Συνδεση 4 ηχειων με ενισχυτη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Καλησπερα σε ολους..Χρειαζομαι τα φωτα σας..εχω 2 ζευγη ηχειων με τις προδιαγραφες τις φωτο του ηχειου και αντιστοιχα του ενισχυτη με τις δικες του.. αυτη τη στιγμη εχω συνδεσει στο Right Α front του ενισχυτη το ενα ζευγος που εχω μπροστα κ αντιστοιχα στο Left front A το αλλο ζευγος....τα μεν στο right παιζουν αψογα τα δε στο left πιο χαμηλα σε ενταση κ πιο μπουκωμενα.. (τα ηχεια ολα ειναι κομπλε και τα 4) Δοκιμασα να κανω την συνδεση στην εικονα κ τιποτα τα ιδια...δοκιμασα να αντιστρεψω τα ηχεια τιποτα..αλλαξα ενισχυτη που παιρνει 2 ζευγη ηχειων με επιλογη α και β και εκει παλι συμβαινει το ιδιο!!!! Ξαναεπεστρεψα στον γιαμαχα κ τα εχω συνδεσει οπως ειπα πιο πανω και δεν παρατηρω ουτε ζεσταμα στον ενισχυτη ουτε κατι στα ηχεια..απλα εχω 2 μπροστα διαγωνια να παιζουν κρυσταλλο κ 2 διαγωνια πισω να παιζουν οπως προειπα..Αν ομως τα συνδεσω κ τα 4 στο Α Right παιζουν αψογα κ τα 4 !!!! Κ ρωταω κατι τετοιο γινεται γιατι φοβαμαι πως αν το κανω κατι θα καψω..μπορει καποιος να με κατευθυνει αν οντως σε μια συνδεση 4 ηχειων τα 2 υστερουν; Δοκιμασα κ το σχεδιαγραμμα οπου ενα ζευγος θα παει right left κ το δευτερο στο b front κ παλι τα ιδια... Τι συμβαινει;
53df382978c342d13d5afecdbca2ca8d.jpg
8f570eeddd0829b94990fc3228ca4632.jpg
bb96355e112e927c21677746832650ff.jpg


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Βάλε το δεύτερο ζευγάρι στα surround και επέλεξε 5ch stereo. Από το μενού του ενισχυτή θα έχεις δηλώσει πόσα και ποια ηχεία έχεις (4spk).
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ευχαριστω θα το δοκιμασω κ θα σου πω..να επιλεξω δηλ α+β ;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Στο surround το 2ο ζευγος δε παιζει..στο b front παιζουν αψογα αλλα ενω επιλεγω 4 speakers δε μπορω να εχω κ τα 4 μαζι γιατι μου δινει την δυνατοτητα να επιλεγω μονο a or b οχι κ τα δυο μαζι..γινεται αυτο; Πως θα παιζουν ολα μαζι το ιδιο;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί ο Yamaha.

Θα δηλώσεις 4spkr και θα επιλέξεις το 5ch stereo για να παίξουν και τα 4.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Μπορει κ να μην εχω καταλαβει αλλα το 5 stereo ειναι στις εναλλαγες του eq του yamaha.Οταν εγω εχω τα 2 front κ βαλω τα αλλα 2 στο surround κ επιλεξω το 5 stereo σε ποια θεση θα εχω τα speakers? A Β η' off? Αυτο ρωταω γιατι στο α παιζουν τα α στο β τα surround κ στο off τιποτα..επιλογη α+β δεν υπαρχει.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ακομα κ αν συνδεσω το ζευγος στο b front παρολο που οταν εναλλασω το a b speakers ακουγονται ανα ζευγη αψογα μαζι κ τα 4 δεν ακουγονται..Γινομαι κουραστικος το ξερω αλλα προσπαθω να καταλαβω..κ τα 4 για να παιξουν επιλεγοντας 5ch stereo γινεται μονο συνδεοντας το 2ο ζευγος στα surround η' κανονικα θα επρεπε να παιζουν κ τα 4 κ αν το συνδεα στο b front επιλεγοντας το 5ch stereo; Κ παλι συγνωμη αλλα το παλευω :)

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Μπορει κ να μην εχω καταλαβει αλλα το 5 stereo ειναι στις εναλλαγες του eq του yamaha.Οταν εγω εχω τα 2 front κ βαλω τα αλλα 2 στο surround κ επιλεξω το 5 stereo σε ποια θεση θα εχω τα speakers? A Β η' off? Αυτο ρωταω γιατι στο α παιζουν τα α στο β τα surround κ στο off τιποτα..επιλογη α+β δεν υπαρχει.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
A μόνο και 5ch stereo.Συνδέσεις στα 1-2-5-6 στην πίσω πλευρά τα ηχεία. Το Β είναι για άλλο δωμάτιο εάν έχεις ηχεία.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ωραιος αρα το ενα ζευγος το βαζω στο a front, ενα ηχειο στο left το αλλο ηχειο στο right.....το αλλο ζευγος το βαζω στο b front ενα ηχειο left το αλλο ηχειο right ...επιλεγω απο τα προεπιλεγμενα eq το 5 ch stereo το χω στο a speaker μόνο κ θα πρεπει να παιζουν κ τα 4 το ιδιο σωστα;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Μαλλον το γραψα λαθος..ολα στο Α front συνδεδεμενα left right ανα ζευγη κ επιλογη μπροστα το a speakers κ 5ch stereo..

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Έχεις βάλει παραπάνω ένα σχεδιάγραμμα της πίσω πλευράς του ραδιοενισχυτή σου. Τα front στις θέσεις 1 και 2 (είναι τα Α), τα surround στις θέσεις 5 και 6.Τέλος επιλέγεις από εμπρός Α και 5ch stereo και παίζουν όλα. Δεν βάζεις τίποτα στα Β front.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Τελικως με την βοηθεια σας καταφερα κ επιτελους παιζουν κ τα 4 με την συνδεση στα surround..για να γνωριζω τι ειναι προτιμοτερο; Να ειναι ενα ζευγος στα a front κ το αλλο στα surround η' μηπως θα μπορουσαν κ τα 2 ζευγη να μπουν στο a front l r; Με τον δευτερο τροπο καταπονω ενισχυτη η' ηχεια η' εχω την ιδια αποδοση; Κ κατι τελευταιο..σε ενα χωρο λιγοτερο απο 20 τετραγωνικα οπου ειναι τοποθετημενα για να αποκτησω ενα ωραιο μπασο σε μουσικη το ns-sw200 subwoofer της yamaha αποτελει μια καλη επιλογη για συνδεση με τον rx v 350; Θα δω διαφορα σε ηχο; Ο ηχος τωρα ειναι παρα πολυ καλος απλα μου λειπουν οι χαμηλες.Χιλια ευχαριστω προκαταβολικα κ συγνωμη για τις ερωτησεις.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το πιο πιθανό είναι να κάψεις κάποια έξοδο αν βάλεις παράλληλα τα ηχεία στο γιαμαχάκι. Άστα όπως είναι. Ο ενισχυτής γράφει κι όλας από πίσω ότι ηχεία κάτω από 6Ω δεν... . Φαντάσου τι θα γίνει λοιπόν αν συνδέσεις παράλληλα ένα ακόμα ζεύγος. Πυροσβεστήρα θα πρέπει να έχεις πρόχειρο... .

Για subwoofer θέλεις κάτι καλύτερο αλλά εξαρτάται γενικώς από το τι ηχεία έχεις τώρα. Πρέπει να ακολουθεί το μέγεθος των ηχείων έτσι ώστε να μπορεί να ακολουθήσει σε στάθμες και όγκο. Δηλαδή παίζει ρόλο πόσο μεγάλα ηχεία έχεις τώρα για να προσθέσεις ένα ανάλογο sub.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Τα ηχεια μου ειναι tamon of america 70 w rms peak 140 watt στα 8 ohm..ειναι πραγματικα φοβερα ηχεια περιπου 8-10 ιντσων με πολυ καλο ηχο μεσαια κ πριμα αλλα στο μπασο ενω δινουν φοβερα σε ενταση στα 15 τετραγωνικα δεν ειναι το μπασο το γεματο που θα μου κανει τον ηχο τελειο γι αυτο προσανατολιστηκα σε ενα sub οπως το συγκεκριμενο..κατι αναμεσα στο ns sw100 η' στο ns sw200 της γιαμαχα..αξιζει;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μικρό είναι, αν τα ηχεία σου είναι όπως τα περιγράφεις. Γενικώς μην κοιτάς μικρότερο από 10ιντσο sub.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Μπορεις να μου προτεινεις κατι αξιοπιστο επειδη εισαι γνωστης μερι τα 250 ευρω;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk