Πιθανό πρόβλημα σκληρού δίσκου σε NAS

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Καλησπέρα σε όλους,

Σε έναν έλεγχο ρουτίνας σοτυς σκληρούς δίσκους σε ένα NAS QNAP TS-421, μου βγήκε αυτό το μήνυμα λάθους. Toπερίεργο είναι ότι όλα τα υπόλοιπα τεστ τα περνάει χωρίς πρόβλημα, όλα good στο SMART test. έχει κανείς καμιά ιδέα τί μπορείς να φταίει; Τώρα το έχω βάλει να κάνει scan for bad sectors.


error.jpg
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μπορείς να δεις όλα τα αποτελέσματα του SMART ? αν ναι ας τα δούμε
Το μήνυμα είναι ανησυχητικό
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Το ιδιο μηνυμα παίρνω και εγώ πανω απο χρονο τωρα στον 2ο δισκο του mirroring raid.

zQxbb1R.jpg


O λόγος είναι η αύξηση της τιμής στο smart ID 200 / multizone error rate.

onn7643.jpg


Η τιμή 1 δεν εχει αυξηθεί ποτε και ΔΕΝ ειναι κάτι το ανησυχητικό. Υπόψιν ο δίσκος εχει στην πλάτη του 41.422ωρες (δηλαδή σχεδόν 5 χρόνια συνεχόμενης λειτουργείας! RED forever!)

Κοιτα τα smart attributes η πόσταρε εδώ ενα screenshot να τα δουμε.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Πιθανό πρόβλημα σκληρού δίσκου σε NAS

Το ιδιο μηνυμα παίρνω και εγώ πανω απο χρονο τωρα στον 2ο δισκο του mirroring raid.

zQxbb1R.jpg


O λόγος είναι η αύξηση της τιμής στο smart ID 200 / multizone error rate.

onn7643.jpg


Η τιμή 1 δεν εχει αυξηθεί ποτε και ΔΕΝ ειναι κάτι το ανησυχητικό. Υπόψιν ο δίσκος εχει στην πλάτη του 41.422ωρες (δηλαδή σχεδόν 5 χρόνια συνεχόμενης λειτουργείας! RED forever!)

Κοιτα τα smart attributes η πόσταρε εδώ ενα screenshot να τα δουμε.

Σε ευχαριστώ. Εκανα search for bad sectors και μου έβγαλε 3 bad sectors found. Είχα έναν άλλον σκληρό και τον αντικατέστησα, λόγω του ότι είναι raid 5 και φοβήθηκα.

Αυτόματα έκανε rebuild to raid, του πήρε μια μέρα, τελείωσε σήμερα και όλα καλά.

Παρομοίως, ο δίσκος είχε κοντα στις 45.000 ώρες λειτουργίας.

Θα κοιτάξω να πάρω άλλον έναν δίσκο WD RED 6TB να τον έχω καβάτζα ....

Τον παλιό δίσκο, θα πάρω ένα dock bay με USB 3 και θα τον χρησημοποιώ για downloading όσο αντέξει!!!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Μπορείς να δεις όλα τα αποτελέσματα του SMART ? αν ναι ας τα δούμε
Το μήνυμα είναι ανησυχητικό

Μιχάλη, θέλω να σε (σας) ρωτήσω κάτι.

Θέλω να μετακομίσω σε νέο σέρβερ. Σκέφτομαι:

1) Να αγοράσω ένα μεγαλύτερο μοντέλο της QNAP. Που ξέρω ήδη το λειτουργικό, τα κάνει σχεδόν αυτόματα κλπ κλπ.
2) Να φτιάξω στα ίδια χρήματα έναν ubuntu linux server. Ubuntu εχω να πιάσω πάνω από 5 χρόνια.

Το συν στην δεύτερη περίπτωση είναι ότι με τα ίδια χρήματα, το hardware θα είναι τουλάχιστον μια γενιά νεότερο σε όλα (επεξεργαστής, Motherboard, μνήμες κλπ). Το συν στην πρωτη περίπτωση είναι το λειτουργικό περιβάλλον που το ξέρω ήδη.

Ποιά η γνώμη σου (σας) ? Ποιό δρόμο να διαλέξω για το νέο μου σέρβερ?
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μιχάλη, θέλω να σε (σας) ρωτήσω κάτι.

Θέλω να μετακομίσω σε νέο σέρβερ. Σκέφτομαι:

1) Να αγοράσω ένα μεγαλύτερο μοντέλο της QNAP. Που ξέρω ήδη το λειτουργικό, τα κάνει σχεδόν αυτόματα κλπ κλπ.
2) Να φτιάξω στα ίδια χρήματα έναν ubuntu linux server. Ubuntu εχω να πιάσω πάνω από 5 χρόνια.

Το συν στην δεύτερη περίπτωση είναι ότι με τα ίδια χρήματα, το hardware θα είναι τουλάχιστον μια γενιά νεότερο σε όλα (επεξεργαστής, Motherboard, μνήμες κλπ). Το συν στην πρωτη περίπτωση είναι το λειτουργικό περιβάλλον που το ξέρω ήδη.

Ποιά η γνώμη σου (σας) ? Ποιό δρόμο να διαλέξω για το νέο μου σέρβερ?

Τάσος εδώ ;-)
θα πρότεινα να πας με αυτό που ξέρεις.
Μόλις χειριστικές ένα ακόμα σφάλμα, και απέκτησες κι άλλη εμπειρία,

Ειδικά σε server/storage που οι χειρισμοί είναι επικίνδυνοι, καλύτερα να έχεις εμπειρία.

Διαφορετικά, ξεσκόνισε τις γνώσεις σου σε linux, και πριν να θέσεις σε production όποιο νέο linux box, αφιέρωσε ένα μήνα μάθησης και δοκιμών. Δοκίμασε όλα τα καταστροφικά σενάρια κ.ο.κ.

Και φυσικά κράτα το παλιό storage σα δευτερεύων, backup.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Τάσος εδώ ;-)
θα πρότεινα να πας με αυτό που ξέρεις.
Μόλις χειριστικές ένα ακόμα σφάλμα, και απέκτησες κι άλλη εμπειρία,

Ειδικά σε server/storage που οι χειρισμοί είναι επικίνδυνοι, καλύτερα να έχεις εμπειρία.

Διαφορετικά, ξεσκόνισε τις γνώσεις σου σε linux, και πριν να θέσεις σε production όποιο νέο linux box, αφιέρωσε ένα μήνα μάθησης και δοκιμών. Δοκίμασε όλα τα καταστροφικά σενάρια κ.ο.κ.

Και φυσικά κράτα το παλιό storage σα δευτερεύων, backup.

Συγνώμη για το coonfusion
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το HW λίγη σημασία έχει να είναι τελευταίας γενιάς.
Σημασία μεγαλύτερη έχει η αξιοπιστία και η κατανάλωση
Εάν παρόλα αυτά είσαι διατεθειμένος να ξεσκονίσεις τις γνώσεις σου σε linux , σίγουρα δε θα πήγαινα να γλιτώσω λεφτά με αυτό τον τρόπο από το HW. Θα έπαιρνα με το ίδιο budget ακριβά components, εξαιρετικό κουτί κ.ο.κ.

Τέλος θα σου πρότεινα μακριά από raid5. Στο επόμενο κάνε κάτι σαν raid6, με snapshots από πάνω.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Θα συμφωνησω απολυτα!

Προσωπικά την ευκολία και την αξιοπιστία του QNAP μου δυσκολα θα την αλλαζα για ενα custom storage, εστω και αν στοιχιζε λιγοτερα.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Το HW λίγη σημασία έχει να είναι τελευταίας γενιάς.
Σημασία μεγαλύτερη έχει η αξιοπιστία και η κατανάλωση
Εάν παρόλα αυτά είσαι διατεθειμένος να ξεσκονίσεις τις γνώσεις σου σε linux , σίγουρα δε θα πήγαινα να γλιτώσω λεφτά με αυτό τον τρόπο από το HW. Θα έπαιρνα με το ίδιο budget ακριβά components, εξαιρετικό κουτί κ.ο.κ.

Τέλος θα σου πρότεινα μακριά από raid5. Στο επόμενο κάνε κάτι σαν raid6, με snapshots από πάνω.

Για το λόγο αυτό είμαι στην αποταμίευση για ανανέωση HW με θέσεις για 8 σκληρούς δίσκους για να πάω σε RAID 6.

Θα συμφωνησω απολυτα!

Προσωπικά την ευκολία και την αξιοπιστία του QNAP μου δυσκολα θα την αλλαζα για ενα custom storage, εστω και αν στοιχιζε λιγοτερα.

:a0210:
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Μιχάλη, θέλω να σε (σας) ρωτήσω κάτι.

Θέλω να μετακομίσω σε νέο σέρβερ. Σκέφτομαι:

1) Να αγοράσω ένα μεγαλύτερο μοντέλο της QNAP. Που ξέρω ήδη το λειτουργικό, τα κάνει σχεδόν αυτόματα κλπ κλπ.
2) Να φτιάξω στα ίδια χρήματα έναν ubuntu linux server. Ubuntu εχω να πιάσω πάνω από 5 χρόνια.

Το συν στην δεύτερη περίπτωση είναι ότι με τα ίδια χρήματα, το hardware θα είναι τουλάχιστον μια γενιά νεότερο σε όλα (επεξεργαστής, Motherboard, μνήμες κλπ). Το συν στην πρωτη περίπτωση είναι το λειτουργικό περιβάλλον που το ξέρω ήδη.

Ποιά η γνώμη σου (σας) ? Ποιό δρόμο να διαλέξω για το νέο μου σέρβερ?



πάρε Qnap ( ή ακόμη καλύτερα Synology)

και αν έχεις χρόνο και όρεξη στήσε δικό σου firewall router ,
πολύ περισσότερο και καλύτερο παιχνίδι !!!

(απλά μια προσωπική και υποκειμενική άποψη)