Ένα Media player για όλα (HDMI Video / HDMI Audio)

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Καλησπέρα σας,

Θα ξεκινήσω με τα 2 δεδομένα μου.

1. Εχω μια samsung RU 8002 που ενώ παίζει ασύλληπτα καλά τα 4K Hvec αρχεία μου, δεν υποστηρίζει DTS pass through
2. Έχω έναν ενισχυτή ο οποίος ενώ είναι εξαιρετικός δεν υποστηρίζει 4k pass through (pioneer vsx 821)

Τώρα το ιδανικό θα ήταν να αλλάξω ενισχυτή αλλά επειδή θα πρέπει να πάρω ΚΑΙ Media player (Καθώς η tv δεν στέλνει DTS) σκεφτόμουνα μήπως εναλλακτικά πάρω ένα 4Κ HDR Media player που

1. Είτε κάνει decode τα φορμά ήχου και τα στέλνει μασημένα στον ενισχυτή μέσω HDMI (HD audio) και την εικόνα μέσω HDMI video, όπως το Sony FMP-X10 που είχε δύο εξόδους. Μία HDMI Audio & άλλη μία HDMI Video
2. Στέλνει τα σήματα σε απλό DTS κλπ μέσω οπτικής και την εικόνα μέσω HDMI στην τηλεόραση.

To τέλειο θα ήταν το "1". Netflix και streamings δεν με απασχολούν καθώς τα έχει όλα η TV.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Κάποιες απόψεις?
 

andreas443

New member
22 April 2010
65
Καλημέρα ρίξε μια ματιά στον zappiti mini 4k hdr είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με αυτόν βάζω να παίξει η ταινία στην τηλεόραση με hdmi στον ενισχυτή με οπτική ίνα και έχει ο media επιλογή για να κάνει την μετατροπή σε απλό dts αν η ταινία έχει dts-hd

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
ευχαριστώ πολύ :)

Αν ειναι όμως να στείλω οπτική ίνα και να χάσω τα HD Audio φορμά γιατι να δώσω 250 ευρώ και να μην πάρω πχ το Xiaomi Mi Box S που κοστίζει 60 και κάνει ακριβώς το ίδιο?

Αν είναι να δώσω τόσα ιδανικό θα ήταν να είχε HDMI audio out επιπλέον του video out και να στέλνει στην TV εικόνα και στον ενισχυτή decoded audio
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Πιο φτηνό είναι να αγοράσεις το LG UBK90 blueray player με media player δυνατότητες και 2 HDMI out: www.lg.com/uk/blu-ray-dvd-players/lg-UBK90

wow !!! Αυτό ειναι !!! Εχει audio out & video out ξεχωριστά σε 2 HDMI !!!!

Αυτό που μένει τώρα να ψάξω είναι αν θα παίζει τα mkv h265 4k άνετα και θα υποστηρίζει υπότιτλους (??...)
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Από οτι διαβάζω παίζει από usb mkv H.265 2160P/HDR DTS:X/DTSHD MA και 5.1 DD+ Atmos . Δεν παίζει mkv 7.1 TrueHD Atmos. Υπότιτλους srt αναγνωρίζει. Δεν αναγνωρίζει PGS (Blu-ray)/.SUP υπότιτλους.

https://www.avsforum.com/forum/149-...ray-player-owners-thread-no-price-talk-1.html

Τέλεια ! Οπότε έλυσα όλα τα προβλήματα μου με 150 ευρώ :) Σε υπερευχαριστω
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
έτοιμος, πάω να το πάρω σήμερα το απογευμα :) :)

Πρέπει να αγοράσω συγκεκριμένο HDMI Καλώδιο για τον ήχο και συγκεκριμένο για εικόνα ? (HDR, 4K κλπ κλπ κλπ) ?