συνδεση home cinema se smart tv

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tsiv01

New member
16 January 2012
14
παιδια μια βοηθεια καπιος
εχω μια smart tv samsung UE40MU6172
και ενα home cinema technics SL-DV290
πως μπωρο να τα συνδεσω20190606_190701.jpg20190606_190620.jpg
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ο συγκεκριμενος ενισχυτης αν και εχει 5.1 ηχεια, ειναι πολυ παλιος και υποστηριζει μονο αποκωδικοποιηση dolby prologic.
Δεν εχει ουτε 5.1αναλογικες εισοδους ωστε μια πηγη πριν απο αυτον να κανει την αποκωδικοποιηση dolby digital και dts.

Εχει μονο strereo αναλογικη εισοδο ηχου (L-R) και θα μπορει να αναπαραγει σε stereo λειτουργια, καθως επισης και ψευδο surround με το dsp που διαθετει.
Αν ομως βρεθει καποιο αρχειο ταινιας πολυ παλιας οπου η κωδικοποιηση ηταν dolby prologic, τοτε θα την αναπαραγει σωστα ως 4.1

Στα των συνδεσεων τωρα...αφου εχει εισοδους στερεο Rca, θα πρεπει να κοιταξεις αν η tv σου εχει εξοδο ακουστικων.
Εαν εχει, αγοραζεις ενα καλωδιο mini jack to rca και το συνδεεις στην εισοδο DVP AUX του ενισχυτη.

Αν η tv σου δεν εχει εξοδο ακουστικων, τοτε μονο με καποιο converter digital to analog οπου θα μετατρεψει το ψηφιακο σημα σε αναλογικο θα σου δωσει αναλογικο ηχο.
Ομως αυτα τα κονβερτερς κοστιζουν περιπου εικοσαρικο τα φθηνα, θα χανεις τον πολυκαναλο ηχο και θα ακους δικαναλα, αφου ο ενισχυτης σου δεν εχει 5.1 αναλογικες εισοδους.

Αν εξακολουθεις να θες να χρησιμοποιησεις το συγκεκριμενο ενισχυτη, αυτες ειναι οι δυο μεθοδοι.

Αν θες να εχεις φουλ εμπειρια απο 5.1 ή και παραπανω καναλια ηχου, υπαρχουν σημερα πολυ προσιτοι ενισχυτες AV και φθηνα ηχεια.

Ο συγκεκριμενος ενισχυτης στο μονο που θα εξυπηρετησει, ειναι να προσδωσει λιγο παραπανω εκταση χαμηλων στον στερεο ηχο και λιγο πιο καθαρο ηχο σε μεγαλυτερες σταθμες απο τα ηχεια της tv.
Τον πολυκαναλο ηχο τον ξεχνας ομως.
 

tsiv01

New member
16 January 2012
14
φιλε μου βρηκα καπιω home cinema
και θα ηθελα να μου πεις την γνωμη σου
πριν το αγορασω το βρηκα σε καπιο σαιτ 350 ευρω θα εχω καπιο θεμα με την τηλεωρασει μου
Sony BDV-E6100
πως το βλεπεις αξειζη τα λεφτα που θα δωσο