Ειναι ευκαιρια Acer M550 <1.100ε?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
Κοιταζω εδω και καιρο για 4k προβολεα, φως σε true4k dlp δε βλεπω ουτε καν στο βαθος του τουνελ, απο την αλλη οι sony true 4k ειναι εντελως εκτος budget το οποιο φτανει ζορισμενο το 1000ρικο, εκτος και εαν επροκειτο για κατι που θα το κρατουσα 10 χρονια οπως εχω κανει με τον 1080p μου. Αλλα κατι τετοιο δε βλεπω.

Ειδα το συγκεκριμενο Acer βασισμενο στο "μεγαλο" .66 dlp chip να εχει πεσει λογω καταργησης σε πολυ δελεαστικη τιμη στη Γερμανια, και μαζι με μεταφορικα να βγαινει 1065ε τελικη.
Θεωρητικα το chip αυτο ειναι παντου καλυτερο του .46 που εχει επικρατησει, δεν εχει το προβλημα με το λευκο περιθωριο (που παει να λυθει εν μερει τελευταια) και το μονο του μειονεκτημα ειναι οτι δεν υποστηριζει 3D που ελαχιστους ενδιαφερει πλεον.

Ειχα μια διαθεση να παω σε laser αν γινοταν αλλα ο συγκεκριμενος σε eco mode βγαζει 1450 lumens μετρημενα και φτανει εως και 15.000 ωρες, ενω και η original λαμπα του κοστιζει 150ε. Οποτε το σκεφτομαι...
Εχει και 15% vertical lens shift, και 1.6 zoom... διευκολυνει αρκετα.

το μοναδικο του μειονεκτημα στα χαρτια για μενα ειναι το input lag που ειναι υψηλο (78ms), αλλα σε 4k κατω απο 50 δεν πεφτεις anyway...οποτε εχω συμβιβαστει εξ'αρχης οτι δε θα ειναι για gaming χρηση.

Τι λετε, σε αυτα τα λεφτα δεν αξιζει κυριως λογω του .66 DMD που δε το βρισκεις πλεον? Η καλυτερα να περιμενω να παρω κατι σε laser ultra short throw πχ με το .46 DMD ?
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Επαναφέρω το θέμα ως κάτοχος του προβολέα εδώ και μια εβδομάδα. Μέχρι τώρα έβλεπα αποκλειστικά 1080p υλικό και πολύ απλά κορέσθηκα. Είπα να περάσω στον κόσμο του 4k hdr και μιας και η πλάσμα μου μετά από 14 χρόνια είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει, ξεκίνησα από το προβολικό. Ο συγκεκριμένος ήταν η επιλογή μου μετά από πολύ ψάξιμο. Δυστυχώς, η τιμή του ανέβηκε ξανά τους τελευταίους μήνες, εξακολουθεί όμως να είναι 300 ευρώ φθηνότερος από το καινούργιο μοντέλο που υποστηρίζει και 3d. Αναβάθμισα το Νέτφλιξ στο ανώτερο πρόγραμμα, αγόρασα και τα Billy Lynn και Gemini man ως δισκάκια αναφοράς για αρχή. Μετά από παίδεμα με τις ρυθμίσεις, οι εντυπώσεις από την εικόνα του μηχανήματος είναι πολύ καλές. Το μηχανάκι σου φωνάζει "τάισε με 4κ υλικό αβέρτα, δε μασάω". Τα χρώματα και η ευκρίνεια σου δίνουν μια ξεκάθαρη αίσθηση αναβάθμισης και ότι βλέπεις 4k hdr. Μαύρο αρκετά καλό για dlp (dynamic black on) με ωραίο γράψιμο σε σκοτεινές σκηνές, ενώ μου άρεσε και το frame intepolation με τα ελάχιστα τεχνουργήματά του, ακόμη και στη μέγιστη ρύθμιση. Με λίγα λόγια και για να απαντήσω στο ερώτημα του τίτλου, ο προβολέας αξίζει για τα λεφτά που κοστίζει και το μεγαλύτερης ανάλυσης τσιπάκι είναι πιο "αεράτο" και φαίνεται όντως να κάνει τη διαφορά σε όλους τους τομείς σε σχέση με τα 4Χ1080 dlp μοντέλα. Καλή επιλογή για όποιον θέλει πειστικό 4k on a budget. Just my two cents!