Φτηνή 40αρα για το εξοχικο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ψάχνομαι για τηλεόραση στο εξοχικό. Από πλευράς μεγέθους το μέγιστο πλάτος είναι 92 και ύψος 57. Οπότε αναγκαστικά πάμε για 39-40 ίντσες ή πέφτουμε στις 32 που δε λέει.
Γενικά απαιτήσεις δεν υπάρχουν ιδιαίτερες καθώς σημασία έχει το budget να μείνει χαμηλά. Αλλά η τηλεόραση να βλέπεται και να ακούγεται. Μην είναι μαύρο χαλί...
Οι δύο λύσεις που εκ πρώτης ξεχωρίζουν καθώς είναι full hd, οικονομικές και "χωρανε" είναι από τη hisense και από τη jvc. Να προχωρήσω με κάποια από αυτές η θα είναι πεταμένα λεφτα;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Καταρχήν έχεις βάλει 2 μοντέλα που είναι διαθέσιμα κατόπιν παραγγελίας... Πιάσ´το αυγό και κούρευτο!!

Θέλει πιό πολύ ψάξιμο για να βρείς διαθέσιμο κάτι low budget.

Υπάρχει μια turbo-x αλλά νομίζω ότι δεν είναι Vestel.

Η JVC είναι Vestel, οπότε μπορεί να είναι ίδια με μια f&u ή μια (άλλη) turbo-x. IPS panel, μέτριος ήχος, αλλά και κόστος 32άρας

Οι Hisense στις 39" έχει VA panel αλλά άντε να την βρείς φθηνά..
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Παιδιά να πω κι εγώ μια απλοική γνώμη: Με κάθε σεβασμό στα χρήματα και στο budget κάθε φίλου μας θα ήθελα να πω το εξής:

Όταν για παράδειγμα όπως αναφέρθηκε εδώ:

https://avclub.gr/forum/showthread....λου-τιμής-προσφοράς-και-καταστήματος)/page321

Και όπως επίσης ο φίλος μας ανάφερε εδώ:

https://avclub.gr/forum/showthread.php/168029-Τηλεοραση-49-55/page2

ότι με 389 ευρώ πήρε την LG 50UK650 που είναι με VA panel όπως έχει αναφερθεί (LG UK6xxx στις 50",60",70" έχουν VA panel).Κατόπιν αυτού αξίζει κανείς να δώσει 150-200 ευρώ για να πάρει απλά μια 40" ή και μικρότερη "του κιλού"? Ξέρω βέβαια ότι κάποιοι μπορεί να μου πουν ότι "άλλο το 150-200 ευρώ και άλλο το 400 ευρώ": Είναι όντως έτσι και όπως είπα και στην αρχή μιλάω με κάθε σεβασμό προς τα χρήματα του κάθε φίλου μας.

Όμως ρε παιδιά ας σκεφτούμε και δυο πράγματα ακόμα:

1. Πόσα λεφτά δίναμε για μια σαραντάρα τηλεόραση πριν από ακριβώς 10 -12 χρόνια το 2007-2009.Όταν έδινες πάνω από 1000 ευρώ για μια πλάσμα 42" HD Ready! Ενώ τότε για Full HD έπρεπε να πας στην περίφημη Kuro της Pioneer όπου και έπρεπε να σκάσεις ποσό κοντά στα 3000 ευρώ αν θυμάμαι καλά...

2. Σκεφτείτε πόσα λεφτά κάνει ένα απλό κινητό που έχουμε στην τσέπη μας και γυρίζουμε έξω.Οι περισσότεροι εύκολα σχετικά μπορεί να δώσουν ένα ποσό της τάξης των 200 ευρώ για κινητό,για να μην πω και για πολύ μεγαλύτερα ποσά (βλέπε galaxy s10,huawei p30,iphone κλπ). Δηλαδή στο κινητό 5"-6" βλέπεις πολλούς και με ευκολία σκάνε το 200αρι και βάλε,ενώ στην τηλεόραση που απολαμβάνεις τις εργάρες σου,τις σειράρες σου,τις παιχνιδάρες σου (για τους λάτρεις των παιχνιδιών) πολλές φορές βλέπω και σφίγγουμε το ζωνάρι...Αναρωτιέμαι στις 5"-7" κινητό πρόκειται κανείς στα σοβαρά να δει ταινία ή να παίξει το call of duty?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το θέμα είναι ότι χωράνε μόνο 40 ίντσες. Και όταν βλέπεις τέτοιες τιμές κόλλας και σου φαίνονται παράλογα τα 400 για αντίστοιχη 40αρα sony ας πούμε.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
οτι και να παρεις καλυτερα να ειναι απο μεγαλο μαγαζι για να βαλεις 5ετη εγγυηση...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Τηλεόραση που δεν έχει καν ιστοσελίδα. Ποια εταιρεία αναλαμβάνει το service; Αν το κριτήριο είναι η τιμή και μόνο τότε δεν υπάρχουν και άλλες επιλογές.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ενα χρονο μετα ξαναγυρισαμε στο εξοχικο και ξανα η ιδια αναζητηση χεχεχε.
Για πειτε, παμε σε:

39αρα toshiba smart full hd στα 225;

Hisense 40αρα αντιστοιχη στα 250; Θα ναι και va panel και εχω την εντυπωση οτι θα ειναι πιο vfm σε σχεση με την toshiba.

Ή να κανω την υπερβαση τετοια ψωναρα που ειμαι και να παω σε jvc 4k hdr10+ στα 420;

Οχι τιποτ αλλο, εχω βαλει στο ματι και το δικαναλο dirac στα 350 και με κοβω να παιρνω και εσπρεσιερα της προκοπης καποια στιγμη και στακαρω πολλη σπαταλη...