Rocketman

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Rocketman-2019.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Rocketman

Πρωταγωνιστούν: Τέιρον Έγκερτον, Ρίτσαρντ Μάντεν, Τζέιμι Μπελ, Μπράις Ντάλας Χάουαρντ, Τσάρλι Ρόου

Σκηνοθεσία: Ντέξτερ Φλέτσερ

Διάρκεια ταινίας: 121' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 30 Μαΐου 2019

Imdb | Village




Υπόθεση:
Η ταινία ακολουθεί το μεγαλειώδες ταξίδι της μεταμόρφωσης του Ρέτζιναλντ Ντουάιτ από ντροπαλό
πιανίστα στον παγκόσμιο σταρ Έλτον Τζον. Πρόκειται για την ιστορία τού πώς ένα αγόρι από μία μικρή
πόλη γίνεται μία από τις πιο εμβληματικές φιγούρες της μουσικής και της ποπ κουλτούρας γενικότερα.








 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Rocketman (2019)

Γιορτάζοντας τον Elton John να βάλω ένα πρώιμο του Taron Egerton :


Μετά από αυτό μάλλον ήταν τυπική διαδικασία το casting της ταινίας. Φυσικά θα τη δούμε. Να μαζευτούμε οι Θεσσαλονικείς να πάμε με τα λαμέ, τα φρουφρού και τα πολύχρωμα γυαλιά μας μαζί. Τι? Πως οι άλλοι πάνε στο starwars ντυμένοι darth vader και θεωρούν ότι είναι cool?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Rocketman (2019)

Δεν είμαι φαν αλλά την είδα και λόγω των καλών κριτικών, περίμενα κάτι καλό.

Δυστυχώς βαρέθηκα αρκετά και αυτό δεν οφείλεται στο αντικείμενο αυτό καθαυτό αλλά στην εκτέλεση.

Καταρχήν βρηκα τη σκηνοθεσία πολύ μέτρια. Αποσπασματική και νευρική καταντούσε σαν συρραφή κλιπς και όχι κάτι δεμένο με το οποίο μπορούσες να συνδεθεις.

Ο πρωταγωνιστής επίσης, αν και συμπαθής, μου φάνηκε λίγος.

Στα τεχνικά, το 4K δισκάκι έλαμπε από άποψη εικόνας αλλά από τον ήχο περίμενα κάτι παραπάνω.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Απάντηση: Rocketman (2019)

Δεν ασχολήθηκα με τις λεπτομέρειες, τα σκέπασε όλα η μουσική. Ο πρωταγωνιστής έβγαλε αρκετή ενέργεια - σίγουρα όχι όση το "πρωτότυπο" αλλά δεν είναι το πρωτότυπο after all...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Rocketman (2019)

Ε λοιπόν το έχω προσέξει

Κάποιος είναι τόσο λίγος που θέλει να φαίνεται πολύς.

Μόνο που καταντάει γελοίος και γραφικός...

Επειδή το ποστ σου είναι ακριβώς κάτω απο δικό μου, σε καλώ να διευκρινησεις άμεσα σε ποιον απευθύνονται οι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί σου.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Rocketman (2019)

Δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα και για κανέναν.

Το τι γράφω εγώ για κάθε ταινία αφορά εμένα και μόνο.

Αν κάποιοι παρεξηγούν τα γραφόμενά μου είναι δικό τους πρόβλημα..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Rocketman (2019)

Δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα και για κανέναν.

Το τι γράφω εγώ για κάθε ταινία αφορά εμένα και μόνο.

Αν κάποιοι παρεξηγούν τα γραφόμενά μου είναι δικό τους πρόβλημα..

Μα δεν γράφεις τίποτα για την ταινία.

Χαρακτηρίζεις απλως κάποιον (που δεν κατονομάζεις) μικρό, γελοίο και γραφικό.

Αν ήσουν σαφής σε ποιον απευθύνεσαι και δεν το έκανες ακριβώς κάτω από το ποστ μου, προφανώς και δεν θα ασχολιόμουν.

Όμως τώρα, όσο και ακατανόητη να μου είναι η φάση, δεν μπορώ να μη σου ζητήσω να το διευκρινησεις (και μου κάνει εντύπωση που αρνείσαι να το κανεις).

Αναφέρεσαι λοιπόν στον Ελτον Τζον, αυτό θες να πεις;
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Rocketman (2019)

Επειδή είμαι με πυρετό και εξαντλημένος,αναφέρθηκα στον σκηνοθέτη και στο πως μεγαλοπιάστηκε στο να κάνει μια σπουδαία ταινία,που όμως απέτυχε στον σκοπό του.

Ο Ελτον είναι θρύλος..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Rocketman (2019)

OΚ, τώρα είναι κατανοητό.

Η παρεξήγηση προέκυψε γιατί είχα την εντύπωση ότι όντως σου άρεσε ο Ελτον (και δεν πήγε το μυαλό μου πιο μακρυά)

Περαστικά 😉
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Rocketman (2019)

Πάντως με στενοχωρεί το γεγονός της παρεξήγησης,μετά από τόσα χρόνια στο Φόρουμ.

Είναι δυνατό να προσβάλλω κάποιο μέλος του avclub με τέτοιο τρόπο?

Δεν με ξέρετε μετά από τόσον καιρό?

Στα της ταινίας και πάλι,θεωρώ οτι ένα έργο/ αφιέρωμα τον Ελτον είναι αχρείαστο την στιγμή που ο άνθρωπος είναι ακόμη εν ζωή (φτου φτου φτου) και χαίρει άκρας υγείας και εκτίμησης.

Εξ ού και η απογοήτευσή μου με το όλο "πόνημα" του σκηνοθέτη να μεγαλουργήσει..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Rocketman (2019)

Πάντως με στενοχωρεί το γεγονός της παρεξήγησης,μετά από τόσα χρόνια στο Φόρουμ.

Είναι δυνατό να προσβάλλω κάποιο μέλος του avclub με τέτοιο τρόπο?

Δεν με ξέρετε μετά από τόσον καιρό?

Στα της ταινίας και πάλι,θεωρώ οτι ένα έργο/ αφιέρωμα τον Ελτον είναι αχρείαστο την στιγμή που ο άνθρωπος είναι ακόμη εν ζωή (φτου φτου φτου) και χαίρει άκρας υγείας και εκτίμησης.

Εξ ού και η απογοήτευσή μου με το όλο "πόνημα" του σκηνοθέτη να μεγαλουργήσει..

Όσον αφορά την παρεξήγηση, εγώ παρεξήγησα, όχι κάποιος άλλος, όποτε να διευκρινήσω ότι έγινε γιατί, εκείνη τη στιγμή και δεδομένου του αορίστου χαρακτήρα του ποστ σου, δεν μπορούσα να δώσω άλλη εξήγηση στα γραφόμενά σου (δεδομένου ότι είχα καταλάβει ότι είσαι φαν του Ελτον).

Αυτά παρόλο που φυσικά έπεσα από τα σύννεφα νομίζοντας ότι ειδικά εσυ μπορεί να εννοούσες κάτι τέτοιο. Γι αυτό πάντως ζήτησα να το διευκρινησεις αρχικά.

Μερικές φορές ο γραπτός λόγος κάνει περίεργα κόλπα...Πάμε παρακάτω 😉

Όσον αφορά την ταινία, δεν θεωρώ ότι η εν ζωή βιογραφια είναι πρόβλημα, γενικά. Το πρόβλημα, στην συγκεκριμένη περίπτωση, είναι η υλοποίηση.