Sony KD55XF7096 ή LG 55UK6400?

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Ειναι για τους (ηλικιωμενους) γονεις μου, θα παιζει κυριως τηλεοπτικο σημα και κανα Netflix για την μητερα μου (η καμια ταινια που τις δινω απο στικακι). Ειναι σε κοντινη τιμη στο Πλαισιο και με συμφερει το 20% επιστροφη με Eurobank (με την επιστροφη βγαινει 40 ευρω ακριβοτερη η ΣΟΝΥ).
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Η Σονυ έχει VA panel που σημαίνει καλή αντίθεση και βαθύ μαύρο αν κάθεσαι σε ευθεία αλλά η εικόνα ξεθωριάζει υπο γωνία. Η LG αντίθετα έχει IPS panel που σημαίνει πιο γκρίζο μαύρο αλλά με πολύ καλές γωνίες θέασης. Καλύτερο smart και λειτουργικό έχει η LG αλλά και οι δύο θα αναπαράγουν καλά το Netflix.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Η Σονυ έχει VA panel που σημαίνει καλή αντίθεση και βαθύ μαύρο αν κάθεσαι σε ευθεία αλλά η εικόνα ξεθωριάζει υπο γωνία. Η LG αντίθετα έχει IPS panel που σημαίνει πιο γκρίζο μαύρο αλλά με πολύ καλές γωνίες θέασης. Καλύτερο smart και λειτουργικό έχει η LG αλλά και οι δύο θα αναπαράγουν καλά το Netflix.

Αρα να παω για LG που θα μου βγει και ολιγον φτηνοτερη, αν εχει και καλυτερο smart! Ευχαριστω πολυ φιλε! Παντα προθυμος να βοηθησεις!!
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Η Σονυ έχει VA panel που σημαίνει καλή αντίθεση και βαθύ μαύρο αν κάθεσαι σε ευθεία αλλά η εικόνα ξεθωριάζει υπο γωνία. Η LG αντίθετα έχει IPS panel που σημαίνει πιο γκρίζο μαύρο αλλά με πολύ καλές γωνίες θέασης. Καλύτερο smart και λειτουργικό έχει η LG αλλά και οι δύο θα αναπαράγουν καλά το Netflix.

Αρα να παω για LG που θα μου βγει και ολιγον φτηνοτερη, αν εχει και καλυτερο smart! Δε ξερω σε hz ποια εχει πιο καλα χαρακτηριστικα....

Ευχαριστω πολυ φιλε! Παντα προθυμος να βοηθησεις!!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Καλύτερη εικόνα και κίνηση έχουν οι Sony. Αλλά αν μπει η τηλεοραση σε σημείο που δεν είναι σε ευθεία τότε χάνει το πλεονέκτημα της. Απο την άλλη η LG έχει καλύτερο λειτουργικό, πιο εύκολα μενού, και αναπαράγει από στικάκι όλα τα φορμά των ταινιών. Έχω και Sony και LG αν και παλιά μοντέλα και μπορώ να συγκρίνω
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Η Σονυ έχει VA panel που σημαίνει καλή αντίθεση και βαθύ μαύρο αν κάθεσαι σε ευθεία αλλά η εικόνα ξεθωριάζει υπο γωνία. Η LG αντίθετα έχει IPS panel που σημαίνει πιο γκρίζο μαύρο αλλά με πολύ καλές γωνίες θέασης. Καλύτερο smart και λειτουργικό έχει η LG αλλά και οι δύο θα αναπαράγουν καλά το Netflix.

Καλή είναι και υπό γωνία η 55XF7096 ,βλέπεται μια χαρά δεν έχει φτηνής ποιότητας VA,υπό γωνία δεν λαμπυρίζει το μαύρο της όπως στα IPS και έχει και έξοδο ακουστικών ώστε τα ακουστικά να παίζουν ανεξάρτητα από τα ηχεία της τηλεόρασης που μπορεί να ενδιαφέρει ηλικιωμένους ανθρώπους.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Καλή είναι και υπό γωνία η 55XF7096 ,βλέπεται μια χαρά δεν έχει φτηνής ποιότητας VA,υπό γωνία δεν λαμπυρίζει το μαύρο της όπως στα IPS και έχει και έξοδο ακουστικών ώστε τα ακουστικά να παίζουν ανεξάρτητα από τα ηχεία της τηλεόρασης που μπορεί να ενδιαφέρει ηλικιωμένους ανθρώπους.

Ενδιαφερον, ευχαριστω πολυ!

Μια εξτρα ερωτηση εχω....διοτι ειδα το ποστ του φιλου Παπασουζακια....
Η LG 50UK6950 τι διαφορες εχει απο την 6400 περα απο τις ιντσες (που πιθανα να ειναι και υπερβολη για τον δεδομενο χωρο)? Ειναι καλυτερης ποιοτητας?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Έχει τελείως διαφορετικό πάνελ VA Direct LED όπως έχει η Sony που κοιτάς αλλά κατασκευασμένο από την Innolux. Επίσης έρχεται με το magic remote control της LG.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Έχει τελείως διαφορετικό πάνελ VA Direct LED όπως έχει η Sony που κοιτάς αλλά κατασκευασμένο από την Innolux. Επίσης έρχεται με το magic remote control της LG.

Καλο ή κακο ειναι αυτο? Το magic remote ξερω οτι ειναι ενα plus σημαντικο.....σε ενα "συγκριτικο" που εβαλα σε ενα σιτε καταστηματος, εβλεπα κατι διαφορες που δεν καταλαβαινα βεβαιως ποια υπερεχει....κατι φωτεινοτητα Ultra ειδα σε αυτα που διαφημιζει η ιδια η LG....απλα η 6400 ειναι πιο "γνωστη" στα αυτια μου....
γ