Σκέψη πώλησης προβολέα και στροφή προς τηλεόραση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Καλησπέρα στην παρέα
θα ήθελα την γνώμη σας πριν περίπου δύο χρόνια αγόρασα έναν προβολέα (αφού πήρα πληροφορίες από το φορουμ φυσικά) benq 1110. Έχει γράψει περίπου 1500ώρες ίσως και λιγότερες σε άκαπνο περιβάλλον. Μετά από ένα πέρασμα που έκανα από γνωστή αλυσίδα παρατηρώ να με τραβάνε πολύ οι τηλεοράσεις Oled και με βάζει σε σκέψεις να πουλήσω τον προβολέας και να πάω σε τέτοιου τύπου τηλεόραση μέχρι 65 ιντσες. Ξέρω θα χάσω σε μέγεθος αφου τώρα ανοίγω σε σπατουλαρισμένο τοίχο 90 ιντσες αλλά η εικόνα και τα χρώματα θα είναι πολύ καλύτερα. Ποιά είναι η γνώμη σας ? Απλά αναφέρω ότι η απόσταση απο την τηλεόραση είναι περίπου 3μέτρα.

Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία και περιμένω να ακούσω γνώμες.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Κρατα τον προβολεα και παρε και μια 55αρα. Λεω 55αρα και οχι τις 65αρες που εχεις δει, ωστε να μην καταξοδευτεις.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
θα χασεις παρα πολυ σε κινηματογραφικη αισθηση στην 65αρα,ειναι υποβαθμιση
αλλα εσυ ξερεις, εαν θεωρεις οτι η καλυτερη εικονα με μικροτερη οθονη ειναι αυτο που σε ικανοποιει η το αντιθετο,
ισως εαν εχει καποιος φιλος σου 65αρα ολεντ στα 3 μετρα να τον επισκεφθεις και να κρινεις εν τελει εαν αξιζει αυτη η κινιση η οχι..
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Το θεμα ειναι η κινηματογραφική αίσθηση της μεγάλης εικονας.

Δεν θα πηγαινα σε κατι λιγοτερο απο 75 ιντσες, ας μην είναι OLED (οχι IPS, να φοράει ενα καλο VA panel)
Παρε και μια βαση της προκοπής με βραχίονα για να έρχεται και πιο κοντά και θα είσαι κομπλέ.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Καλά είναι σίγουρο ότι θα πρέπει να κάνω υποβάθμιση μεγέθους αλλά οι 75 ιντσες για χρήση και τηλεόρασης δεν θα είναι υπερβολή ( από θέμα ποιότητας εικόνας ). Όσον αφορά να μην είναι απαραίτητα oled αυτό δεν ξέρω αν θα με ενοχλούσε απλά είπα ότι είναι εντυπωσιακή η εικόνα τους και σε κερδίζει. Μακροπρόθεσμα θα με ενοιαζει να είναι απροβληματιστη η λειτουργία της. Τον προτζεκτορα θα πρέπει να τον σκοτώσω λογικά κανένα 500αρικο
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Χμμμ μάλλον βλέπω να αφήνω να λιώσει ο προτζεκτορας η η τηλεόραση που έχω για να μπω στην διαδικασία αγοράς.....
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Σκέψη πώλησης προβολέα και στροφή προς τηλεόραση

Η ημέρα που θα ξεταβανωθεί ο Ινφόκους, θα είναι η μέρα που θα ψωνίσω 90άρα -100άρα oled...μόνον oled. Αργεί ακόμα!!

Χμμμ... Ξέρουμε και οι δύο κάποιον πάντως, που από τότε που πήρε 55άρα OLED, έχει γράψει 9000 ώρες σε αυτήν και ζήτημα να 'χει παίξει 10 ώρες ο προβολέας του... :silly:
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Κοιτάξτε αν θέλω να είμαι ρεαλιστής μια 65άρα νομίζω είναι η χρυσή τομή για καθημερινή τηλεόραση και ταινίες κλπ. Η 75αρα είναι υπερβολή νομίζω. Τώρα η 65άρα oled θα πονέσει λίγο την τσέπη μου και προσπαθώ να ζυγίσω την κατάσταση. Βέβαια σημαντικό μέσα σε όλα το να δώσει και τπτ ο προβολέας εάν πουληθει. (Ποιός ακούει την γυναίκα που είχα κάνει τόσο κόπο για να βάλω προβολέα στο δωμάτιο , δεν την άφησα να βάλει ράφια στον τοίχο για να παίζει ο προβολέας....θα έχω γρίνα).
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκέψη πώλησης προβολέα και στροφή προς τηλεόραση

Χμμμ... Ξέρουμε και οι δύο κάποιον πάντως, που από τότε που πήρε 55άρα OLED, έχει γράψει 9000 ώρες σε αυτήν και ζήτημα να 'χει παίξει 10 ώρες ο προβολέας του... :silly:
8460 υπερβολικε OLED LOVER.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκέψη πώλησης προβολέα και στροφή προς τηλεόραση

8460 υπερβολικε OLED LOVER.

Η αλλαγή από το μέγεθος της εικόνας σε πολυ μικρότερη αλλα με καλύτερα μαύρα και αντίθεση αξιζε την αλλαγή ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκέψη πώλησης προβολέα και στροφή προς τηλεόρασ

Η αλλαγή από το μέγεθος της εικόνας σε πολυ μικρότερη αλλα με καλύτερα μαύρα και αντίθεση αξιζε την αλλαγή ?
Δεν απεσυρα τον προβολεα. Αυτος συνεχιζει και παιζει στις 106".
Απλως μειωθηκαν οι ωρες προβολης σε αυτον.
Η τηλεοραση εγραψε τοσες ωρες σε 2 χρονια, επειδη χρησιμοποιειται για ταινιες, σειρες, σερφαρισμα, youtube, παιχνιδια κλπ

Δεν ξερω απο ποση αποσταση βλεπεις προβολεα και αν απο την ιδια αποσταση θα βλεπεις και tv.
Ουτε ποσες ιντσες tv εχεις τωρα.

Εγω παντως δεν θα εδιωχνα τον προβολεα για μια 65."
Αλλα εσυ με τις 90" δεν μπορουμε να πιυμε πως εχεις και κινηματογραφικη εικονα τεραστια.
Βαλε και τον ασπρο τοιχο...αρα ολα ασπρα εκει με εναν DLP με μικρο κοντραστ και κακο μαυρο.

Για τηλεοραση προσωπικα δεν θα εκανα κινηση (ως αντικατασταση προβολεα) με τιποτα λιγοτερο απο 75".
Αλλα αυτο εναποκειται στο γουστο του καθενος.

Και αυτο που θα εισπραξεις εδω ειναι η γνωμη με τα γουστα του αλλου. Εσυ πραξε κατα συνειδηση και το κριμα στο λαιμο σου. :D

Και αφου μιλαμε και για oled, καλυτερα να διαβασεις δυο πραγματα. Υπο προυποθεσεις το burn in καραδοκει, πρεπει πρωτα να καταλαβεις αν με τη δικη σου χρηση θα υπαρχει προβλημα.

Για 75 lcd ακομα και με local dimming ισως δεν θα ειναι και σοβαρο step up για να χασεις προβολεα.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκέψη πώλησης προβολέα και στροφή προς τηλεόραση

Χμμμ... Ξέρουμε και οι δύο κάποιον πάντως, που από τότε που πήρε 55άρα OLED, έχει γράψει 9000 ώρες σε αυτήν και ζήτημα να 'χει παίξει 10 ώρες ο προβολέας του... :silly:

Ναι, ναι...και το τηλέφωνο με την amoled των 5,5 ιντσών έχει γράψει 15.000 ώρες!!:ciao:
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Σωστά δεν ανέφερα ποτέ απόσταση βλέπω από 3 μέτρα περίπου και αυτή την στιγμή έχω μια τηλεόραση 46 ιντών του 2014. Απλά για να δώ με τον προτζέκτορα τραβάω την τηλεόραση στην ακρη με την βάση που έχει , βγάζω τα βάζα που βάζει η γυναίκα στο σύνθετο :) και μετά ανοίγω τον προβολέα. Αν ήταν απλά άναψε και τέλος δεν θα είχα τις σκέψεις αυτές. Σαν τηλεόραση μια καλή μέση λύση ασχετα από ίντσες είτε είναι 65-70-75 σε led τι θα ήταν ικανοποιητικό αν η oled θελει προσοχή με το burn in κλπ. (το λέω γιατί άντε εγω να προσέχο την τηλεόραση αν την έπαιρνα η γυναίκα όμως θα την λιώσει στο survivor) !!!!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Σε τηλεοραση απο τα 3 μετρα και αποσυρση προβολεα....τουλαχιστον μια LCD 75". (βαση δικης μου εμπειριας)
65"....μονο αν δεν σε εξιταρει η μεγαλη εικονα και πιανεις τον εαυτο σου να βλεπει ανετα και στην 46".
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Και βέβαια μου φαίνεται μικρή η 46αρα αλλά 75αρα ενδεικτικα τι θα ήταν καλή επιλογη ?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ο τοίχος που προβάλλεις και τα γύρω, είναι σε λευκό;

Σε γενικές γραμμές, μια 75άρα LCD, σε σχέση με τον προβολέα που έχεις και για θέαση σε σκοτεινό περιβάλλον, θα είναι υποβάθμιση σε μέγεθος, γωνία θέασης και απόδοση σκοτεινών σκηνών και αναβάθμιση στην απόδοση φωτεινών σκηνών...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Εγώ θα πήγαινα σε 75 LCD τηλεόραση χωρίς δεύτερη κουβέντα. Θα αγόραζα και ένα ωραίο φωτιστικό δαπέδου που θα το έβαζα κοντά στην τηλεόραση και έτσι θα απολάμβανα και contrast oled;)
(οι oled έχε υπόψιν σου έχουν προβάδισμα στο contrast ΜΟΝΟ στην απόλυτη συσκότιση. Γιατί να βλέπεις σε απόλυτη συσκότιση όταν η τηλεόραση δεν επηρεάζεται όπως ο προβολέας από έναν μικρό περιβάλλοντα φωτισμό?δεν υπάρχει λόγος...)
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Θα το 'θελε πολύ η LCD με ένα πορτατίφ μόνο να μοιάζει με OLED, αλλά δεν... :laugh:

Σε απόλυτη συσκότιση βλέπουμε για να δουλεύουν τα μάτια μας στη μέγιστη δυναμική περιοχή τους και να μπορούμε να δούμε όλη την πληροφορία που είναι σε θέση να απεικονίσει το μέσο προβολής.

Το να βλέπεις με πορτατίφ, είναι το αντίστοιχο του να ακούς μουσική και να έχεις ταυτόχρονα ανοιχτό ένα σεσουάρ δίπλα σου... :p