Ποια μούφα ταινία έχετε δει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Αφορμή για το παρόν η θέαση της ταινίας climax 2018 του Γκασπάρ Νοέ με καλή βαθμολογία imdb. Επειδή το είδαμε με παρέα όλοι συμφώνησαν ότι είδαμε μια μούφα. Χωρίς διάθεση να επιβάλλω κάποια άποψη για τη συγκεκριμένη, παρακαλώ αναφέρετε ανάλογες ταινίες που σας απογοήτευσαν και τις χαρακτηρίζετε μούφες είτε έχετε παρασυρθεί από κριτικούς είτε από φίλους ψευτοκουλτουριάρηδες είτε από δική σας επιλογή..
attachment.php
 

Attachments

  • climax.jpg
    climax.jpg
    59.2 KB · Views: 277

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Εαν δεν υπαρχουν μουφες ... τοτε το Star Wars τι ειναι ? :laugh:

Στελλιο ... ας τορπιλιστουν λιγο οι συμπαθειες μεταξυ μελων του φορουμ.
Δεν χρειαζεται να αποφευγουμε να πουμε την ΑΛΗΘΕΙΑ (την δικη μας/σας αληθεια).

Παντως ... αν παρει φωτια το νημα :flute: ... εχω να γραψω και αλλα. :proud:
Θα γινει ταϋλανεζικο whorehouse εδω μεσα :flipout:... με την αδεια σας :rolleyes:
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εχω δει πολλες μουφες ταινιες γιατι τυγχανει να εχω δει πολυ σινεμα, κυριως λογω του οτι ειχα αποφασισει επι πολλα χρονια να μην εχω τηλεοραση.

Αυτες που μου ερχονται σαν κορυφη της μουφας ειναι κατι Γιαπωνεζικες που εχω ξεχασει και το ονομα τους οι περισσοτερες γελειες ισως επιτηδες αλλα που δεν βλεπονται απο ενα υγειες νου, αλλα και καποιες κουλτουριαρικες οπου απ την αρχη ως το τελος δεν συμβαινει τιποτα.

Μετα καποιες χολυγουντιανες με πρακτορες που ποτε σωνουν τον λευκο οικο, ποτε δε ξερω γω τι με καμμια αληθοφανεια αλλα και χωρις κανενα γουστο.

Συν αυτοι καποιες γαλλικες της Νουβελ Βαγκ που ουτε τα παιδια αυτων που επαιζαν μπορουν να τις δουν.

Ε θα εβαζα τελικα και καποιες "διαστημικες" οπως αναρωτιεται και ο Μανος, και σουπερηρωϊκες πλεον στην κατηγορια, γιατι οσο παει τοσο περισσοτερο μουφα τις βλεπω. Σιγουρα καποιες παλιες σουπερ Ηρωων που δεν βλεπονται πια... με πρωτο και χειροτερο με τον Σουπερμαν.

Εαν η λεξη μουφα εχει ενα σημαντικο βαρος σε καποιο χωρο... αυτος ειναι το σινεμα ειτε σαν βιομηχανια ειτε σαν...χειροτεχνια.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Re: Ποια μούφα ταινία έχετε δει;

Ε θα εβαζα τελικα και καποιες "διαστημικες" οπως αναρωτιεται και ο Μανος,

Ελευθερα -bye- ...

Aπο 70s θα προσθετα και τα Dark Star (1974) και Buck Rogers (1979) και μια ακομη αρειανη
αρχιπαπαρια μπουρδα ανυπερβλητη με εναν γηινο και εξωγηινο, απο 80s (που ξεχναω τιτλο).
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Re: Ποια μούφα ταινία έχετε δει;

Ελευθερα -bye- ...

Aπο 70s θα προσθετα και τα Dark Star (1974) και Buck Rogers (1979) και μια ακομη αρειανη
αρχιπαπαρια μπουρδα ανυπερβλητη με εναν γηινο και εξωγηινο, απο 80s (που ξεχναω τιτλο).

Εεεεπ! Όχι και το Dark Star του Carpenter! Ως εδώ και μη παρέκει!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
Eδω εβγαλες μουφα την Diva !!

Οκ αμφιλεγομενη την λες αλλα μουφα με τιποτα.


Νομιζω οτι επαξια παιρνει τον τιλο αυτο το Battlefield Earth




υγ

Μουφα το καταπληκτικο Enemy mine και το Dark Star ?

Ωρε πατε καλα ? :damnyou:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Ποια μούφα ταινία έχετε δει;

Εχω δει πολλες μουφες ταινιες γιατι τυγχανει να εχω δει πολυ σινεμα, κυριως λογω του οτι ειχα αποφασισει επι πολλα χρονια να μην εχω τηλεοραση.

Αυτες που μου ερχονται σαν κορυφη της μουφας ειναι κατι Γιαπωνεζικες που εχω ξεχασει και το ονομα τους οι περισσοτερες γελειες ισως επιτηδες αλλα που δεν βλεπονται απο ενα υγειες νου, αλλα και καποιες κουλτουριαρικες οπου απ την αρχη ως το τελος δεν συμβαινει τιποτα.

Μετα καποιες χολυγουντιανες με πρακτορες που ποτε σωνουν τον λευκο οικο, ποτε δε ξερω γω τι με καμμια αληθοφανεια αλλα και χωρις κανενα γουστο.

Συν αυτοι καποιες γαλλικες της Νουβελ Βαγκ που ουτε τα παιδια αυτων που επαιζαν μπορουν να τις δουν.

Ε θα εβαζα τελικα και καποιες "διαστημικες" οπως αναρωτιεται και ο Μανος, και σουπερηρωϊκες πλεον στην κατηγορια, γιατι οσο παει τοσο περισσοτερο μουφα τις βλεπω. Σιγουρα καποιες παλιες σουπερ Ηρωων που δεν βλεπονται πια... με πρωτο και χειροτερο με τον Σουπερμαν.

Εαν η λεξη μουφα εχει ενα σημαντικο βαρος σε καποιο χωρο... αυτος ειναι το σινεμα ειτε σαν βιομηχανια ειτε σαν...χειροτεχνια.

Με κάλυψε ο Γιώργος...:grinning-smiley-043
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Η λίστα είναι μεγάλη.. Για πιο συγκεκριμένα και επίκαιρα θα ήθελα να μου πει κάποιος μια ταινία του Netflix που να μην είναι μούφα :)


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Η λίστα είναι μεγάλη.. Για πιο συγκεκριμένα και επίκαιρα θα ήθελα να μου πει κάποιος μια ταινία του Netflix που να μην είναι μούφα :)


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
Ρόμα, suburra (η ταινία), highwaymen, a land imagined, και πολλές άλλες...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Εεεεπ! Όχι και το Dark Star του Carpenter! Ως εδώ και μη παρέκει!

Oτι εχει βγαλει ο Carpenter ... δεν ειναι κατ'αναγκη θεικο.
Το συγκεκριμενο ... ουτε με LSD δεν απολαμβανεται.
Ε Ok ... ισως με LSD. :flute:

Μουφα το καταπληκτικο Enemy mine και το Dark Star ?

Aκριβως αυτο :laugh: ....
Ειδικα το πρωτο ... θυμισε μου ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ γεννησε ο εξωγηινος !
(Αν ντρεπεσαι το γραφω εγω :rolleyes:)
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Ποια μούφα ταινία έχετε δει;

Ρόμα, suburra (η ταινία), highwaymen, a land imagined, και πολλές άλλες...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Eιδες το Α land imagined?
Γραψε τιποτα στο "ποια ταινια ειδαμε", μπας και το δει κανας ανθρωπος ακομα. Νομιζα οτι μονο εγω το ειχα δει εδω μεσα.
Το οτι τοποθετηθηκε στην τοπ λιστα μου (απο περσινα), δεν επεισε και πολυ κοσμο...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Χαχαχ, το είδα γιατί το είχες αναφέρει εσύ !

Εξαιρετική ταινία, χαμηλών τόνων και ρυθμών, πλην με βροντώδεις εσώτερους κραδασμούς.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Re: Ποια μούφα ταινία έχετε δει;

Όλες σχεδόν του Nicolas Cage.

Oντως !
Ολες του ειναι "μια και μια".
Αλλα αν ηταν να διαλεξω την πιο κουκου .... https://www.imdb.com/title/tt0100935/

giphy.gif


Αρεσε ομως στην Μαριανα (μμμμ) ... και μου το απεδειξε (αργοτερα). :rolleyes:
Πραγμα που αποδεικνυει τι χαοτικο πραγμα ειναι η γυναικεια ψυχολογια. :flute: