Αγορά Samsung 55" Q9FN ή Q8FN;

panioul

New member
13 August 2008
66
Καλησπέρα. Είμαι σε αναζήτηση τηλεόρασης και για διάφορους λόγους είχα καταλήξει στην Samsung 55Q9FN στην τιμή των 1299 από το πλαίσιο που πίστευα είναι πολύ value for money επιλογή. Υπάρχει όμως περιορισμένη διαθεσιμότητα σε συγκεκριμένο κατάστημα και η 55Q8FN με 899 !!! Θα επιλέγατε την 8άρα;; Πιστεύετε ότι σε αυτά τα λεφτά είναι ακόμα πιο value for money ή η 9αρα αξίζει τη διαφορά των 400 ; Είμαι πολύ προβληματισμένος γιατί ήμουν έτοιμος για παραγγελία και όταν είδα την τιμή της 8άρας μου έπεσαν τα μάτια!
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Καλησπέρα. Είμαι σε αναζήτηση τηλεόρασης και για διάφορους λόγους είχα καταλήξει στην Samsung 55Q9FN στην τιμή των 1299 από το πλαίσιο που πίστευα είναι πολύ value for money επιλογή. Υπάρχει όμως περιορισμένη διαθεσιμότητα σε συγκεκριμένο κατάστημα και η 55Q8FN με 899 !!! Θα επιλέγατε την 8άρα;; Πιστεύετε ότι σε αυτά τα λεφτά είναι ακόμα πιο value for money ή η 9αρα αξίζει τη διαφορά των 400 ; Είμαι πολύ προβληματισμένος γιατί ήμουν έτοιμος για παραγγελία και όταν είδα την τιμή της 8άρας μου έπεσαν τα μάτια!
Η q9 εννοείται πως είναι πολύ καλύτερη από την q8 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει αυτή τη διαφορά χρημάτων. Η q9 είναι full array led ενώ η q8 είναι edge led. Επίσης το μαύρο της q9 είναι αρκετά καλύτερο.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panioul

New member
13 August 2008
66
Ναι ακριβώς και γω διαβάζω ότι σίγουρα έχουν διαφορές αλλά το ζητούμενο είναι πως επειδή πρόκειται για 2 πολύ καλά μοντέλα του 2018 αν οι μεταξύ τους διαφορές είναι ευδιάκριτες σε καθημερινή χρήση και όχι σε συνθήκες δοκιμών και αν αξίζει η διαφορά τιμής...;; Σίγουρα έχει πέσει πολύ και η Q9FN αλλά δεν περίμενα ποτέ να δω σε αυτή την τιμή την Q8FN
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Με κόστος 1299 η Q9FN δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "value for money" λύση, όταν με περίπου 1000 ευρώ βρίσκεις (κατά καιρούς) 55" OLED...
 

panioul

New member
13 August 2008
66
Re: Απάντηση: Αγορά Samsung 55" Q9FN ή Q8FN;

Με κόστος 1299 η Q9FN δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "value for money" λύση, όταν με περίπου 1000 ευρώ βρίσκεις (κατά καιρούς) 55" OLED...

Έχεις κάποια στο νου σου; Δεν είχα δει τόσο χαμηλά καμία OLED, αν και το παρακολουθώ καιρό.
 

panioul

New member
13 August 2008
66
Re: Απάντηση: Αγορά Samsung 55" Q9FN ή Q8FN;

Τελικά άλλαξα τελείως απόφαση και πήγα σε OLED, έκλεισα την LG C8 στα 1450 με την Premium επέκταση εγγύησης για 5 χρόνια του Mediamarkt, τις είδα από κοντά και τις Samsung και την LG και το πάνελ της LG μου φάνηκε απίστευτο. Η τιμή είναι καλούτσικη πιστεύω αλλά ακόμα και σε μαγαζί στο skroutz το φτηνότερο έπαιζε στα 1380