Behringer B112W

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AndVal

New member
1 July 2019
4
Γειά σας.
Προειδοποίηση : ακολουθεί ποστάρισμα πρωτάρη στον ήχο :).

Έψαξα στο ιντερνετ κατα κύριο λόγο για ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο με Bluetooth με κόστος έως 250ε με σκοπό να ακούω πιο πολύ uplifting trance μουσική πχ Darma στο καθιστικό μου των 50τμ και κατέληξα σε αυτό Behringer B112W.
Από reviews στο internet δεν βρήκα κάτι αξιόλογο για τις επιδόσεις του ηχείου και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος εδώ έχει αυτό ή κάποιο απο τα σχεδον πανομοιότυπα B112MP3 ή B112D να μου πει την άποψή του γενικά για την ποιότητα του ήχου και της κατασκευής του.
Έως τώρα την παλευω με παμπάλαια ηχεία PC τα Creative t3000 :(.

Φίλος προτείνει τα Edifier R2720DB τα οποία είναι μια αρκετά διαφορετική λύση από αυτό που προσωπικά κατέληξα.
Από την εικόνα που έχω φτιάξει ως τώρα τα πρώτα είναι φτιαγμένα για την μουσική που θέλω αλλά για DJ που τα παίρνουν κοντά και σε ανοιχτούς χώρους κτλ ενώ τα δευτερα ναι μεν για σπίτι αλλά για γενική χρήση μουσικής.
Δεν έχω ακούσει κανένα και ούτε μπορώ μια και μένω επαρχία οπότε ακούω τις γνώμες σας.

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι διαφορετικό?
Ευχαριστώ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
οπως ειπες τα πρώτα ειναι επαγγελματικά για live dj κλπ ενω τα β περισσοτερο για μουσικη.
Συνεπως εκ των 2 τα β.
Υπάρχουν φυσικα 10δες ενισχυομενα που θα πρέπει να εξετασεις επισης
 

AndVal

New member
1 July 2019
4
Απάντηση: Re: Behringer B112W

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον έπρεπε να πόσταρα ότι διαθέτω μέχρι 250ε άντε μετα βίας 300ε για να ακούω μουσική στο σαλόνι και να έπαιρνα μερικές πιο γενικές αλλά δοκιμασμένες προτάσεις που προτίμησαν άλλα μέλη του φόρουμ αντί να παρουσιάζω συγκεκριμένα μοντέλα.

Οπότε έχει να προτείνει κάποιος ανεξαρτήτος αυτοενισχυόμενων,bluetooth , trance μουσική κτλ κάποια λύση για μουσικη στα 250-300ε?
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Καλησπέρα. Όπως γράφει και πιο πάνω ο supersonic εννοείται τα Β' και πρέπει ν' ακούσεις πολλά.
Υπ' όψιν, κατά κανόνα τα αυτοενισχυόμενα πάνε με το κομμάτι. Οπότε η τιμή που αναγράφεται αφορά ένα ηχείο.
Είναι μία "πίκρα" που ένιωσε την πρώτη φορά που έψαχνα τιμές και δεν το είχα καταλάβει.
Καλό ψάξιμο.
 

AndVal

New member
1 July 2019
4
Απάντηση: Re: Behringer B112W

κοιτα τα jbl 308 ή και 305 ακομα.
Θα τα έχω υπόψιν.

Σε τι απόσταση θα ακούς?
Γύρω στα δύο μέτρα και ο χώρος είναι σχεδόν 50τμ.

Καλησπέρα. Όπως γράφει και πιο πάνω ο supersonic εννοείται τα Β' και πρέπει ν' ακούσεις πολλά.
Υπ' όψιν, κατά κανόνα τα αυτοενισχυόμενα πάνε με το κομμάτι. Οπότε η τιμή που αναγράφεται αφορά ένα ηχείο.
Είναι μία "πίκρα" που ένιωσε την πρώτη φορά που έψαχνα τιμές και δεν το είχα καταλάβει.
Καλό ψάξιμο.
Ναι το έχω δεί αλλά καλά έκανες και το έγραψες γιατί σε νεοεισερχόμενους μπορεί εύκολα να ξεφύγει άμα κάποιος ψάχνει μόνο στο ίντερνετ.


Έχοντας συνεχίσει το ψάξιμο θα φτιάξω μια μικρή λίστα και όταν πάω Αθήνα σε κάνα μήνα θα επισκεφτώ κάποιο από τα μεγάλα κατάστημα του χώρου να ακούσω όσα βρώ.
Εχετε να προτεινετε κανα μαγαζί που να έχει μεγάλη ποικιλία προς ακρόαση?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Στα 2m θα χρειαστεί να πάρεις ηχεία με τουλάχιστον 6 - 6.5 in γουφερ.
Και με την μουσική που σου αρέσει μάλλον στο μέλλον θα χρειαστεί και σαμπ.