Παλιο σύστημα ... νεα ζωη ...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kupepe

New member
8 February 2015
9
Καλημέρα,

Δεν βλέπω κάποιο πιο thread ποιο γενικο οπότε τα γράφω εδω.

Ηρθε ο καιρος να ξαναζωντανέψω ένα σύστημα που είχα σαν φοιτητης της εποχης που υπήρχαν ακομα βινύλια και να ξαναζωντανέψω και την συλλογη μου ...

Επειδη τα εχω ξεχάσει και φοβάμαι μην κάνω καμια χαζομαρα:

Ερωτηση 1:

Ενισχυτης: Luxman L-230 (2Χ63W, 8 Οhm, Input impedance: 100 ohms (Phono MC), S/N ratio 67 dB (Phono MC))
Ηχεία: Mordaunt-Short MS10i (Nominal impedance: 8 Ohm, Amplifier Requirements: 15 - 60 W, Sensitivity (2.83V/1m): 88 dB)

Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στα ηχεία επειδη ο ενισχυτης ειναι στα 63W και αυτά εχουν requirements μεχρι 60? Δεν προκειται ποτε να παιξω τον ενισχυτη στο φουλ της εντασης.

Ερωτηση 2: Ο ενισχυτης έχει να παίξει πάνω απο δεκαετία εχει μεινει στο δωματιο του πατρικου μου. Λογικα θα πρέπει να ανοιχτει να καθαριστει απο σκονες και να του γινει ενα σερβις. Στην περιοχη της Αθηνας τί προτείνετε ;

Ευχαριστω
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
1 . 63 W στα νιάτα του , αντε να κλέβανε και λίγο στα specs , άντε να μην το τερματίσεις , λογικά πρόβλημα δεν θα έχεις . Ειδικά στο βινύλιο που είναι και πιο χαμηλή η είσοδος . Σιγα σιγα ανεβάζεις και βλέπεις πως αντιδρά το ηχείο σου

2. Ενα φύσημα του κάνεις και μόνος σου με ενα πιστολάκι αν μπορείς να τον ανοίξεις . Να δώσεις χρήματα για να σου αλλάξουν πυκνωτές , οκ , εφόσον έχεις θέματα . Προληπτικά για μένα μην ασχολείσαι . Πιο σημαντικό θα έλεγα να αλλάξεις ένα ιμάντα στο πικαπ σου .

Καλές ακροάσεις .
 

Kupepe

New member
8 February 2015
9
To πικαπ δεν μπορει να φύγει απο το πατρικο ... ειναι του πατριάρχη οποτε πάμε για καινουργιο ...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
ανοιξε το καπακι του ενισχυτη, πηγαινε σε ενα βενζιναδικο και φυσηξε τον με πιεση αερα.
μετα στο σπιτι ψεκασε τα ποτενσιομετρα με σπρευ καθαρισμου επαφων.
δες αν εχει φουσκωσει καποιος πυκνωτης ή αν εχει τρεξει υγρο. (το οποιο θα εχει στερεοποιηθει πια).
τσεκαρε και για ψυχρες κολλησεις στα υλικα της πλακετας.
αν ολα ειναι οκ, δεν νομιζω να'χεις θεμα.
και τελος, αν δεν εχεις καταληξει ποιο πικαπ θελεις να αγορασεις (με τι κεφαλη κλπ), συμβουλεψου την κοινοτητα..
:music-smiley-004:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
βάλτον να παίξει μια ώρα.
Μετά δυό.
Μετά ένα απόγευμα υπό επιτήρηση πάντα.
Θεωρητικά δεν έχει ανάγκη για τίποτα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Παλιο σύστημα ... νεα ζωη ...

ανοιξε το καπακι του ενισχυτη, πηγαινε σε ενα βενζιναδικο και φυσηξε τον με πιεση αερα.
μετα στο σπιτι ψεκασε τα ποτενσιομετρα με σπρευ καθαρισμου επαφων.
δες αν εχει φουσκωσει καποιος πυκνωτης ή αν εχει τρεξει υγρο. (το οποιο θα εχει στερεοποιηθει πια).
τσεκαρε και για ψυχρες κολλησεις στα υλικα της πλακετας.
αν ολα ειναι οκ, δεν νομιζω να'χεις θεμα.
και τελος, αν δεν εχεις καταληξει ποιο πικαπ θελεις να αγορασεις (με τι κεφαλη κλπ), συμβουλεψου την κοινοτητα..
:music-smiley-004:


Mε κάποια επιφύλαξη και προσοχή για τον αέρα από το βενζινάδικο ,γιατί μπορεί να αρχίσει να ψάχνει στο δρόμο εξαρτήματα ...
Ενα σπρέι αέρα κοστίζει κάπου στα 3 ευρώ και είναι υπεραρκετό για να καθαρίσει με ασφάλεια ο ενισχυτής .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
ρε παιδια, δεν λεω να κανει επαφη το ακροφυσιο με τα πυκνωτακια. μια αποσταση 30cm ειναι απολυτα ασφαλης.
σπρέι αερα εχω δοκιμασει μερικες φορες και "τσαμπα καιει η λαμπα".. τιποτα δεν βγαζει, παρα μονο την "φρεσκια" σκονη. ασε που τελειωνει στο πιτς φιτιλι.
και το κομπρεσερ αερα που εχω στο σπιτι εδω και χρονια, μια φορα μου την εκανε (απο δικη μου χαζομαρα) σε ενα τουίτερ focal που ειχε φαει τα ψωμια του ουτως ή αλλως..
κολλημενο εξαρτημα σε πλακετα ποτε δεν πεταξε..
και μη μου πειτε το "το δικο σου των 2 HP ειναι πιο αδυνατο απο του βενζιναδικου", γιατι τις περισσοτερες φορες βαριεμαι να το βγαζω απο εκει που ειναι και τρεχω στο βενζιναδικο!
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Παλιο σύστημα ... νεα ζωη ...

Εχω τα ms-10i με έναν marantz 2X45 και παίζουν εξαιρετικά. Οσον αφορά τον αέρα, θα συμφωνήσω με τον vlad66 oτι το σπρέι αέρα είναι πεταμένα λεφτά. Λίγη πίεση, τελειώνει αμέσως, άσε που έχω την εντύπωση ότι ο αέρας που βγάζει είναι κάπως υγροποιημένος.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Καλημέρα,

Δεν βλέπω κάποιο πιο thread ποιο γενικο οπότε τα γράφω εδω.

Ηρθε ο καιρος να ξαναζωντανέψω ένα σύστημα που είχα σαν φοιτητης της εποχης που υπήρχαν ακομα βινύλια και να ξαναζωντανέψω και την συλλογη μου ...

Επειδη τα εχω ξεχάσει και φοβάμαι μην κάνω καμια χαζομαρα:

Ερωτηση 1:

Ενισχυτης: Luxman L-230 (2Χ63W, 8 Οhm, Input impedance: 100 ohms (Phono MC), S/N ratio 67 dB (Phono MC))
Ηχεία: Mordaunt-Short MS10i (Nominal impedance: 8 Ohm, Amplifier Requirements: 15 - 60 W, Sensitivity (2.83V/1m): 88 dB)

Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στα ηχεία επειδη ο ενισχυτης ειναι στα 63W και αυτά εχουν requirements μεχρι 60? Δεν προκειται ποτε να παιξω τον ενισχυτη στο φουλ της εντασης.

Ερωτηση 2: Ο ενισχυτης έχει να παίξει πάνω απο δεκαετία εχει μεινει στο δωματιο του πατρικου μου. Λογικα θα πρέπει να ανοιχτει να καθαριστει απο σκονες και να του γινει ενα σερβις. Στην περιοχη της Αθηνας τί προτείνετε ;

Ευχαριστω

O Luxman μονο mc κεφαλες δεχεται?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Ισως να δεχεται και ΜΜ αλλα να μην το ανεφερε ο φιλος πιο πανω?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
:a0210: τελικα εχει και αρκετα ευαισθητο μαλιστα !!!

Power output: 63 watts per channel into 8 Ω (stereo)

Frequency response: 10Hz to 100kHz

Total harmonic distortion: 0.02%

Input sensitivity: 0.3mV (MC), 1.8mV (MM), 160mV (line)

Signal to noise ratio: 67dB (MC), 90dB (MM), 107dB (line)

Dimensions: 453 x 317 x 111mm

Weight: 7.6kg
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα και από μενα το συστημα που εχεις είναι πολύ τιμιο και αξιοπρεπες καλες ακροασεις να εχεις και να γραφει πολλες ωρες! καλο είναι περα από την συντηρηση τα μηχανήματα να δουλεύονται ! :BDGBGDB55: αν μπωρεις ανεβασε και καμια φωτο να μας φτιαξεις την μερα !!!