πλυντήριο ...προσιτό

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,907
Θεσσαλονίκη
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονική σκούπα αλλά υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί μούχλα σε σακούλα εξαρτήματα και φίλτρα πιστεύω.
Το έχω δει σε σκούπα που χρησιμοποιήθηκε μια φορά για λίγο νερό.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
μια σκουπα ειναι σχεδόν αναλώσιμο.
Στο σπιτι εχω 3 και μια kaercher με καδο.
Αλλωστε ειναι υγρα που εξατμιζονται απο μονα τους
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,907
Θεσσαλονίκη
Και εγώ θα το έκανα με μια φθηνή ειδικά για αυτή τη δουλεία και ότι θέλει ας πάθαινε, σιγά τώρα μην τρελαθούμε. Αν δεν χαλάσεις κιόλας δεν θα μάθεις :)
Επίσης πιστεύω πως αν η σακούλα δεν έχει καθόλου άλλες σκόνες και με λογική χρήση όντως πρώτα θα προλάβει να εξατμιστεί το νερό.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
εγω σκεφτομαι να το κανω με ενα παλιό πλατω.
παιρνεις το ακροφυσιο που ειναι για γωνιες το σφραγιζεις και του ανοιγεις κατα μηκος μια οπη 10Χ0.5 εκ.
Λιγο παιδεμα θελει.
αν δεις οτι δουλευει το παραγγέλνεις.
βεβαια με 450 παιρνεις το pro ject και καθαριζεις
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
παντως τα υγρα είναι 2 3 ml εξατμιζομενα....ουτε να το συζηταμε...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
αν δεν κανω λαθος, ο τυπος στο βιντεο εριχνε απιονισμενο νερο στον δισκο και το τραβαγε η σκουπα.
το απιονισμενο νερο απο μονο του ειναι κακος αγωγος. αλλά με την σκονη που θα'χει οπως και να'χει η σκουπα μεσα..
εγω δεν θα κανω καν τον κοπο.
αν θελησω να παιξω, εχω knosti.. και το 1ο και το 2ο με την μανιβελα.
αλλα ο δικος μου, -ο άλλος τροπος-, παραμενει Ν1 :2thumb22sup:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
1/3 ισοπροπυλική αλκοόλη/απιονισμένο
εγώ είμαι πολύ κοντά σε μια κίνηση...
γι αυτό και ανακαλύπτω πράγματα...
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Eγώ θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή στο θέμα της σκούπας. Αν η σκούπα δεν είναι κατάλληλη για νερά, το λιγώτερο που θα πάθετε είναι να καταστρέψετε τη σκούπα σας και το χειρώτερο να πάθετε ηλεκτροπληξία.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
είπαμε
1. δεν ειναι η βασικη μας σκουπα. Ειναι η β αναπληρωματικη
2. 2 ml εξατμιζομενου υγρου δεν δημιουργει κανένα θεμα
3. Στο κατω κατω ειναι απόφαση του καθενος
4. μπορει καλλιστα να αγοραστει μτχ σκουπα για το σκοπο αυτο
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,660
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: πλυντήριο ...προσιτό

Eγώ θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή στο θέμα της σκούπας. Αν η σκούπα δεν είναι κατάλληλη για νερά, το λιγώτερο που θα πάθετε είναι να καταστρέψετε τη σκούπα σας και το χειρώτερο να πάθετε ηλεκτροπληξία.

Η φτηνότερη σκούπα με κάδο κάνει 34 ευρώ στο Σκρουτζ. Σιγά το ποσό, τόσα δίναμε για ένα CD κάποτε. Αλλά και πάλι συμφωνώ με τον Υπέρηχα ότι το υγρό θα εξατμιστεί μέσα στο σωλήνα της σκούπας πριν φτάσει στη σακούλα.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
ιδιες αναλογιες χρησιμοποιω και εγω οταν πλενω δισκους, 1/3 ισοπροπυλική αλκοόλη/απιονισμένο και μια/δυο σταγονες καθαριστικου πιατων. Εγω ακομα χειροκινητα με κατι που βρηκα τυχαια και χρησιμοποιω. Ειναι μια βουρτσα για στορια και περσιδες σαν και αυτη:
https://www.finestdeals.gr/home-and-garden-el/accessories-el/blind-cleaner/
μονο που η δικια μου ειναι απο τριχα κατσικισια. Κανει καλη δουλεια και καθε περασμα καθαριζει και τις δυο πλευρες του δικσου. την βρεχω με λιγο διαλυμμα, και ξεβγαζω με απιονισμενο νερο.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,660
Μεσευρώπη
αν δεν κανω λαθος, ο τυπος στο βιντεο εριχνε απιονισμενο νερο στον δισκο και το τραβαγε η σκουπα.
το απιονισμενο νερο απο μονο του ειναι κακος αγωγος. αλλά με την σκονη που θα'χει οπως και να'χει η σκουπα μεσα..
εγω δεν θα κανω καν τον κοπο.
αν θελησω να παιξω, εχω knosti.. και το 1ο και το 2ο με την μανιβελα.
αλλα ο δικος μου, -ο άλλος τροπος-, παραμενει Ν1 :2thumb22sup:

Ποιός είναι;