Μπορω να κανω το ονειρο πραγματικοτητα

giannis400

New member
19 January 2009
76
Πιστευω να γραφω στο σωστο thread :eek:perator:
Μετα απο 5 χρονια τελειωσα ενα 3αρι σπιτι το οποιο ειναι 850μετρα μακρια απ το 1ο σπιτι της πολης, σε ενα μηνα θα μπορω να πηγαινω και να ευχαριστιέμαι μπασο και μουσικη σε οποια ενταση θελω αφου φτιαξω ενα συστημα που μεχρι σημερα δεν μπορουσα να φτιαξω λόγο γειτονων στην πολυκατοικια που μενω. Εχω ενα yamaha ενισχυτη ax 570 και δυο ηχεια warfedale απο 150w, να τονισω οτι ειμαι παντελώς ασχετος απο ηχο και δεν ξερω σε ποιες λυσεις να προβω για να ευχαριστιέμαι δυνατη μουσικη σε ενα σαλονι 45τετραγωνικων, το ερωτημα μου λοιπον ειναι,
  • Να πάω σε αυτοενισχυομενα woofer και ηχεια και να τα συνδεσω με τον ΑΧ570?
  • Να πάω σε άλλο ενισχυτη τελικο και προενισχυτη και να παρω ηχεια και woofer μή αυτοενισχυομενα.
  • Nα πάω σε άλλη λυση
Αν γινετε προτείνετε μαρκες, τιμες και ισχυ ηχειων-woofer, πιστευω χωρις να γνωριζω οτι με 1000w rms θα ειμαι ενταξει.
Ευχαριστω εκ των προτέρων
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
δοκιμασε πρωτα αν σε καλυπτει ο Yamaha στον νεο χώρο γιατι αδυναμος δεν μου φαινεται. βεβαια ο νεος χώρος ειναι μεγαλος. μεγαλο ρολο θα παιξει η θεση ακροασης.. πόσο μακρια θα'ναι απο τα ηχεια,
πόσο "φορτωμενος" θα´ναι με επιπλα, βαριες κουρτινες και ενα σωρο αλλες παραμετροι.
καλες ακροασεις ευχομαι
 
Στησε στο νεο χωρο αυτα που εχεις, και αναλογα με το τι αδυναμιες θα διαπιστωσεις κανεις την αντιστοιχη αναβαθμιση που θα εξαφανισει την αδυναμια-προβλημα. Μην ξεκινας απο το μηδεν, γιατι δεν εισαι στο μηδεν (αφου υπαρχει ηδη καποιο συστημα)!:smile:
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αυτον τον ενισχυτη τον ειχα και γω καποτε και θα ελεγα οτι ειναι αρκετα καθαρος και τιμιος σαν ηχος και δεν ειναι και..."λιγος".
Εαν παιζει ακομα καλα (γιατι εχει τα χρονακια του) δεν βλεπω γιατι να τον αλαξεις.

Τα ηχεια σου δεν τα γνωριζω. Ενα ζευγαρι καλων ηχειων με υψηλη ευαισθησια θα γεμιζαν ανετα τον χωρο σου.

Αυτη την εφεση για πολλα μπασα και σαμπγουφερ ΙΜΟ καλυτερα να αποφευγεται σε τελικη φαση χαλαει την σωστη ακροαση και το ισορροπημενο φασμα.

Υπαρχουν εξαιρτικα ηχεια απο 600 ευρω και πανω για αυτον τον ενιχυτη εαν βεβαια δουλευει παντα οπως πρεπει.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Αν θέλεις να γεμίσεις όλο τον χώρο με ένταση και μπάσο χρειάζεσαι ηχεία με τουλάχιστον
2*8'' γούφερ και δύο τουλάχιστον subwoofer.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Χρειάζεται σχεδιάγραμμα του χώρου , απόσταση ακρόασης και σημεία επιτρεπόμενης τοποθέτησης.
Ο χώρος είναι τεράστιος και το χόμπι του ήχου είναι δυσανάλογα ακριβό όταν αυξάνει η ένταση , η απόσταση ακρόασης και το μέγεθος του χώρου.
Το budget είναι μικρό , θα πρέπει να καταφύγεις σε επαγγελματικές λύσεις.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου! επειδή αισθανομαι ότι θελεις ισχυ και ενταση σε αυτά τα λεφτα και κρατώντας τον ενισχυτή σου μια τιμια λυση είναι τα magnat transpuls 1500 σκοτωνουν αλλα θα πρεπει να πας να τα ακουσεις!