LG SK8500PLA : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

EUAGELOS

New member
30 May 2011
34
Υπάρχει τρόπος να δω πόσες ώρες λειτουργίας έχει η tv μου? Γιατί υποψιάζομαι πως μου πασάραν αυτή που είναι στον εκθεσιακό χώρο.




-----------------------------------------------------------------------------------------------


SK8500PLA: IPS panel by LG Display,true RGB,Direct LED F.A.L.D. LCD,100/120Hz με MCFI + αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,Wide Color Gamut_WCG (aka Nano Cell Display),HDR10,Dolby Vision,HLG,Technicolor HDR,webOS 4.0,Dolby Atmos,DVB-T2 HD (HEVC/H.265),DVB-S2.


49",55",65"


Quick local dimming zone test on LG 49SK8500, 9x4 = 36 dimming zones
https://www.youtube.com/watch?v=YJ242IYygLQ


55",65"=48 dimming zones


Unboxing :

Unboxing LG's highest ranked 49" LED LCD TV from 2018 lineup, 49SK8500PLA
https://www.youtube.com/watch?v=QpyM_BY-Q4Y


Review - test :

55"...[rtings.com]...LG 55SK9000PUA review...https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/sk9000


Review of LG 2018 SK8500 (EU) / SK9000 (US) 4K UHD LED LCD TV series. Tested model is 49SK8500PLA.
https://www.youtube.com/watch?v=vJ10SvyBoPw


Calibration :

55"...[rtings.com]...LG 55SK9000PUA calibration settings...https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/sk9000/settings


Picture settings for LG 2018 49SK8500 (EU) / SK9000 (US) 4K UHD TV. This video covers SDR and HDR picture modes.

https://www.youtube.com/watch?v=a0-G9p3KS2g


-------------------------------------------

Αρχικές τιμές στην ελληνική αγορά...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058112853&viewfull=1#post1058112853
 
Last edited by a moderator:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Lg

Υπάρχει τρόπος να δω πόσες ώρες λειτουργίας έχει η tv μου? Γιατί υποψιάζομαι πως μου πασάραν αυτή που είναι στον εκθεσιακό χώρο.

πρεπει να μπει service menu κατι που δεν θα το προτεινα.
η τηλεοραση σαν συσκευασια πως ηρθε?
ηταν η βαση της σε ζελατινα σωστα τυλιγμενη?
ειχε ζελατινα κολλημενη στην πλατη της(συνηθως οι Oled εχουν σε αυτο το σημειο).
η ταινια στην κουτα εμοιαζε απο εργοστασιο,ή περιαργα ξανα-περασμενη απο πανω?
εχεις καποια σημαδια για να λες οτι σου πασαραν εκθεσιακη?
 

EUAGELOS

New member
30 May 2011
34
Re: Lg

Ναι ήταν ολα ανακατεμένα μεσα χωρίς ζελατίνες η tv και είχε και σκόνη πάνω.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Lg

Ναι ήταν ολα ανακατεμένα μεσα χωρίς ζελατίνες η tv και είχε και σκόνη πάνω.

ολες οι τηλεορασεις ερχονται απο το εργοστασιο προσεγμενα συσκευασμενες και με τις ζελατινες τους.
εαν οντως ειναι ετσι,δεν νομιζω οτι θελει και πολυ σκεψη.
την πηρες απο αλυσιδα ή απο αλλου?
ποια τιβι ειναι?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Lg

1) Bρισκεις ενα κινητο που να εχει υπερυθρες.

2) Κατεβαζεις αυτη την εφαρμογη στο κινητο. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.remotefairy4&hl=el απο το play store.

3) ξεκινας την εφαρμογη και στο πρωτο μενου που θα βγει, πατας το κουμπι IN-START

4) H TV σου εμφανιζει ενα παραθυρο για να βαλεις εναν 4ψηφιο κωδικο. (δεν ξερω ποιος ειναι για την Tv σου) Δοκιμασε τον 0413

5) μολις βαλεις τον κωδικο και μπεις στο μενου της Tv, κοιτας σχεδον κατω αριστερα να δεις την ενδειξη UTT: (ποσες ωρες γραφει εκει)

6) Μολις δεις αυτο που θες, πατας exit στο τηλεκοντρολ της Tv για να βγεις απο το σερβις μενου και υστερα κανεις force cloce (υποχρεωτικη διακοπη) την εφαρμογη στο κινητο, γιατι ξεκιναει συνεχως στο backround και βγαζει ενα widget στην οθονη
συνεχεια.
9b3b52d8bb5247c4b9a8db7b161c21dc.jpg
7b840a3c2f3c240baaf1d944d5d72ab9.jpg

Υπ οψιν, τα παραπανω για LG OLED. Δεν ξερω για την δικη σου αν απαιτειται αλος κωδικος εισαγωγης ή το service menu της tv εμφανιζεται πολυ διαφορετικα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Lg

Lg 55sk85
Από τον Stephani στην Κύπρο .

τηλεφωνο,η τηλεοραση ειναι ετσι και ετσι,την επιστρεφω και θελω σφραγισμενη καινουργια.
εαν τελικα μπεις sm κανεις και μια επιβεβεωση απο εκει,αλλα εαν μου λες οτι παρελαβες σε αυτην την κατασταση,το βρισκω περιττο.
 

EUAGELOS

New member
30 May 2011
34
Re: Lg

τηλεφωνο,η τηλεοραση ειναι ετσι και ετσι,την επιστρεφω και θελω σφραγισμενη καινουργια.
εαν τελικα μπεις sm κανεις και μια επιβεβεωση απο εκει,αλλα εαν μου λες οτι παρελαβες σε αυτην την κατασταση,το βρισκω περιττο.
Ζητησα πισω τα λεφτα μου
 

EUAGELOS

New member
30 May 2011
34
Re: Lg

ακομα καλυτερα..
σου ειπαν κατι,ή το αποδεχτηκαν χωρις...αντισταση...??
Μου είπαν στην αρχή πως τάχα την άνοιξαν για να δουν αν είναι οκ. Αλλά μετά που τους είπα για την σκόνη την οθόνη που ήταν γεμάτη σημάδια και δεν είχε πάνω ζελατίνες το παραδέχτηκαν και μου είπαν να μου φέρουν αλλη απο άλλη πόλη κλειστή σφραγισμένη. Αλλά δεν δέχτηκα επηδει είναι απατεώνες και προσπάθησαν να με ξεγελάσουν. Τελικά μου ηπαν θα μου επιστρέψουν τα λεφτά.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Lg

Μου είπαν στην αρχή πως τάχα την άνοιξαν για να δουν αν είναι οκ. Αλλά μετά που τους είπα για την σκόνη την οθόνη που ήταν γεμάτη σημάδια και δεν είχε πάνω ζελατίνες το παραδέχτηκαν και μου είπαν να μου φέρουν αλλη απο άλλη πόλη κλειστή σφραγισμένη. Αλλά δεν δέχτηκα επηδει είναι απατεώνες και προσπάθησαν να με ξεγελάσουν. Τελικά μου ηπαν θα μου επιστρέψουν τα λεφτά.

καλα ξηγηθηκες...:grinning-smiley-043
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
LG 55SK8500PLA

Γεια χαρα! Πριν κανα μηνα περιπου αγορασα τη συγκεκριμενη τηλεοραση. Σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, αλλα εχω ενα θεματακι με το HDMI ARC. Την προηγουμενη τηλεοραση (Panasonic TX-L42E30E), την ειχα συνδεδεμενη με τον ενισχυτη (Harman Kardon AVR151S) και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα. Στην LG αντιμετωπιζω το εξης θεμα.... Απο τις ρυθμισεις, παω στο εξοδος ηχου και επιλεγω HDMI ARC....και ΤΙΠΟΤΑ, κανενας ηχος. Κλεινω την τηλεοραση, βγαζω την πριζα, βγαζω το καλωδιο HDMI, το ξανασυνδεω, ξαναβαζω την πριζα, ανοιγω την τηλεοραση και.........πλεον παιζει ηχο απο το HDMI ARC στον ενισχυτη. ΟΚ μεχρι εδω. Παω την επομενη μερα, την ανοιγω....τιποτα παλι απο το HDMI ARC. Φτου κι απ'την αρχη.... Πρεπει να τα ξεσυνδεσω παλι ολα. Κανω κατι λαθος???? Τι μπορει να φταιει?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: LG 55SK8500PLA

Γεια χαρα! Πριν κανα μηνα περιπου αγορασα τη συγκεκριμενη τηλεοραση. Σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, αλλα εχω ενα θεματακι με το HDMI ARC. Την προηγουμενη τηλεοραση (Panasonic TX-L42E30E), την ειχα συνδεδεμενη με τον ενισχυτη (Harman Kardon AVR151S) και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα. Στην LG αντιμετωπιζω το εξης θεμα.... Απο τις ρυθμισεις, παω στο εξοδος ηχου και επιλεγω HDMI ARC....και ΤΙΠΟΤΑ, κανενας ηχος. Κλεινω την τηλεοραση, βγαζω την πριζα, βγαζω το καλωδιο HDMI, το ξανασυνδεω, ξαναβαζω την πριζα, ανοιγω την τηλεοραση και.........πλεον παιζει ηχο απο το HDMI ARC στον ενισχυτη. ΟΚ μεχρι εδω. Παω την επομενη μερα, την ανοιγω....τιποτα παλι απο το HDMI ARC. Φτου κι απ'την αρχη.... Πρεπει να τα ξεσυνδεσω παλι ολα. Κανω κατι λαθος???? Τι μπορει να φταιει?

γενικα υπαρχει ενα θεματακι το arc των lg και με καποιους ενισχυτες.
συνηθως Yamaha και marantz.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Re: LG 55SK8500PLA

γενικα υπαρχει ενα θεματακι το arc των lg και με καποιους ενισχυτες.
συνηθως Yamaha και marantz.

Αυτο το θεματακι το αναγνωριζει η αντιπροσωπεια? Εχει νοημα να μιλησω με το service ή απλα και μονο θα ταλαιπωρηθω?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: LG 55SK8500PLA

Αυτο το θεματακι το αναγνωριζει η αντιπροσωπεια? Εχει νοημα να μιλησω με το service ή απλα και μονο θα ταλαιπωρηθω?

δεν ξερω εαν το γνωριζει,αλλα δεν μπορει ετσι κι αλλιως να κανει κατι.
ισως με καποιο firmware update στο μελλον,αλλα παει αρκετο καιρο το θεμα και δεν ξερω εαν τελικα θα μπορεσουν να το φιξαρουν.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Λοιπον βρεθηκε η λυση!!!! Στη δικη μου περιπτωση δεν εχει να κανει με προβλημα στην τηλεοραση ή στη θυρα hdmi (arc), αλλα στις ρυθμισεις του ενισχυτη. Το simplink στον ενισχυτη πρεπει να ειναι στο "on"!!! Εγω εδω και παραπανω απο ενα μηνα ειχα πειραξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στις ρυθμισεις της τηλεορασης και του ενισχυτη, εκτος απο τη ρυθμιση αυτη του ενισχυτη..... Τελος καλο, ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
ΑΚΥΡΟ τελικα....😤😤😤 3 μερες ολα λειτουργουσαν μια χαρα, χθες το βραδυ τιποτα παλι, καθολου ηχος απο το HDMI ARC...... οτι να 'ναι.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ΑΚΥΡΟ τελικα....😤😤😤 3 μερες ολα λειτουργουσαν μια χαρα, χθες το βραδυ τιποτα παλι, καθολου ηχος απο το HDMI ARC...... οτι να 'ναι.

συνηθως ετσι γινεται...
βαλε μια οπτικη ινα να τελειωνεις.
θα χασεις καποια πραγματακια,αλλα δυστηχως δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο...
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Ε ναι, αυτο εκανα! Παντως μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση γιατι δεν το διορθωνουν μετα απο τοσο καιρο και μετα απο τοσα παραπονα απ' ολο τον κοσμο..... Φανταζομαι οτι με ενα update στο firmware θα λυνοταν το προβλημα....