Εντυπώσεις από τον Solarforce Z2 AA

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Ο SolarforceZ2 είναι ένας μικρούλης φακός ΑΑ. Απλός, αλλά καλοφτιαγμένος.

Ο μεταπωλητής της Solarforce κλείνει αφού και η ίδια η εταιρία μας άφησε χρόνους φέτος και το στοκ εξαντλείται. Έτσι με δέλεαρ μια καλή τιμή χτύπησα ένα από τα τελευταία κομμάτια.
Ο φακός όμως δεν ήταν άγνωστος. Ένας φίλος που έχει και αυτός τσιμπήσει με το σύστημα της Solarforce (modular πολυ-διαμορφούμενοι φακοί στα πατήματα του Surefire 6Ρ) έχει έναν εδώ και χρόνια.
Με αρχική τιμή 17 ευρώ περίπου ήτανε πάντοτε μια καλή οικονομική αγορά.

Οι Προδιαγραφές

CREE XP-G2 R5
Type III hard-anodized finish
ultra-clear glass lens with two-surface anti-reflective coating
Stands upside down stably
Input voltage: 1.5V
Reversed Polarity Protection
IPX-8 Water-proof
Length x diameter (head / body): 93 x 18 / 19mm
Weight: 33.5g

Lumen (L) Rating and Runtime:
High (120 L): 55 min
Medium (60 L): 120 min
Low (18 L): 8.5 hr
Moon (4 L): 50 hr


web-IGP5354.jpg





web-IGP5355.jpg



web-IGP5365.jpg



web-IGP5359.jpg



Και μια συγκριτική φώτο μεγέθους.

web-IGP5370.jpg




Από αριστερά προς τα δεξιά, Sunwayman V20 2AA, UltrafireA20 AA, Rexlight 2.0 AA, Solarforce Z2, QuarkMini 2AA.
Ο Sunwayman είναι η χαρακτηριστική περίπτωση φακού που η εταιρία έφτιαξε μια κοινή κεφαλή για ατ ΑΑ και CR123 σώματα.
Παρά την εμφάνιση στην φώτο ο QuarkMini 2AA είναι ελαφρά πιο λεπτός από τον Ζ2. Μισό χιλιοστό από τον Z2 πιο λεπτός είναι ο Astrοlux AAA μου!

Μετρήσεις

(σύντομα)

Τρόπος Λειτουργίας

Για έναν περίεργο λόγο ο φακός έχει forward clickie! Αυτό πιθανόν να δυσκολέψει τον χρήστη αλλά σε εμένα ήρθε πολύ φυσικό μια που έχω αντικαταστήσει τους διακόπτες σε όλους μου τους φακούς με αυτόν τον τύπο διακόπτη.
Απλά ο τρόπος χρήσης αλλάζει. Με έναν σβηστό φακό κάνεις διαδοχικά Taps μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό mode.
Εναλλακτικά μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει κανονικά κλικ όχι πιο αργά από 2 δευτερόλεπτα.
Και αν είστε φανατικός φακόβιος που ακολουθεί τις μόδες θα σας στεναχωρήσω και άλλο.
Ο φακός ανάβει πάντα στο High, και ΔΕΝ έχει μνήμη.
(προσωπικά ούτε αυτό με πειράζει. με τόσους φακούς στην κατοχή και με τόσα διαφορετικά UI έχω κάνει συνήθεια να ρίχνω το φως στην παλάμη μου και να διαλέγω έτσι modes.)
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145