
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Aκριβως το ιδιο πρόβλημα αντιμετώπισα σε εναν BenQ MS517H που εχει ο πατερας μου στην καφετερια για τους αγωνες...ενω έπαιζε κανονικα ,στο 20λεπτο του εσβηνε λες και παταγες το off....
Λαμπα ολα οκ ,οποτε και εμενα το μυαλο μου σε μη σωστο αερισμο πηγε...τον πηρα (χωρις να τον ανοιξω) και τον φύσηξα στο κομλφερ, εισαγωγη και εξαγωγη αερα και οπου αλλου ειχε τρυπες για αερισμο...και ολα οκ μετα...

xaxaxχαχαχα απιστευτος !!!! ...εσυ ξεπερασες και μενα στην αστραπιαια επισκευη !!! :grinning-smiley-043