Esperanza EV104

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Highlander

New member
18 January 2007
87
Καλησπέρα (και πάλι) παιδιά,

ήρθε στα χέρια μου ο πολωνικής καταγωγής αποκωδικοποιητής Esperanza EV 104 (DVB-T2).
Στο site της εταιρίας (που ευτυχώς έχει και αγγλική version) δεν υπάρχει κανένα firmware, ούτε αυτό που "φοράει" η συσκευή από το εργοστάσιο (τα ίδια με την Crypto που αναφέρομαι στο προηγούμενο post...).

Μήπως ξέρει κανείς αν κυκλοφορεί κάτι, ή αν μπορεί να περαστεί firmware από άλλο δέκτη (έχω την αίσθηση ότι είναι κλώνος κάποιου μοντέλου της Opticum);

Ευχαριστώ και πάλι.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: Esperanza EV 104 firmware?

και να βρεις καποιο λογισμικο απο κλωνο, εγω θα ελεγα να μην το περασεις γιατι μπορει να εχει θεματα ... πχ ... να κολλησει στην αναβαθμηση ή αν περαστεί το παρομοιο λογισμικο να μην δουλευει το remote control κλπ

Εχω δει το πολωνικο support &

http://esperanza.pl/support,19,70.htm

Επειδη ειχα ενδιαφερον και εγω για το συγκεκριμενο, ειχα γραψει στους πολωνους (πριν το παρω) που μπορω να βρω λογισμικο ... δεν πηρα ποτε απαντηση και ετσι δεν το αγορασα να μεινω αμανάτος αν εχει μελλοντικα θεματα

Αν δεν σου απαντησουν απο πολωνια, θα ελεγα να μιλησεις με το μαγαζι που το αγορασες αν σου δωσουν αυτοι
 

Highlander

New member
18 January 2007
87
Re: Esperanza EV 104 firmware?

Αυτός έπεσε τυχαία στα χέρια μου και απλά τον δοκίμασα, δεν έχω στείλει mail αλλά μπορεί να το κάνω έτσι από περιέργεια, γιατί μου φάνηκε συμπαθητικό μηχανάκι.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: Esperanza EV 104 firmware?

αφου τον εχεις να ρωτησω ...παει καλα? ρωταω γιατι ειχα και εγω ενδιαφερον λογο της τιμης του .. καλα θα ειναι μια μικρη αναφορα (φυσικα οταν μπορεις / εχεις χρονο) ετσι θα εισαι ο πρωτος με κριτικη / αποψη με αυτο το μοντελο και να διαβαζουμε και εμεις μιας και το forum εχει αναφορα (λιγο πολυ) σχεδον σε ολους τους τηλεοπτικους δεκτες
 

Highlander

New member
18 January 2007
87
Re: Esperanza EV 104 firmware?

Το έχω ήδη στο πρόγραμμα. Απλά τον αφήνω για λίγες μέρες να λειτουργήσει να δω μη βγάλει τίποτα περίεργο και μόλις βρω λίγο χρόνο θα κάνω έναν πιο προσεκτικό έλεγχο και αναφορά των αποτελεσμάτων. Κυρίως με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις τους ως media players, επομένως θα ασχοληθώ ιδιαίτερα με αυτό.
Το ίδιο θα κάνω και για τον Crypto που αναφέρω σε άλλο post.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Να ζητήσω μερικε´ς φωτογραφίες;
EPG
μπάρα έντασης ήχου
την μπαρα όταν αλλάζουμε κανάλι
το μενού πληροφοριών του
την λίστα εγγραφών
το μενού ρύθμισης εγγραφή
...βασικά από ότι θέλεις :smile:
 

Highlander

New member
18 January 2007
87
Βοηθήστε τον άσχετο, δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες...

Μέχρι να βρω τρόπο να τις ανεβάσω και πριν ασχοληθώ με τις δυνατότητες του συγκεκριμένου δέκτη ως media player, σας γράφω τις πρώτες εντυπώσεις:

Από ποιότητα εικόνας και ήχου, μου φαίνεται μια χαρά. Δεν βλέπω σκιές, ή περίεργα ίχνη στην εικόνα, ακόμα και μέσω scart. Ο ήχος των καναλιών, όταν τον στέλνω σε ένα μικρό ηχοσύστημα, είναι πολύ καλός. Είμαι ικανοποιημένος, χωρίς κανένα παράπονο.

Κατά την εναλλαγή των καναλιών η διάρκεια του "μαύρου" είναι ελάχιστη, αλλά η εικόνα του επόμενου καναλιού παίζει σε αργή κίνηση (καρέ καρέ) για περίπου ένα δευτερόλεπτο. Δηλαδή έχουν μειώσει το ενδιάμεσο μαύρο και η εικόνα του επόμενου καναλιού εμφανίζεται πιο γρήγορα, αλλά θέλει λίγο χρόνο να παίξει κανονικά.

Ένα μειονέκτημα είναι ότι δυστυχώς στο μενού δεν υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης της διάρκειας εμφάνισης της μπάρας πληροφοριών (που εμφανίζεται όταν αλλάζουμε κανάλι ή πατάμε info). Σπαστικό, γιατί προβάλλεται για 10 δευτερόλεπτα και επειδή στον παλιό και ένδοξο Lifeview (που με υπηρέτησε πιστά από το 2012 ως τώρα) το είχα ρυθμίσει στα 6, η διαφορά είναι αισθητή.

Και τώρα στο βασικό πρόβλημα:

Κάθε φορά που ο δέκτης κλείνει, όταν ανοίγει ξανά, το κείμενο στη μπάρα πληροφοριών εμφανίζεται στα Αγγλικά.
Ελέγχοντας το μενού, βλέπω ότι η χώρα και η γλώσσα OSD εξακολουθούν να είναι ορισμένες σε Ελλάδα και Ελληνικά. Η πληροφορίες στη μπάρα όμως παίρνουν δική τους πρωτοβουλία...

Επικοινώνησα με τo support της πολωνικής εταιρίας και μου έστειλαν αμέσως ένα firmware update που υποτίθεται ότι διορθώνει το πρόβλημα αυτό, που τους ήταν ήδη γνωστό.
Δεν κατάλαβα ποτέ αν το update εγκαταστάθηκε ή όχι, γιατί παρόλο που η διαδικασία φάνηκε να ολοκληρώνεται (πρόοδος μέχρι το 100%, μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε, αυτόματη επανεκκίνηση) ελέγχοντας μέσω του μενού τη version του firmware, εμφανίζεται η ίδια και πριν και μετά (Dec 21 2017).

Δεύτερη απόπειρα επικοινωνίας με το support. Προσπαθώ να του εξηγήσω, δεν καταλαβαίνει και μου απαντάει κάτι άσχετο. Προσπαθώ ξανά, φαίνεται να καταλαβαίνει και μου στέλνει άλλο firmware update, που υποτίθεται ότι διορθώνει το πρόβλημα. Μαντεύετε τη συνέχεια, έτσι;

Και πάλι τζίφος. Αυτή τη φορά όμως, παρόλο που στο μενού δείχνει ακόμα την παλιά version του firmware, η εικόνα με το logo της εταιρίας κατά το άνοιγμα της συσκευής έχει αλλάξει, επομένως ίσως και έχει γίνει το update, αλλά για κάποιο λόγο να μην ενημερώνεται σωστά η ένδειξη στο μενού. Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι το πρόβλημα παραμένει, άρα τα updates τους είναι μούφα.

Μια γρήγορη λύση που βρήκα, την οποία όμως πρέπει να την εφαρμόζω κάθε φορά που ανοίγω το δέκτη, είναι απλά να ανοίγω και να κλείνω μία φορά το EPG (οποιουδήποτε καναλιού). Στιγμιαία εμφανίζεται στα Αγγλικά και αμέσως αλλάζει στα Ελληνικά. Μετά από αυτό, όλες οι πληροφορίες στη μπάρα κατά την αλλαγή των καναλιών, είναι στα Ελληνικά (μέχρι να ξανακλείσει ο δέκτης).

Αυτά για την ώρα, θα επανέλθω με σχόλια για τις επιδόσεις του ως media player.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ευχαριστουμε ... :grinning-smiley-043

για να ανεβασεις φωτο πας κατω δεξια που λεει go advnaced διπλα απο το submit reply
Tοτε θα αλλαξει το παραθυρο που γραφουμε & θα δεις ενα συνδετηρα πανω ψηλα διπλα απο τα χαμογελα

Γβ€ Γβ€°Γβ€žΓŽΒΏ.png

το πατας και θα νοιξει καινουριο παραθυρο ... μετα δεξια του ψηλα, add files > browse (εκει παου τις φυλαξες στο pc) > upload > οταν ολοκληρωθει τοτε κατω δεξια insert in line (κανεις κλικ στο εδω παραθυρο που θελεις να πανε) > διπλα στο αλλο παραθυρο φωτογραφιας πατας ok (μετα το insert in line)

Aν δεν πατησεις το insert in line τοτε θα τις βαλει στο τελος αυτοματα


> Για το epg μαλλον το κλεισιμο και ανοιγμα ειναι η λυση ... αλλα σε μερικα ali οταν πατηθει το guide ή το info κοιτα με το πρασινο/κοκκινο/μπλε/κιτρινο του remote μηπως αλλαζει η γλωσα απο εκει (οταν εισαι μεσα σε υατα τα 2 μενου/επιλογες)

> Για το firmware update αν δεν σου ειναι προβλημα (θα χασεις ολα τα καναλια και ρυθμισεις) δοκιμασε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων) μηπως στρωσει και δειχνει κανονικα την αναβαθμηση
 

Highlander

New member
18 January 2007
87
Ευχαριστώ, για να δούμε τι θα καταφέρω...:

IMG_2583---.jpgIMG_2584---.jpgIMG_2585---.jpgIMG_2586---.jpgIMG_2587---.jpgIMG_2588---.jpgIMG_2589---.jpgIMG_2590---.jpgIMG_2594---.jpgIMG_2595---.jpgIMG_2598---.jpgIMG_2599---.jpgIMG_2600---.jpgIMG_2601---.jpg

Επίσης, μία προσθήκη στα σχόλια:

Για την άμεση εγγραφή (όχι μέσω EPG), πατώντας το πλήκτρο PVR ξεκινάει να γράφει και πατώντας stop ή exit σταματάει. Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα καθορισμού της διάρκειας εγγραφής με δεύτερο πάτημα του ίδιου πλήκτρου, όπως σε άλλα μοντέλα. Πρέπει να είσαι εκεί για να το σταματήσεις, αλλιώς θα σου φουλάρει το στικάκι...
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ο LV6TBOXHDA2 είναι 6,5+ ετών δέκτης με ALi και το τυπικό μενού της ALi.
Αυτός είναι δέκτης του 2017, με Mstar MSD7T01 και το τυπικό μενού της MStar.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ναι το info bar και το σημα / volume bar ειναι ιδιο (ας το πω) με το Ελληνικο crystal audio prime hd που ειναι mstar ... και τα 2 με κουκίδες / τελείες


απο ληψη καναλιων τι λεει? βλεπεις διαφορα σε καλυτερο / χειροτερο σημα? μπορεις να καταλαβεις διαφορα? ευχαριστω
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Ο LV6TBOXHDA2 είναι 6,5+ ετών δέκτης με ALi και το τυπικό μενού της ALi.
Αυτός είναι δέκτης του 2017, με Mstar MSD7T01 και το τυπικό μενού της MStar.


Δικό μου λάθος. Μπερδεύτηκα με τις παρόμοιες ονομασίες. Εννοούσα τον LV6TBOXHD_2
 

Highlander

New member
18 January 2007
87
Καλά, το firmware (και τα δήθεν updates που μου έστειλαν) είναι για τα πανηγύρια.
Μόλις διαπίστωσα ότι πατώντας το "Info" βλέπεις πληροφορίες μόνο στα κρατικά κανάλια (ίσως έχει να κάνει με το ότι είναι το πρώτο "μπουκέτο", δεν έχω ιδέα...).
Σε όλα τα υπόλοιπα βλέπεις μόνο τον τίτλο της τρέχουσας και της επόμενης εκπομπής.
Για να δεις πληροφορίες για τις εκπομπές των υπόλοιπων καναλιών, πρέπει να μπεις στο EPG. Εκεί αναγράφονται κανονικά.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατό να τα κάνουν σκατά στο firmware ενός επεξεργαστή που κυκλοφορεί τόσα χρόνια τώρα. Δε λέω να προσθέτουν επιπλέον δυνατότητες (όπως έκανε ο Lifeview τόσα χρόνια πριν...) αλλά να ισχύει το στοιχειώδες, να δουλεύει σωστά το προεγκατεστημένο λογισμικό. Και ακόμα και στην περίπτωση που αυτό δεν γίνεται, τουλάχιστον να δουλεύει το update που υποτίθεται ότι διορθώνει τα προβλήματα.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Ο μόνος δέκτης είναι που δεν διορθώνονται άμεσα τα προβλήματα; Πιστεύω πως έχει να κάνει με το γεγονός πως η ανάπτυξη του λογισμικού γίνεται στη Κίνα και όχι στη Πολωνία για παράδειγμα και δεν υπάρχει η δυνατότητα άμεσης δοκιμής των νέων λογισμικών. Σε φόρουμ είχα διαβάσει πως γινόταν η επικοινωνία μεταξύ εισαγωγέων δεκτων και κινέζων προγραμματιστών και για να καταλάβει ο κινέζος το πρόβλημα και να το λύσει χρειαζόταν να περάσει από κάποιον ενδιάμεσο να μεταφραστεί και να γίνει ανταλλαγή καμιά 10 email για να μπορέσει να αντιληφθεί τι ζητούσε η άλλη πλευρά.
 

Highlander

New member
18 January 2007
87
απο ληψη καναλιων τι λεει? βλεπεις διαφορα σε καλυτερο / χειροτερο σημα? μπορεις να καταλαβεις διαφορα? ευχαριστω

Βρίσκομαι σε περιοχή που έχει αρκετά καλή κάλυψη, επομένως δεν μπορώ να κρίνω τι γίνεται στην περίπτωση ασθενούς σήματος.
Απλά για να τον τεστάρω σε σχέση με έναν άλλον (Crypto, με ALI), τον έβαλα στην ίδια κεραία και τσέκαρα τα ποσοστά σήματος. Ήταν ακριβώς τα ίδια με τα αντίστοιχα του Crypto.
 

Highlander

New member
18 January 2007
87
Παρά την τσαντίλα λόγω του άχρηστου firmware, έκανα κάποια τεστ για να δω τις επιδόσεις του ως mdia player. Έχουμε και λέμε λοιπόν:


AUDIO:
--------

Αναγνωρίζει: mp3, aac, ac3, flac

Δεν αναγνωρίζει: wav, DTS



ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
-----------------

Αναγνωρίζει: jpg, bmp, png

Δεν αναγνωρίζει: Tiff



VIDEO:
--------

Αναγνωρίζει:

Εγγραφές τύπου mts από άλλους αποκωδικοποιητές, αφού όμως πρώτα είτε τους κάνετε rewrap σε container mp4 ή mkv (χωρίς επανακωδικοποίηση), είτε απλά μετονομάσετε το extension των αρχείων από mts σε m2ts.

h.264, σε containers mp4 και mkv και αναλύσεις SD, HD. Το υψηλότερο bitrate σε mp4 που δοκίμασα ήταν 14 Μbps.
Στην περίπτωση που στο mkv έχετε ενσωματώσει υπότιτλους αλλά έχετε και το αυτόνομο αρχείο srt μέσα στον ίδιο φάκελο με το mkv, δεν μπερδεύεται, παίζει default τους ενσωματωμένους και αν θέλετε να τους αλλάξετε, απλά πατάτε το κουμπί Subtitles και σας δείχνει τις επιλογές σας και από τους ενσωματωμένους και από τους "χύμα".

wmv. Ήθελα να 'ξερα, πραγματικά πλήρωσαν τη Microsoft για να τους επιτρέψει να παίζουν αυτήν την αηδία, ή το δίνει πλέον δωρεάν;

VOB (mpeg). Όχι πως έχει καμιά χρησιμότητα και αυτό, αλλά πάντως τα βλέπει.
Προσοχή: Παίζει αρχεία τύπου VOB μεμονωμένα, δεν αναγνωρίζει dvd menu σε περίπτωση που προσπαθήσετε να ανοίξετε αυτούσιο το περιεχόμενο ενός dvd (από το φάκελο VIDEO_TS).

XVID, σε container avi.

flv.


Δεν αναγνωρίζει:

h.265 (αναμενόμενο)
DNxHD (επαγγελματικό codec)



Εγγραφές από κάμερες:
--------------------------

Αναγνωρίζει:

Panasonic SD90: Αρχεία τύπου m2ts, HD (1920x1080), 18 Mbps.
Sony a7S: Αρχεία τύπου mp4, codec AVC1, HD, 43 Mbps.
Sony (άγνωστο μοντέλο): Αρχεία τύπου mov, codec AVC1, HD, 22 Mbps.
Sony DSLR (άγνωστο μοντέλο): Αρχεία τύπου mov, codec AVC1, 720p, 11 Mbps.
Canon (άγνωστο μοντέλο): Αρχεία τύπου mov, codec AVC1, 720p, 20 Mbps.


Εγγραφές από drones (DJI Phantom):
------------------------------------------

Αναγνωρίζει:

Αρχεία τύπου mov, codec AVC1, HD (1080p), 40 Mbps


Δεν αναγνωρίζει:

Αρχεία τύπου mov, codec AVC1, UHD (3840x2160)
Αρχεία τύπου mp4, codec AVC1, 4K (4096x2160)


ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ:
-------------

Αναγνωρίζει:

srt: Ελληνικούς, με κωδικοποίηση UTF-8, ANSI, Unicode.
Παίζουν σε video SD, HD.

idx/sub: Παίζουν μόνο σε video SD και πάντα "χάνονται" οι πρώτοι (όπως και στον παλιό μου Lifeview). Μετά από λίγα δευτερόλεπτα όμως ξεκινάνε και παίζουν κανονικά.

Κατά την αναπαραγωγή video με srt υπότιτλους, πατώντας μία φορά το κουμπί Subtitles, εμφανίζονται οι διαθέσιμοι υπότιτλοι για να επιλέξετε.
Πατώντας δύο φορές συνεχόμενα το κουμπί Subtitles, ανοίγει μενού για τη ρύθμιση της εμφάνισης των υποτίτλων, χρώμα, φόντο, μέγεθος. Για το μέγεθος υπάρχουν τρεις επιλογές, μικρό, μεσαίο και μεγάλο. Κανονικά το "μεγάλο" θα έπρεπε να είναι το μικρό και στις άλλες δύο επιλογές να είναι ακόμα μεγαλύτερο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχουν και δεν κάνουν ένα αξιοπρεπές μέγεθος υποτίτλων.

Αυτά τα ολίγα.