65'' Oled ή 75 Led

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

firstofmay

New member
8 March 2013
20
Καλησπέρα σας,

Είχα στο μυαλό μου να αγοράσω καινούργια τηλεόραση τον ερχόμενο Νοέμβρη, οι τελευταίες προσφορές όμως με κάνουν να το σκεφτώ για νωρίτερα δηλαδή άμεσα. Η τηλεόραση που έχω τώρα είναι η Sony 55hx750, στα δικά μου μάτια το δυνατό της σημείο είναι η απόδοση της κίνησης (ειδικά στο ποδόσφαιρο) και το αδύναμο οι σκοτεινές εικόνες.
Η χρήση που κάνω είναι 30% digea, 20% ps4, 40% netflix. 10% ταινίες από στικάκι.
Θα ήθελα η καινούργια τηλεόραση να αποδίδει την κίνηση εξίσου καλά και να είναι καλύτερη στα υπόλοιπα :)
Η απόσταση από τον καναπέ είναι 2,80μ. θα μπορούσε να πάει και στα 3μ αν έμπαινε στον τοίχο.
Όπως τα καταλαβαίνω και σύμφωνα με τη δυνατότητά μου θα μπορούσα να πάρω μία oled 65'' ή μία led 75'', πχ την LG C9 ή κάποια led Sony.
Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Τα 2,80 δεν είναι απόσταση να σε προβληματίζει για το μέγεθος των 65”.

Όποτε η πολυ ανώτερη ποιότητα της OLED καθιστά την επιλογή εύκολη.
 

firstofmay

New member
8 March 2013
20
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Απ'ότι είδα η AG9 αναμένεται και η προσφορά λήγει το ΣΚ. Αν τα υπολογίζω σωστά η C9 βγαίνει 2.300 αν υπολογίσεις την επιστροφή και την prepaid σαν μετρητά. Αν θυμάμαι καλά η C8 από το Black Friday και μετά είχε τέτοια τιμή. Από τη στιγμή που η 65'' προτιμώνται θα μεταφέρω την εισήγηση στην Ο.Λ.Α. (ομάδα λήψης αποφάσεων) δλδ τη γυναίκα μου η οποία σε προηγούμενο χρόνο μου είχε πει ε ναι oled ε ναι 75'' :p
 

firstofmay

New member
8 March 2013
20
Καλημέρα σας,
Μια και πήρα προέγκριση θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Αυτή τη στιγμή βλέπω netflix απο το ηχοσύστημα Lg LHB 675 που έχω το οποίο όπως προσφάτως είδα δεν υποστηρίζει 4K, Θα μπορώ να βλέπω netflix από το application της τηλεόρασης και να ακούω τον ήχο από το συγκεκριμένο ηχοσύστημα; (όταν βάλω vdsl μια και από ότι έμαθα και αυτό είναι απαραίτητο)
Ευχαριστώ
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Καλημέρα σας,
Μια και πήρα προέγκριση θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Αυτή τη στιγμή βλέπω netflix απο το ηχοσύστημα Lg LHB 675 που έχω το οποίο όπως προσφάτως είδα δεν υποστηρίζει 4K, Θα μπορώ να βλέπω netflix από το application της τηλεόρασης και να ακούω τον ήχο από το συγκεκριμένο ηχοσύστημα; (όταν βάλω vdsl μια και από ότι έμαθα και αυτό είναι απαραίτητο)
Ευχαριστώ

Αν έχει ARC το ηχοσύστημα σου μπορείς να το κανεις εύκολα με HDMI. Αν δεν έχει μπορείς να το κανεις μέσο Optical. Όπως και να έχει γίνετε ναι.
 

firstofmay

New member
8 March 2013
20
Σε ευχαριστώ Γιώργο έκανα μία δοκιμή με την υπάρχουσα τηλεόραση και το arc αλλά απέτυχα, πιθανώς κάτι να μην κάνω σωστά. Είδα όμως εκτός από το optical και μία ασύρματη σύνδεση που υποστηρίζει το ηχοσύστημα μόνο με τηλεοράσεις LG, αν και αυτά τα περιοριστικά δεν τα συμπαθώ πολύ ίσως να είναι καλύτερη λύση.

Μία ακόμα ερώτηση που ούτε η LG ούτε δυστυχώς στο media markt μου απάντησαν, εφαρμογές ελληνικών καναλιών πχ antenna web tv, star web tv κλπ υποστηρίζει, αν όχι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο browser σχετικά;
 

firemax7

New member
4 November 2016
27
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Απ'ότι είδα η AG9 αναμένεται και η προσφορά λήγει το ΣΚ. Αν τα υπολογίζω σωστά η C9 βγαίνει 2.300 αν υπολογίσεις την επιστροφή και την prepaid σαν μετρητά. Αν θυμάμαι καλά η C8 από το Black Friday και μετά είχε τέτοια τιμή. Από τη στιγμή που η 65'' προτιμώνται θα μεταφέρω την εισήγηση στην Ο.Λ.Α. (ομάδα λήψης αποφάσεων) δλδ τη γυναίκα μου η οποία σε προηγούμενο χρόνο μου είχε πει ε ναι oled ε ναι 75'' :p

? πως βγαινει η 65'' C9 στα 2300; μη μου λες τέτοια.. δεν πάνε 2 βδομάδες που πήρα την C8 σε αυτή την τιμη. :hanged:
 

firstofmay

New member
8 March 2013
20
Καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κάποιον αλλά θεωρώ σωστό να το αναφέρω μια και το ξεκίνησα :). Την αγόρασα πριν από λίγο από το πλαίσιο και παραλαμβάνω την ερχόμενη Τετάρτη, η τιμή αγοράς είναι 3498,93, αυτόματα πιστώνονται 700ευρώ μπόνους και η Lg δίνει δώρο μία prepaid mastercard αξίας 500ευρώ, μου έκαναν δώρο την επέκταση εγγύησης και ένα σταθεροποιητή. Πόσο χρήσιμος είναι ο τελευταίος δεν ξέρω αλλά γιατί όχι. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Για τα περαιτέρω στο αντίστοιχο νήμα

ΥΓ.@firemax7 από ότι κατάλαβα είναι σχεδόν ίδιες πέρα από της θύρες hdmi, πάντως και η c8 τόσο έβγαινε πάνω κάτω
 

firemax7

New member
4 November 2016
27
Καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κάποιον αλλά θεωρώ σωστό να το αναφέρω μια και το ξεκίνησα :). Την αγόρασα πριν από λίγο από το πλαίσιο και παραλαμβάνω την ερχόμενη Τετάρτη, η τιμή αγοράς είναι 3498,93, αυτόματα πιστώνονται 700ευρώ μπόνους και η Lg δίνει δώρο μία prepaid mastercard αξίας 500ευρώ, μου έκαναν δώρο την επέκταση εγγύησης και ένα σταθεροποιητή. Πόσο χρήσιμος είναι ο τελευταίος δεν ξέρω αλλά γιατί όχι. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Για τα περαιτέρω στο αντίστοιχο νήμα

ΥΓ.@firemax7 από ότι κατάλαβα είναι σχεδόν ίδιες πέρα από της θύρες hdmi, πάντως και η c8 τόσο έβγαινε πάνω κάτω

Καλορίζικη φίλε μου με το καλό να έρθει. θα πάθεις πλάκα. Μια χαρά και ο σταθεροποιητής να τον βάλεις εννοείται.. ηλεκτρονικά είναι όσο να ναι είναι ευαίσθητα με τα ρεύματα.. και αν πάθεις ζημιά από ρεύμα δεν καλύπτεται κιόλας απ την εγγύηση..

οι διαφορές είναι τα HDMI και ο επεξεργαστής.. σίγουρα. και δεν ξέρω τι άλλο..
άστα.. μαχαιριά στην καρδιά ήταν αυτό τώρα.. που να φανταστώ ότι θα παίξει τόσο καλή προσφορά τόσο σύντομα...αλλιώς εννοείται θα περίμενα. Τα ίδια ακριβώς έδωσα για την περσινή εγώ.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κάποιον αλλά θεωρώ σωστό να το αναφέρω μια και το ξεκίνησα :). Την αγόρασα πριν από λίγο από το πλαίσιο και παραλαμβάνω την ερχόμενη Τετάρτη, η τιμή αγοράς είναι 3498,93, αυτόματα πιστώνονται 700ευρώ μπόνους και η Lg δίνει δώρο μία prepaid mastercard αξίας 500ευρώ, μου έκαναν δώρο την επέκταση εγγύησης και ένα σταθεροποιητή. Πόσο χρήσιμος είναι ο τελευταίος δεν ξέρω αλλά γιατί όχι. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Για τα περαιτέρω στο αντίστοιχο νήμα

ΥΓ.@firemax7 από ότι κατάλαβα είναι σχεδόν ίδιες πέρα από της θύρες hdmi, πάντως και η c8 τόσο έβγαινε πάνω κάτω

Αγαπητέ φίλε firstofmay,αν μπορείς να διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι "αυτόματα πιστώνονται 700ευρώ μπόνους".
Το ρωτάω γιατί βλέπω στο πλαίσιο ότι τα 700 ευρώ στα δίνει ως επιστροφή αν κάνεις αγορά με κάρτα eurobank που συμμετέχει στο epistrofi,και τα έχεις καβάτζα για επόμενες αγορές (σουπερ μαρκετ,βενζίνη κλπ),δηλαδή τα 700 δεν αφαιρούνται άμεσα από την τιμή που πληρώνεις!
Εγώ κατάλαβα ότι εσύ πληρώνεις στο ταμείο 3500 και στη συνέχεια σου δίνουν στην κάρτα eurobank με την οποία πλήρωσες τα 3500 ,ως επιστροφή 700 + μια κάρτα προπληρωμένη 500 ευρώ.Οπότε πληρώνεις άμεσα 3500 και ουσιαστικά έμμεσα την παίρνεις στα 2300.

Μόνο στην περίπτωση της 55Β8 απότι είδα στο πλαίσιο δίνει 300 ευρώ δωροεπιταγή που αφαιρείται άμεσα από την τιμή (βάζοντας την τηλεόραση στο καλάθι) και από εκεί και πέρα απ ότι είδα επιπλέον δίνει και ως επιστροφή eurobank το 20% της αρχικής τιμής (η αρχική τιμή της 55Β8 είναι 1300 ευρώ),δηλαδή 20% 1300 = 260 ευρώ περίπου.Οπότε τελικά στην 55Β8 πληρώνεις άμεσα στο ταμείο 999 ευρώ αλλά με την επιστροφή 260 ευρώ επιπλέον, ουσιαστικά την παίρνεις στα 740 ευρώ περίπου!
 

firstofmay

New member
8 March 2013
20
@keraki σωστά το λες, με την eurobank πιστώνονται αμέσως ενώ με την πειραιώς μέσα σε ένα μήνα

@firemax7 Σε ευχαριστώ πολύ :), το κόκκινο λογικά δεν παίζεται ;)
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Σε ευχαριστώ Γιώργο έκανα μία δοκιμή με την υπάρχουσα τηλεόραση και το arc αλλά απέτυχα, πιθανώς κάτι να μην κάνω σωστά. Είδα όμως εκτός από το optical και μία ασύρματη σύνδεση που υποστηρίζει το ηχοσύστημα μόνο με τηλεοράσεις LG, αν και αυτά τα περιοριστικά δεν τα συμπαθώ πολύ ίσως να είναι καλύτερη λύση.

Μία ακόμα ερώτηση που ούτε η LG ούτε δυστυχώς στο media markt μου απάντησαν, εφαρμογές ελληνικών καναλιών πχ antenna web tv, star web tv κλπ υποστηρίζει, αν όχι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο browser σχετικά;

Εγώ την έχω με ARC αλλα δοκίμασα 6-7 καλώδια μέχρι να βρω κάποιο που δουλεύει. Δεν κάνουν όλα τα HDMI καλώδια δυστυχώς.
 

firstofmay

New member
8 March 2013
20
Παρέλαβα, το ίδιο καλώδιο hdmi δούλεψε αμέσως στο arc, ρυθμίσεις δεν πρόλαβα ακόμα. Μία ερώτηση, έχει μία ανεπαίσθητη κλίση η οθόνη είναι αναμενόμενο;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Τι εννοείς κλίση;

Μήπως απλώς δεν έχει κουμπώσει καλά η βάση;