Hiend & Pc

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Καλησπέρα

Γνωρίζουμε φυσικά τις επιλογές πηγών ενός καλού συστήματος ήχου: Τις κλασικές αναλογικές, πικάπ κλπ, αλλά και τις ψηφιακές: Cd players, τις νεώτερες όπως music streamers...

Έχω μια απορία: θα μπορούσε το pc μας να εκτελέσει χρέη hi end player? Αν ναι με ποιον τρόπο? Με την βοήθεια κάποιου ποιοτικού dac πχ?
Σε αυτήν την περίπτωση τι θα πρέπει να προσέξουμε?
Νομίζω ότι είναι ένα θέμα που θα ενδιέφερε ίσως πολλούς φίλους, αφού είναι σίγουρο ότι το Pc διαθέτει κατά τα άλλα μεγάλο μέγεθος ευκολίας (τεράστια χωρητικότητα αρχείων μουσικής, συνδεσμολογία, ποιοτική και ξεκούραστη παρουσίαση αρχείων κλπ).
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα

Γνωρίζουμε φυσικά τις επιλογές πηγών ενός καλού συστήματος ήχου: Τις κλασικές αναλογικές, πικάπ κλπ, αλλά και τις ψηφιακές: Cd players, τις νεώτερες όπως music streamers...

Έχω μια απορία: θα μπορούσε το pc μας να εκτελέσει χρέη hi end player? Αν ναι με ποιον τρόπο? Με την βοήθεια κάποιου ποιοτικού dac πχ?
Σε αυτήν την περίπτωση τι θα πρέπει να προσέξουμε?
Νομίζω ότι είναι ένα θέμα που θα ενδιέφερε ίσως πολλούς φίλους, αφού είναι σίγουρο ότι το Pc διαθέτει κατά τα άλλα μεγάλο μέγεθος ευκολίας (τεράστια χωρητικότητα αρχείων μουσικής, συνδεσμολογία, ποιοτική και ξεκούραστη παρουσίαση αρχείων κλπ).

Πολλοί από εμάς χρησιμοποιούμε τόσο pc όσο και streamers σαν πηγές .Είναι συνδεδεμένες με κάποιο dac ,αν και κάποιες πηγές έχουν ενσωματωμένα dac

Eπίσης αρκετοι χρησιμοποιούν αυτό

https://avclub.gr/forum/showthread....3-για-audio-χρήση-AVClub-audio-player/page225
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Ok ας ασχοληθούμε λοιπόν με το pc.
Εφ όσον το pc μας συνδέεται μέσω των γνωστών τρόπων:

Οπτική Ίνα, usb (με xmos audio drivers), και άντε να βάλουμε και την hdmi...
τότε παύει η επέμβαση της ενσωματωμένης στο motherboard ή όχι κάρτας, και αντικαθίσταται από αυτήν του dac που μεσολαβεί, και άρα όσο πιο ποιοτικό είναι το dac, τόσο πιο πιστά ανταποκρίνεται το pc σαν player.
Έχω κάπου λάθος στον σκεπτικισμό μου?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Ok ας ασχοληθούμε λοιπόν με το pc.
Εφ όσον το pc μας συνδέεται μέσω των γνωστών τρόπων:

Οπτική Ίνα, usb (με xmos audio drivers), και άντε να βάλουμε και την hdmi...
τότε παύει η επέμβαση της ενσωματωμένης στο motherboard ή όχι κάρτας, και αντικαθίσταται από αυτήν του dac που μεσολαβεί, και άρα όσο πιο ποιοτικό είναι το dac, τόσο πιο πιστά ανταποκρίνεται το pc σαν player.
Έχω κάπου λάθος στον σκεπτικισμό μου?

Συνήθως ένα dac είναι καλύτερο από την ενσωματωμένη κάρτα και αυτό βέβαια εξαρτάται από το dac και την υλοποίηση του .
Το pc μένει σαν πηγή και διαλέγεις κάποιο player για την αναπαραγωγή των αρχείων που έχεις μέσω της θύρας usb συνδεδεμένης στην αντίστοιχη είσοδο του dac
Ευτυχώς σήμερα υπάρχουν πολλά αξιόλογα dac και έτσι μπορείς να έχεις πολλές επιλογές .
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Ευχαριστώ,
Εκτός από τους drivers που θα πρέπει να εγκατασταθούν (xmos drivers), πρέπει να κάνω και κάποιες άλλες ρυθμίσεις, ή όλα κατόπιν γίνονται αυτόματα?
Παρατηρώ ότι αφού εγκατέστησα τους drivers και συνδέθηκα με το σύστημα μέσω του dac μου, λειτουργούν τα πλήκτρα ήχου του λειτουργικού (κάτω δεξιά - ηχεία...), είναι σωστό αυτό?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Τι player θα χρησιμοποιήσεις ;

Foobar ?

Γενικότερα, στον κάθε media (music/ video) player θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του και να επιλέξεις ως έξοδο τους drivers του Ντακ σου.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Ωραία έτσι τα έχω ρυθμίσει.
Έχω διάφορα players:
MusicBee : https://getmusicbee.com (πολύ εξυπηρετικό, λειτουργικό, όμορφο περιβάλλον με αυτόματες πληροφορίες για τον καλλιτέχνη, τους στίχους, φωτογραφίες,)*
Foobar2000: Δεν το βρίσκω εξυπηρετικό, μου φαίνεται επίσης δύσχρηστο.
VLC: Καλό μόνο για αρχεία homecinema.
Jriver: Καλή περίπτωση και αυτό, με αρκετές πληροφορίες, μόνο που δεν είναι free .

Επίσης δεν έχω προσέξει κάποια διαφορά μεταξύ τους στην ποιότητα ως προς τον ήχο. (Τα περισσότερα έχουν παραμετροποιήσεις, eq, διάφορες βελτιώσεις κλπ... Φυσικά όλα τα έχω απενεργοποιημένα σε αυτό το θέμα).

* Υπάρχει μεγάλο εύρος παραμετροποίησης ως προς την εμφάνιση (θέματα), τις πληροφορίες: πχ στο αριστερό μέρος της οθόνης έχομε τις πληροφορίες του καλλιτέχνη, στο δεξί τους στίχους, και πιο δίπλα τις επόμενες επιλογές, κατά την ακρόαση(αυτόματα κατεβαίνουν οι πληροφορίες μέσω του διαδικτύου)!
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
μπορεις να χρησιμοποιησεις και καποιον αναγεννητη σηματος της usb.
Της iFi ή της ideon,κανουν πολυ καλη δουλεια,αναβαθμιζουν τον ηχο σημαντικα.
Την hdmi βεβαια τη ξεχνας,δεν κανει για hi fi.
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΗΣ

AVClub Enthusiast
20 February 2010
743
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Hiend & Pc

Ok ας ασχοληθούμε λοιπόν με το pc.
Εφ όσον το pc μας συνδέεται μέσω των γνωστών τρόπων:

Οπτική Ίνα, usb (με xmos audio drivers), και άντε να βάλουμε και την hdmi...
τότε παύει η επέμβαση της ενσωματωμένης στο motherboard ή όχι κάρτας, και αντικαθίσταται από αυτήν του dac που μεσολαβεί, και άρα όσο πιο ποιοτικό είναι το dac, τόσο πιο πιστά ανταποκρίνεται το pc σαν player.
Έχω κάπου λάθος στον σκεπτικισμό μου?

Καλημερα
Θα προτεινα την χρηση ενος DDC (Singxer SU-I----Gustard u-16)που μετατρεπει το σημα usb σε i2s(οχι hdmi)η σε οποια αλλη εξοδο θες, κανοντας παραλληλα reclocking-redrive
Ειδικα το πρωτο,βασισμενο σε xmos 208 native dsd512
Το εχω στο δικο μου συστημα και μπορεις να το δεις να δουλευει
Αλλη λυση ειναι αυτη χρησιμοποιοντας το πισι
Sole use as an audio PC
- slimmed down operating system, with Windows for example with AudiophilOptimizer and Fidelizer
- For a USB connection reclocking and galvanic isolation is mandatory (see for example USB cards from SOtM or JCAT or Sonore micro rendu)
- no rotating hard drives like HDD, but SSD
- linear power supply
- at least Intel Core i3 or better (for Roon)
Eλπιζω να βοηθησα καπως
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Hiend & Pc

Ενδιαφέρον το θέμα. (Γ. Γαλάνη)
Τελείως νέα τεχνολογία για μένα. (το DDC), όπως και αυτά που αναφέρεις παρακάτω.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ωραιο αθρο οντως.

Σε αυτο πανω ...ενα type c λεει οτι ειναι πολυ καλυτερο απο το κοινο usb. Αυτο ποσο ισχυει στην πραξη;

Υστερα αυτο που λεει για το ethernet ψιλοδιαφωνω για την οπτικη. Προσωπικα εχω ενα repeater με μισο μετρο καλωδιο cat6 μετα switcher και μετα μισο μετρο στο streamer με πολυ καλα αποτελεσματα. Επισης να προσθεσω παιζει ρολο ποια θυρα στο switcher διαλεγεις. Και αμα θες να το πας πιο περα βαζεις το repeater και το switcher σε ενα balanced isolator απο ebay 120e.
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Επίσης προσωπικά δεν βλέπω με κακό μάτι την οπτική (εφ όσον διαθέτει αυτήν την δυνατότητα το motherboard), διότι δύσκολα βλέπω στην ποιότητα ήχου διαφορές από αυτήν της usb. Επίσης μέσω αυτής υπάρχει πλήρης απαλλαγή των φαινομένων της επέμβασης στον ήχο, διαφόρων μορφών παραμορφώσεων- όπως από τα τροφοδοτικά των διαφόρων πηγών κλπ...
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
oχι δεν εννοω αυτο!

για ethernet μιλαω καλωδιο cat6 vs οπτικη για ethernet. εαν διαβαζεις εξηγησα πως το εκανα. Αυτος στο αθρο λεει για ethernet οτι η οπτικη προσφερει galvanic isolation. Εγω με αυτον τον τροπο που ειπα παλι κανω isolation και μαλιστα χωρις να φορτωθω τα κακα της οπτικης.