Βοήθεια για επιλογή σωστού μοντέλου Monitor Audio (Bronze 2 ή 5;) με Yamaha A-S501

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AsterisSam

New member
14 June 2019
8
Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα μετακόμισα πίσω στην Ελλάδα μετά από πολύχρονη διαμονή στο εξωτερικό και σιγά σιγά προσπαθώ να στήσω ένα σωστό σετάκι 2.0 για το νέο σπίτι το οποίο επιπλώνω.
Δυστυχώς δεν έχω την επιλογή να ακούσω κάπου τα παραπάνω μοντέλα να αποφασίσω, οπότε θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.

Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος του ενισχυτή Yamaha A-S501 τον οποίο έχω συνδυάσει με τα Dali Spektor 2.
Έχοντας κλείσει πάνω από 100 ώρες στρωσίματος, τα Spektor 2 τελικά μου φαίνονται πολύ "φτωχά" στις χαμηλές για τον χώρο μου οπότε και προσανατολίζομαι προς τα Monitor Audio τα οποία δείχνουν να κατεβαίνουν αρκετά χαμηλότερα, συν έχουν εξαιρετικές κριτικές.
Ο χώρος μου είναι δωμάτιο σαλοκουζίνα, 4μ χ 6μ, με τον χώρο του καθιστικού να καταλαμβάνει τον μισό χώρο (δηλαδή 4μ χ 3μ). Μουσική ακούω κυρίως rock, metal αλλά και alternative από αρχεία flac, χρησιμοποιώντας Schiit Modi 2 / FiiO X3 ως DACs.
Το ποσό το οποίο θέλω να διαθέσω είναι περίπου 500 ευρώ +/-.

Να διευκρινίσω πως δεν μπορώ να προσθέσω subwoofer στο ήδη υπάρχον σύστημα λόγω του ότι βρίσκομαι σε διαμέρισμα και έχω γείτονες με μωρά.
Επίσης η κυρά θέλει κάτι "όμορφο και συμμαζεμένο" οπότε και την άρεσε η επιλογή των MA Bronze 5 καθότι έχουν την όψη φυσικού ξύλου και δεν χρειάζονται εξτρά βάσεις όντας ηχεία δαπέδου.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η σειρά 2 ή 5 θα μπορέσει αφενός να γεμίσει ικανοποιητικά το χώρο ακρόασής μου, και αφετέρου αν η σειρά 5 (2χ 5" woofers) θα είναι προτιμητέα από τη σειρά 2 (1χ 6.5") τοποθετημένα σε βάσεις για το χώρο μου.
Διάβασα για "μπουμάρισμα" των ηχείων δαπέδου σε μικρούς χώρους, πιστεύετε πως σε ανοιχτό χώρο σαλοκουζίνας με τα ηχεία σε απόσταση 2μ μεταξύ τους και 1μ απόσταση από το πιο κοντινό τοίχο οτι θα έχω κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

Φιλικά,
Αστέρης
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλως ηρθες στην παρεα.
1μ αποσταση απο τον πιο κοντινο τοιχο δεν θα'χεις μπουμαρισμα.
αλλά πολυ φοβαμαι οτι το μεγεθος των ηχειων που περιγραφεις δεν θα αποδωσουν ικανο μπασο. μεγαλος ο χώρος μου φαινεται. θα προτιμουσα κατι σε 2x 6'5
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Καλημερα και καλως ηρθες και παλι στα πατρια εδαφη.

1μ οντως ειναι καλα σαν αποσταση.

Μπουμαρισμα δεν ομως δεν εχεις μονο απο το τι αποσταση εχεις αλλα και τι πραγματα εχεις μιας και μιλαμε για οικιακο χωρο. Μια φωτο θα βοηθουσε. Συνηθως εαν εχεις πραγματα σε γωνιες πχ επιπλα,τζακι,κεντρικη μοναδα υπολογιστη δημιουργουνται τα φαινομενα μπουμαρισματος και ας εισαι και ενα μετρο αποσταση απο τοιχους.Γενικοτερα οτι πραγματα εχεις μεσα ειναι θεμα.

Η κουζινα που ειναι πισω σου;

Αρχικα Το να παρεις ενα ηχειο ετσι ωστοσο δεν θα σου το προτεινα απο την αποψη ματσαρισματος. Το ¨καλο¨ Ειναι πως εαν σε ενοχλει ενα ηχειο καπως στα πριμα ή φανει αρκετο το χαμηλο να κοψεις απο τον ενισχυτη...ομως καταλαβαινεις οτι δεν ειναι η σωστη λυση.

Πρωτα απο ολα εγω θα δοκιμαζα με τα dali να εχω τελειως προσωπο σε εμενα το ηχεια, κλεινοντας λιγο ακομα το τριγωνο 1,7 με 1,8 και δινοντας +2db απο τον ενισχυτη. Ισως την γλυτωσεις.

Τωρα αμα ειναι να διαλεγα τυφλα αναμεσα σε αυτα τα δυο εννοειται πως θα διαλεγα το βασης ειδικα εαν μπορεις να κλεισεις το τριγωνο στα 1,8μ... και να παιξεις μετα την αποσταση απο τον πισω τοιχο( που στο δαπεδου αυτο δεν μπορεις να το κανεις στο ηδη αρκετο χαμηλο). Υστερα τα δυπ 5,5αρια που εχει το δαπεδου δεν ξερω κατα ποσο θα εχουν ελεγχο (εαν και φαινεται ευκολο ηχειο 90db) και 8ohm. Γενικοτερα το βασης εξαφανιζεται πιο ευκολα στον χωρο(ειδικα εαν αυτος ειναι μικρος οπως ο δικος σου) και ειναι για πιο ¨μονιτορ¨ Ακροασεις.

Συνοπτικα το βασης αντι του δαπεδου θα εχεις δυνατοτα να κινηθεις στον χωρο(πιο κοντα στον πισω τοιχο),με λιγοτερα θεματα ακοσυτικης(μικρος χωρος) και εαν θελησεις να δωσεις 2db max συν απο τον ενισχυτη. Μην ξεχασεις ομως πρωτα να δοκιμαζεις αυτα που σου ειπα για τα dali και αμα μπορεσεις ειτε παιρνοντας dali ειτε τα monitor audio να εχεις μικροτερη αποσταση.

Ps: ψαξε να βρεις τι αποστασεις δινει η εταιρια ή στειλτους ενα μαιλ.
 

AsterisSam

New member
14 June 2019
8
Καλημέρα σας και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ευτυχώς δεν υπάρχουν άλλα αντικείμενα στον τοίχο στον οποίο βρίσκονται τα ηχεία (4μ τοίχος, έχει μόνο τα ηχεία και την τηλεόραση πάνω στο έπιπλό της) και η κουζίνα βρίσκεται πίσω από τον χώρο ακρόασης.

Προς το παρόν έχω δοκιμάσει το ισοσκελές τρίγωνο που προτείνει η Dali έχοντας τα ηχεία να κοιτάνε ευθεία μπροστά όπως το προτείνει λόγω wide dispersion, αλλά προσωπικά νιώθω πως ακούγονται λίγο καλύτερα με μικρή κλίση προς τον καναπέ ακρόασης.

Θα δοκιμάσω να τα φέρω πιο κοντά μεταξύ τους μήπως και αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.
Σε περίπτωση που δεν αλλάξει κάτι, μήπως να προσπαθούσα να κάνω λίγο υπομονή και να ανέβω κατηγορία στα MA Bronze 6 που έχουν 6.5" κώνους; Ή μήπως ένα τέτοιο ηχείο θα ήταν υπερβολή για έναν τόσο μικρό χώρο και θα ήμουν καλυμμένος με τη σειρά 2;
Όπως καταλάβατε μετά τα Dali μου έχει δημιουργηθεί μια "φοβία" όσων αφορά τις χαμηλές, και δυστυχώς είμαι λίγο κακομαθημένος σε αυτό (JBL 305 στο γραφείο, Audeze planar για ακουστικά). Επίσης δεν έχω ξαναστήσει σύστημα σαλονιού 2.0 και, ίσως εσφαλμένα και λόγω απειρίας, προσπαθώ να τα έχω όλα δικά μου με μόλις 2 ηχεία.

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα spektor 2 είναι για δορυφόροι ή για nearfield ακροάσεις σε μικρούς χώρους και αποστάσεις.
Ο χώρος σου είναι μεγάλος και σηκώνει άνετα ηχεία 2Χ6.5
Με απόσταση ακρόασης στα 2 μέτρα κάτι ψιλά είσαι οκ.
Αν τοποθετηθούν σωστά με τις δέουσες αποστάσεις από πίσω και το πλάι δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με μπουμαρισμα.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Κρατω επιφυλαξεις για τον χωρο πετρο γτ λεει κανει ανοιγμα καπου.

Εαν το ανοιγμα ειναι μικρο πχ οπως εμενα δεν βοηθαει και τοσο. Γι αυτο του πα να στειλει μια φωτο.ωστοσο εσυ τα ξερεις καλυτερα οποτε πασο.

Εμενα πχ ειναι 4.5χ 3.7 πανω κατω τα ιδια βεβαια αλλο συστημα.δοκιμασε με τα dalli να τα κολλησεις πισω τερμα και υστερα ξεκινα να τραβας ομοιομορφα 10ποντους καθε φορα.1μ μακρια απο τον τοιχο νομιζω ειναι πολυ για το dalli. Εγω θα τα ειχα 30 η 40ποντους απο τον εμπρος τοιχο και ανοιγμα 1.8. το toe in ειναι θεμα ποσο σ αρεσει και τι συστημα εχεις.οποτε αρχισε με τερμα toe in και ανοιγε σιγα σιγα μεχρι να πεις εδω ειμαι.προσεξε οσο ανοιγεις τα ηχεια ανοιγει και η αποσταση μεταξυ των μεγαφωνων οποτε πρεπει παλι να ξαναμετρας και να κανεις τριγωνο.

Τι εντασεις ακους;

για να πουμε τωρα και το σωστο...εαν πεις οτι κρατας τον μεγαλο τοιχο 4μ(που θεωρητικα ειναι λαθος), τοτε πρεπει να παρεις ενα ηχειο που να παιζει καλα στο 1μ απο τον εμπρος τοιχο και 1,3μ απο πλαι ή 0,6 απο εμπρος τοιχο και 0,8μ απο το πλαι. Βεβαια σε καποιες περιπτωσεις που δεν σου βγαινει προσπαθεις να εισαι οσο πιο κοντα.

επειδη ομως δεν τα ξερω και τοσο καλα θα σου πουν εδω τα παιδια και ευχαριστως να με διορθωσουν εαν κανω καπου λαθος.
 

AsterisSam

New member
14 June 2019
8
Εντάσεις ακούω κυρίως μεσαίες προς χαμηλές, πολύ σπάνια θα το δυναμώσω πολύ και αυτό περισσότερο σε ταινίες. Κυρίως χρησιμοποιώ τα ακουστικά μου για ακροάσεις σε μεγάλες εντάσεις ώστε να μην ενοχλώ τους γείτονες. Ίσως για αυτό να μου φαίνονται λίγα τα Dali, πιθανώς να θέλουν περισσότερο ρεύμα/ένταση να αποδόσουν τα μέγιστα;
Επισυνάπτω το σχέδιο του χώρου, πιστεύω θα βοηθήσει! Με κόκκινο είναι οι θέσεις που έχω δοκιμάσει τα ηχεία μέχρι τώρα, και με μπλε η θέση ακρόασης

attachment.php
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μια χαρά διαστάσεις έχει ο χώρος.
Που να ακούσεις μπάσο εκεί μέσα.
Το ηχείο δίνει με το ζόρι 50Hz τι να ακουστεί εκεί μέσα?
Η απόσταση του καναπέ ποια είναι?
Ο 501 τα οδηγεί οριακά , σε μέτριες εντάσεις δεν έχεις πρόβλημα.
Αν θέλεις να μείνεις με αυτά τα ηχεία τότε χρειάζεται subwoofer.
 

AsterisSam

New member
14 June 2019
8
Η απόσταση από το σημείο που κάθομαι μέχρι το μπροστά μέρος των ηχείων είναι περίπου 2μ ~ 2.2μ
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δοκιμασε να τα πας κοντα στον τοιχο με ανοιγμα 1,7μ με 1,8μ. βρισκεις την αποσταση που σ αρεσει απο τον πισω τοιχο

υστερα δοκιμασε να κατσεις πιο πισω. δλδ εκει που εχει τα αυτια σου αποσταση οταν καθεσαι χαλαρα καναπε να ειναι 1,7 να το πας 1,9-2.0μ.

και υστερα μας λες εντυπωσεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Βοήθεια για επιλογή σωστού μοντέλου Monitor Audio (Bronze 2 ή 5;) με Ya

Η απόσταση από το σημείο που κάθομαι μέχρι το μπροστά μέρος των ηχείων είναι περίπου 2μ ~ 2.2μ

Με τα ηχεία που έχεις δεν υπάρχει μέλλον.
Κάνε οικονομία και πάρε τα μεγάλα με δυο μονάδες των 6.5'' και θα είσαι σχετικά καλά.
Επίσης τα ΜΑ είναι πολύ πιο ευαίσθητα και ο ενισχυτής σου θα τα πάει πολύ καλά.
Στα 2 - 2.2 μέτρα είσαι πολύ καλά , άνοιξε και τα ηχεία τόσο , τράβα τα περίπου 1μ από πίσω και πλάι και είσαι σε καλό δρόμο.
Το σαλόνι έχει πολύ βάθος , θα έχεις καλή συμπεριφορά στο μπάσο.
 

AsterisSam

New member
14 June 2019
8
Θα τα ξαναδοκιμάσω με τις αποστάσεις που μου προτείνατε και σε περίπτωση που δεν βελτιωθεί κάτι μου φαίνεται πως θα μπούνε αγγελία ή θα πάνε στο υπνοδωμάτιο.
Για τα JBL λίγο δύσκολα να συμφωνήσει η κυρά, συν δυστυχώς λόγω διαμερίσματος δεν μπορώ να βάλω sub, οπότε μία ή άλλη πάλι στο ίδιο πρόβλημα νομίζω θα καταλήξω.

Από τα σειρά bronze απότι κατάλαβα να μην υπολογίζω στο 5άρι λόγω 5" woofer και να προσανατολιστώ ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα στο 6άρι σαν πρώτη επιλογή και στο 2άρι σε βάσεις σαν δεύτερη; *edit με πρόλαβε ο φίλος Sonorus!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εγω υπερ των sub δεν ειμαι, -στο ειπα εξ αρχης αλλωστε, 2x6,5. αλλά με το sub δεν σημαινει ντε και καλα οτι θα ενοχλεις τους γειτονες.
σιγα θα παιζουν τα ηχεια; σιγα και το sub. δυνατα τα ηχεια; δυνατα και το sub.
τα dali και χωρις sub μια χαρα μπορουν να ενοχλησουν τους παντες. απλα με το sub θα'χεις και μπασο χωρις να ενοχλεις τους γυρω σου.
ξαναλεω, εγω ειμαι υπερ των ηχειων με 2x6,5 midbass. αλλά μην εχεις εσφαλμενη εντυπωση για τα sub. δεν ενοχλουν οσο νομιζεις, εκτος και αν εισαι μπασακιας καργα και εχεις το volume του sub τερμα δεξια.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Είναι λάθος να νομίζουμε ότι με 6αρι λύνουμε το θέμα του χαμηλού .
Το όλο θέμα έχει να κάνει με την σχεδίαση της καμπίνας αλλά το τι κρύβεται πίσω από το μεγάφωνο διπλοί μαγνήτες κτλ.

Επι της ουσίας επειδή γνωρίζω και έχω ακούσει πολλές σειρές από την Dali και ευτυχής κάτοχος και του Spektor 2.
Στρώσιμο ,το χαμηλό έρχεται μετά από 300 ώρες ,δεν υπερβάλει στο χαμηλό είναι διάφανο και αρκετά ατμοσφαιρικό.
Η σειρά Spektor είναι πιο καλοκουρδισμένη από την σειρά ZENSOR το πιο σημαντικό είναι ότι ακούει στην ποιότητα των ενισχυτικών κάτι που η σειρά ZENSOR επέβαλε τον χαρακτήρα όχι όμως ότι ήταν κακό ηχείο .

Για μένα να το φέρεις πιο κοντά στους πίσω τοίχους να το στρώσεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη αν πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος θα πρέπει να του δώσεις περισσότερα ρεύματα δηλαδή να το ακούσεις και με άλλον ενισχυτή .

Εκτός αν σου αρέσει το χαμηλό να υπερβάλει και να καλύπτει τις κρίσιμες μεσαίες συχνότητες .
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
54Hz δίνει ο κατασκευαστής.
Τι χαμηλό λέμε τώρα που θα έρθει με το στρώσιμο;
Άντε να πάρει λίγο αν τα κολλήσει τέρμα πίσω.
Θαύματα δεν γίνονται.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Η περισσότερες ηχογραφήσεις είναι ανάμεσα από 50 μέχρι 60Hz.
Σαφέστατα υπάρχουν και ηχογραφήσεις κάτω από 50hz ...Το πρόβλημα είναι ότι πολλά ηχεία δαπέδου δυστυχώς μπουμάρουν στα Ελληνικά σπίτια με ότι αυτό συνεπάγεται σε κάποιες ηχογραφήσεις .
Μην νομίζεις ότι είναι ευαγγέλιο το ότι μας σερβίρουν στις προδιαγραφές οι κατασκευαστές .
Και το πρόβλημα μεγεθύνεται αφού έχουμε διαφορετική συμπεριφορά από σπίτι σε σπίτι .

Το Dali Spektor 6 πάντως είναι πιο φιλικό για ηχείο δαπέδου για τον απλούστατο λόγο πέρα σπο μεγάφωνα ,κροσόβερ κτλ έχουν σχεδιαστεί έξυπνα ...Τα bass reflex ακριβώς πίσω από τα μεγάφωνα...σχεδίαση ηχείου αλλά BBC.

Τα ρεύματα του πάντως τα χρειάζεται το Spektor 2 για να ακουστεί δυνατά ,εντάξει είναι φιλικό αλλά μπορεί να ακουστεί καλύτερα .

Υ.Σ Πάντως γενικά τα ηχεία της Dali χρειάζονται πολλές ώρες στρώσιμο λόγω ινών ξύλου που χρησιμοποιεί στα μεγάφωνα ο κατασκευαστής .
4624F5CD-0F0E-49D3-BEC0-7833C8798E06.jpg
 

AsterisSam

New member
14 June 2019
8
Τα Spektor 6 τα είχα βρει σε προσφορά από γνωστό κατάστημα τεχνολογίας σε πολύ καλή τιμή ( <400 ευρώ) αλλά δυστυχώς είχε εξαντληθεί το μοντέλο.
Επίσης καταλαβαίνω πως η προσθήκη ενός sub δεν σημαίνει απαραιτήτως και υψηλές εντάσεις μπάσου αλλά η έξοδος sub του Yamaha στέλνει οτιδήποτε κάτω από τα 90hz στο sub (δίχως δυνατότητα ρύθμισης, οπότε αναγκαστικά πρέπει να βρω sub με ρύθμιση crossover πάνω) και επίσης θα έχω έναν ακόμη παράγοντα στο σύστημά μου που θα πρέπει να ρυθμίσω σωστά τόσο ως ένταση, όσο και τη θέση του στο χώρο ώστε να δέσει σωστά με το υπόλοιπο σύστημα.

Για το θέμα ενίσχυσης που αναφέρθηκε, αρχικά ήμουν μεταξύ του Yamaha A-S501 που έχω τώρα και του Marantz PM6006. Έχω δοκιμάσει και τις δύο εταιρίες στο παρελθόν και λατρεύω τον ήχο που βγάζουν, ίσως περισσότερο την Marantz καθότι μου φαίνεται πιο "γλυκός" σε σχέση με τη Yamaha, αλλά επέλεξα την Yamaha λόγω περισσότερης δύναμης του ενισχυτή (120w/ch), συν τον βρήκα κοντά στα 300 ευρώ, πολύ χαμηλότερα δηλαδή από τον Marantz.
Αν μεταβώ στα Bronze 2 / 6, και επειδή έχουν υψηλότερη ευαισθησία σε σχέση με τα Dali, πιστεύετε πως τα 45w/ch του Marantz θα είναι αρκετά να τα οδηγήσουν σωστά; Δεν ακούω σε υπερβολικές εντάσεις παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Προσπαθώντας να κάνω κάποιους υπολογισμούς και παίρνοντας υπόψην την πολύτιμη βοήθειά σας, οι επιλογές μου απότι καταλαβαίνω είναι α) κρατάω τα Dali και προσθέτω ένα sub όπως προτείνουν οι μισοί φίλοι (κόστος ~ 400 ευρώ + 100 για βάσεις ηχείων) ή β) πουλάω τα Dali και μαζί με το budget του sub/βάσεων τα αντικαθιστώ με 6.5"άρια floorstanding, σε αυτή τη περίπτωση μάλλον με τα MA Bronze 6, όπως προτείνουν οι άλλοι μισοί.

Δεν σας το κρύβω πως διαβάζοντας τις απόψεις σας ξανά και ξανά κλίνω προς την λύση Β σαν πιο ιδανική για το χώρο μου.

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
1. Η Β λύση είναι σαφώς και η πιο σωστή.
2. Ο Marantz δεν επαρκεί για τα συγκεκριμένα ηχεία.
3. Όταν ο ενισχυτής έχει sub out εσύ δεν κάνεις τίποτα όσο αφορά
το low pass filter.
Ο ενισχυτής στέλνει τα πάντα κάτω από τα 90Hz στο sub και τα ηχεία σου παίζουν - ξεκούραστα - από τα 90Hz και πάνω.
Το μόνο που χρειάζεται ρύθμιση είναι η ένταση του sub.
Καλή επιλογή.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Και εγώ κλείνω στην Β λύση είναι σαφώς και η πιο σωστή ιδιαίτερα αν σε ικανοποιεί στις μεσαίες και υψηλές συχνότητες το Spektor 2 .
Μην νομίζεις ότι η υψηλή ευαισθησία είναι κανόνας για ένα ηχείο μπορεί να εμφανίσει διακυμάνσεις στην ωμική αντίσταση με ότι αυτό συνεπάγεται...
Από την άλλη τα Watt σε έναν ενισχυτή είναι μια πονεμένη ιστορια ...Προτιμώ ποιοτικά και μπόλικα ρεύματα.

Έτσι για την ιστορια για το Dali Spektor και όχι μόνο...Είναι επιβεβλημένη η ακρόαση του .
http://www.hxoseikona.gr/nea/5694-dali-spektor-6.html
http://www.i-fidelity.net/testberichte/hifi/dali-spektor-6/test.html
https://www.areadvd.de/tests/test-dali-spektor-5-0-lautsprecher-set-spektor-6-spektor-2-spektor-vokal/
https://www.youtube.com/watch?v=YWIpyeZnkwo
https://www.youtube.com/watch?v=8YgKDVlyTIQ
https://www.youtube.com/watch?v=3kpP6iz21kg